Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Нешев написа:...............

Доста познато чувство, да гледаш всеки облак със страх...За щастие при нас все още си вършат добре работата и стрелят на време с ракети (чак да не повярваш) та това ни спасява.Моите домати са Алианс пак са на Клаус като твоите и честно казано откакто ги пробвах за пръв път не съм и помислял да ги заменя с други макар, че твоите ми привлякоха вниманието може и да ги тествам.Сея семената през 25 април и засаждам към края на юни началото на юли, масовото бране става през септември и докато падне слана успявам да си ги обера.При нас сланата пада към края на октомври.За Red Morning пише, че са средно ранни кога ги сеете и засаждате, справят ли се добре в жегите и като добив добре ли са?
Изображение

Със закъснение :oops: , ето отговорите
Първо-погледът ми е като върху домат след градушка, така че няма да са много точни характеристики, садим го за първа година . Разсаден е между 15 и 20 юни, което е малко късно за нашия район, но така се стекоха обстоятелствата, някъде през юли удари силната градушка, повечето домати бяха на втора китка тогава, изрязахме почти до дъно, с което закъснението стана почти месец, едва сега започваме да берем, и то не масово. Доматът е много добре облистен, добре се държи в жегите, едри до много едри домати, преобладават тия с тегло около 300 гр, но има и такива над 600гр, не особено добре оформен, примерно Бобкат-а си е хубаво кръгъл, тоя е ....доста интересен , има и кръгли, и леко муцунести, и боксови ръкавици, изобщо мяза на градински, не прави зелен пръстен, дебеличка люспа, като на повечето хибриди, сладко-кисел, май изчерпах обясненията , ако се сещаш за още нещо питай. Като растение-много ниско заложи първа китка и въпреки връзването някои домати лежат на земята , ражда много и по тази причина да изкопчиш вътрешните домати си е направо подвиг, това, което не ми харесва- на дъното прави звезда , която изчезва чак при абсолютно узряване и някои хора го мислят за вирусен, наподобява болен от столбур заради скапаната звезда :ufff: Броих доматите на корен със средно добър завърз, средно по трийсетина добре оформени домата, така че откъм добив си заслужава.

Ако искаш да разменим по стотина семки да пробваме , аз Алианса, ти морнинга
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Със закъснение :oops: , ето отговорите
Първо-погледът ми е като върху домат след градушка, така че няма да са много точни характеристики, садим го за първа година . Разсаден е между 15 и 20 юни, което е малко късно за нашия район, но така се стекоха обстоятелствата, някъде през юли удари силната градушка, повечето домати бяха на втора китка тогава, изрязахме почти до дъно, с което закъснението стана почти месец, едва сега започваме да берем, и то не масово. Доматът е много добре облистен, добре се държи в жегите, едри до много едри домати, преобладават тия с тегло около 300 гр, но има и такива над 600гр, не особено добре оформен, примерно Бобкат-а си е хубаво кръгъл, тоя е ....доста интересен , има и кръгли, и леко муцунести, и боксови ръкавици, изобщо мяза на градински, не прави зелен пръстен, дебеличка люспа, като на повечето хибриди, сладко-кисел, май изчерпах обясненията , ако се сещаш за още нещо питай. Като растение-много ниско заложи първа китка и въпреки връзването някои домати лежат на земята , ражда много и по тази причина да изкопчиш вътрешните домати си е направо подвиг, това, което не ми харесва- на дъното прави звезда , която изчезва чак при абсолютно узряване и някои хора го мислят за вирусен, наподобява болен от столбур заради скапаната звезда :ufff: Броих доматите на корен със средно добър завърз, средно по трийсетина добре оформени домата, така че откъм добив си заслужава.

Ако искаш да разменим по стотина семки да пробваме , аз Алианса, ти морнинга
Ще помисля над предложението за размяна има време, нека свърши сезона хем да имаш повече време за наблюдения и ако можеш да качиш още някоя снимка по нататък.Друго което се сетих от търговска гледна точка, на цвят лъскаво червен ли е или бие на матово, в узряло състояние твърд ли е и траен ли е при съхранение, и както го наричат има ли дървено от вътре?Забележи също дали се напуква.Качвам снимка с разрязан домат, ако можеш по нататък и ти качи...
Изображение
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Няма чеп в никакъв случай, не напуква въобще, прилича много на твоя отвътре , траен е, лъскав, оранжево-червен първоначално, отвътре розов, издържа на 3 реда в кашон, малко по-кисел за моя вкус, ще гледам да снимам тия дни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

След професионалните мнения на Миша и Нешев направо ми е неудобно да ви занимавам... :oops: Бях писала за това, че Бонония не ми се получи. Явно съм изтеглила късата клечка, защото едно растение е с някакви жълти домати, които нито узряват, нито стават за ядене. Възможно е сортът да си е добър, но не съм улучила със семената.
Янче, имаш едно ЛС от мене, но си стои в Изходящи. Възможно е да ти е препълнена пощенската кутия и затова да не минава (или не си обърнала внимание, че имаш ново ЛС).
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Алис ,аз сях тази година Бонония на Опал Зи,много домат много нещо ти казвам.На първия завръз имаше доста едрички,но и сега имат доста макар че вече са болни и съм ги зарязала тотално няма какво да ги правя-и раздавах и бурканите напълних :dovolen: Ти от събрани семена ли ся или купени(на коя фирма)?
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

alys написа:След професионалните мнения на Миша и Нешев направо ми е неудобно да ви занимавам... :oops: Бях писала за това, че Бонония не ми се получи. Явно съм изтеглила късата клечка, защото едно растение е с някакви жълти домати, които нито узряват, нито стават за ядене. Възможно е сортът да си е добър, но не съм улучила със семената.
Янче, имаш едно ЛС от мене, но си стои в Изходящи. Възможно е да ти е препълнена пощенската кутия и затова да не минава (или не си обърнала внимание, че имаш ново ЛС).
Моите са абсолютно същите.Садих 4 корена да ги пробвам, от тях откъснах 3 - 4 хубави домата.Някои още зелени се спихнаха на корените, други станаха жълто-зелени и така си стоят още.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

lidiq_macka написа: Бях писала за това, че Бонония не ми се получи. Явно съм изтеглила късата клечка, защото едно растение е с някакви жълти домати, които нито узряват, нито стават за ядене. Възможно е сортът да си е добър, но не съм улучила със семената.

С хоби опаковките почти винаги си е лотария....
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

хортензия написа:Алис, аз сях тази година Бонония на Опал Зи,много домат много нещо ти казвам.На първия завръз имаше доста едрички,но и сега имат доста макар че вече са болни и съм ги зарязала тотално няма какво да ги правя-и раздавах и бурканите напълних :dovolen: Ти от събрани семена ли ся или купени(на коя фирма)?
Хортензия, на Сортови семена бяха семената. Както казва Миша - лотария. :) Затова обикновено опитвам с две растения. Бононията вървеше много добре като разсад и станаха три, от които нито едно не ми хареса. Интересното е, че до последно всички се държаха по един и същи начин - еднакво облистени, завързаха сравнително рано, нисички, но едно от тях с неядливи домати (отвътре като зелена диня). Трапезица също вървеше много добре като разсад, а и се получиха чудесни домати. Догодина ще ги тествам в градината, вместо в оранжерията.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Ако взимате хоби опаковки взимайте поне на Опал Зи, Геосем или Марица
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Съпругът ми хареса Опалка и черешките Аз харесвам всичко...ако е направо от храст.. :dovolen:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”