Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

хортензия написа:Благодаря ви момичета :gush: доста неща научих тук и ги прилагам с успех засега :stiskam: Иванина като засаждаш махаш ли първите същински листа или директно ги заравяш?Аз досега винаги съм ги махала,но се замислих че нараненото място може да е вход за разни болести :hmmm:
Хортензия, при пикиране не премахвам нищо от дометеното стръкче.
Единствено , прещипвам връхчето на проточилото се главно коренче за насърчаване коренообразуването и заривам до половината стеблото под същинските листи с почва.
След известно време първите същински листи пожълтяват и сами падат, което е ясен знак че мисията им е приключила. :nod:
Ния, тази нощ доматите ми спаха под двойна завивка - агрил и отгоре найлон.
ММъж имаше страх - " кво щял да ги стопли тоз тензух ?", и си наложи волята за найлон отгоре! :mrgreen:
Гледам , в личното стопанство го раздаваш вече механизирано. :P
Това е супер! Хубаво е да се правят такива инвестиции , като има намерение човек да развива тази дейност. :daaa:
Ние си имаме една триколка , с която обработвахме терена и пак си беше благодарно!
Добре дошла! казвам и на новата ни градинарка vanina ! :tzvetentze: ....имаш добро начало с разсада в кофичките - няма лабаво , всички разбрахме че няма по- хубаво от домашно произведения зеленчук. Успех в градината ти желая! :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

vanina_g написа:Не мога да се сравнявам с показаните разсади тук, обаче пък имам растенийцаааа :ieeemyzh: И вчера ги преместих в кофичките :D
По две растения ли ще садиш заедно? Ние садим един домат в една дупка, но съм чела, че някъде практикуват по два. Сигурно идеята е да си сенчат един на друг.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Тролл,Иванина :tzvetentze: явно не съм се изказала правилно,имах в предвид при засаждане в земята(оранжерията).Понеже съм ги пикирала в чашки 200мл. и си мисля да ги заровя по-дълбочко,даже до 2рия лист :hmmm: та затова питах.Миналогодишния ми разсад беше прерасъл,висок около 40см,засаждах го полегнал и тогава се наложи да окърша долните листа.Когато чистих есента видях че корените са се развили на плитко и не искам сега да правя тази грешка.Опазих от издължаване и сега са ми високи около 20-25см доматите и ще ги засадя прави.Видях че Иванина вече ги е сложила и затова питах дали маха най-долните листа?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

хортензия написа:Тролл,Иванина :tzvetentze: явно не съм се изказала правилно,имах в предвид при засаждане в земята(оранжерията).Понеже съм ги пикирала в чашки 200мл. и си мисля да ги заровя по-дълбочко,даже до 2рия лист :hmm
:D ....мина ми през ума , да ти кажа и за това - но викам да не те товаря от веднъж с толкова информация-щото аз по принцип запомням от отсрещния само това за което питам...другото минава, някак безпаметно край ушите ми. :mrgreen:
При засаждането ако разсада е много прораснал се практикува подлягане на стръка, което спомага за ново коренообразуване по стеблото и е добре за растението.Но и при такива случаи лично аз не махам първите долни листи, дори и да са позаринати с пръст - като пожълтеят отстранявам.
С две думи , нищо що му е дадено от природата не бутам по него.
Дори и в по- късно време , изчиствам само пожълтялите долни листи от които растението от тук насетне няма да черпи ползи. :nod: .....такава е моята градинарска философия :snurd:
пп...отделен въпрос , че със всичките си маниполации, включая и наложителното колтучене - докарваме растението до някаква степен на стрес и предпоставка за предаване на зараза. :hmmm:
:tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте, като пикирам 500 ml в торф на stender има ли нужда да добавям други примеси. Угнилата тор ми привърши.

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Много е тъжно,но е самата Истина!Точно заради това всички тук правим хиляди гимнастики само и само децата ни да ядат истинска храна!

http://e-vestnik.bg/4451" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Не зная , дали ще намеря отговор на въпросът си но ще го поставя пък , дано се намери някой знаещ и да каже нещо...
Значи и днес продължавам да пикирам домати , но вече изнемогвам с купуването на тая почва та се поогледах покрай нас и открих като че ли златно съкровище под тревалаците , клонаците и лозините натрупани от немърливите ми съседи в междинният ни път . :twisted:
Ми така си е, аз все чистя и подготвям пътя за постригване с машинката и кога се обърна , след мен изникнали нови купища и най- накрая се отказах да се мъча да уча тия 80 годишни старци на ред и красота. :hmmmmmm: ...това си знаят хората , това правят.
Но днес като изпаднах в недостиг на купешка почва се поразрових с една лопатка под сухите гнили натрупвания и открих много интересна почва , една такава рохка и се замислих дали не става за пикиране на разсад? Дали не трябва към нея да прибавя и почва от градината ?
Нямам много време за експерименти и изчакване за резултата, и не зная как да постъпя с това мое ценно находище. :hmmm:
Моля, помогнете със съвет!
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4943
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 124 пъти
Получил благодарност: 65 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

BAT_GOIKO написа:Здравейте, като пикирам 500 ml в торф на stender има ли нужда да добавям други примеси. Угнилата тор ми привърши.

Поздрави
BAT_GOIKO
Не, нищо не добавяй. Торфа на Щендер е доста хранителен 3-4 седмици.
И най-вече чист от болести и нежелани семена.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от vanina_g »

alys написа: По две растения ли ще садиш заедно? Ние садим един домат в една дупка, но съм чела, че някъде практикуват по два. Сигурно идеята е да си сенчат един на друг.
Alys, да, мисля по две да ги садя. И аз го четох това някъде за сянката, и понеже това са черита - два различни цвята и реших, че ако ги засадя заедно различните цветове, ще имам двуцветни храстчета доматки - за красота, освен за хапване :oops:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

ivanina написа: Но днес като изпаднах в недостиг на купешка почва се поразрових с една лопатка под сухите гнили натрупвания и открих много интересна почва , една такава рохка и се замислих дали не става за пикиране на разсад? Дали не трябва към нея да прибавя и почва от градината ?
Нямам много време за експерименти и изчакване за резултата, и не зная как да постъпя с това мое ценно находище. :hmmm:
Моля, помогнете със съвет!
Ако съм на твое място, ще взема от находището, ще добавя градинска почва, тор, пепел, перлит и пей сърце. Прецени каква е почвата, която си открила - на цвят, на вид, ти имаш опит.
vanina_g написа: Alys, да, мисля по две да ги садя. И аз го четох това някъде за сянката, и понеже това са черита - два различни цвята и реших, че ако ги засадя заедно различните цветове, ще имам двуцветни храстчета доматки - за красота, освен за хапване :oops:
Тези черита понякога стават големи храсталаци, зависи колко ще ги колтучиш. Досега не съм садила по две заедно. Все гледам да има проветрение, че красотата си е красота, но при влажна година си е по-добре да са по едничко и да има поне 35 см до другарчето му. :)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”