Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
РОУЗ

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от РОУЗ »

Чери доматчетата много се издължиха, дали за тяхно добро да не ги пикирам вече или ще оцелеят още малко в този вид?
Подсипани са с торф преди седмица, бяха още по-хилави.

Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 529
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от qn4eto »

Иванина, ти си открила /доколкото разбирам от медицина :lol: / компост. Наистина е съкровище, само ако можеш първо се увери какъв е произхода му - да не е от изхвърлени остатъци от доматени растения с пълната гама болести.
Вчера засадих първите 2 реда домати, сяти на 12-ти януари и пикирани на 31-ви януари. 2-3 дни преди разсаждането е хубаво да се махнат най-долните 3-4 листа - те са вече пожълтели и не се очаква нищо от тях. Аз обаче не успях по-рано и ги махнах ден и половина преди засаждането.
Тази година реших да не сея всичко наведнъж.
Нещо напоследък не мога да качвам снимки с TinyPic - когато вече трябва да се прибави към мнението изчаква до безкрайност и в крайна сметка не може да се продължи. Трябва да търся подходящата тема - въпрос на свободно време, по-точно на липса на такова. :eeeh:
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

kim написа:Ааа, ама вие и торф слагате... :D
Здравей kim,

аз се забавлявам във вкъщи и се опитвам да отгледам освен домати, краставици и тиквички, различни билки като кориандър, лавандула, девесил, .... та там също е забавно какво точно обича растението ... При доматите почнах с пръст от двора, пясък, малко оборска разложена торф, нещо бързо изсъхваше и не се развиваха корени, минах през повече торф и по малко торф и без пясък,..... сега вече съм едно компонентен, едновалентен и елементарен.

Ако имаш натрупан опит или знаеш от къде мога да получа за различните видове почва за тези билки ще се радвам да споделиш.

P.S.: Кориандъра например расте с 3 см на ден (първите 3 дена) и сега е един дълъъъъъггггггг та да видим. Лавандулата една такава дребничка, дребничка ..... Но съм горд от посети 32 салвии (преди 40 дни) ЕДНА още е жива и има даже същински листа ..... :ieeemyzh:

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

BAT_GOIKO написа: Ако имаш натрупан опит или знаеш от къде мога да получа за различните видове почва за тези билки ще се радвам да споделиш.
Моя опит за билките и подправките е направо в градината. Достатъчно разсади има вътре, та на тях е отредено последното място и навън. Което ме подсеща, че трябва да си сея босилека.
Предполагам, почвата за билките може да е същата като за разсадите. Защо им е по-специална?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lizi »

Ако го сееш навън босилека , все още е рано. Той иска топла почва .
Аз си сея няколко коренчета вътре .
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Lizi написа:Ако го сееш навън босилека , все още е рано. Той иска топла почва .
Аз си сея няколко коренчета вътре .
Моят босилек е вътре от 40 дни и е не повече от 7 - 9 см. ( 6 листчета), очаквах по бързо да расте, но може да съм объркал и почвата (това е драмата при мен тази година).
За на вън и според мен е студено (даже и за присаждане), листенцата му са много по чувствителни от на доматите и при температури от 5 - 10 градуса очаквам че ще почернеят (както през есента).

Поздрави
BAT_GOIKO
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

И аз като Иванина дадох старт за тая година, че разсада стана вече на 65 дни и почна да се издължава


Изображение

Изображение

Но днес видях прогнозите за другата седмица. Дават за 3-4 дни да паднат температурите до минус 6 градуса :shock:
Дано не познаят, че голяма борба ще падне :dovolen:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Аз също засадих ранните домати.В различните сайтове различни прогнози,от минуси до плюсове нощни температури.Остава да се молим за по благосклонно време! :stiskam: Успех на всички!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Моите доматки в картонени чашки от кафе са на балкона. Нощем е около 5 градуса , а през деня над 20.
Явно им харесва, защото заякнаха . Нека свикват от сега . Че след месец отиват съвсем навън на балкана.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Изображение
Лабрадорчо напредва!На него нито ниски температури нито друго му пречи! :D :stiskam:
Ранните домати станаха тъмнолилави!От страх да не ги преполея и да не им е студено май ги пресуших и сега не им достига фосфор пък и азот ....?
Изображение

А най младия разсад за градината расте добре!Повече слънце и светлина!
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”