Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

alys написа:Ким, пу-пу! Разкош! :dovolen:
Благодаря alys :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Ким, не сподели сортовете. За себе си мисля, че направих изводи от многото сортове домати. Ултра ранен - Лабрадор, ранен - моите си сърцевидни (семена от Петково). Нито един от хибридите не ги изпревари. И добре, че е така, та да спра с опитите. Но не пречи, да събирам инфо. :) Също Момините сълзи имат добър вид и също са към ранните, но нека узреят, за да преценя в коя графа ще са. Естонското сърце е като стоглава ламя със завръзите, също с нетърпение чакам да опитам, когато му дойде времето. Бонония е нацъфтяла бетер коледна елха, но е малко по-бавничка с доматите. Харесва ми, че е нисичко растение, може да се комбинира с високите. Трапезица е доста по-високо растение. Розовата магия е мощна и висока, но това се знае. Саркозито в градината има плодчета :dovolen: .
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

Краси Лазаров написа: Това са яйца на зелева нощенка.
Изображение
Това ме притеснява най-много. Миналата година имаше бая фира при доматите от нея. А щом аз съм намерил няколко листа така, значи атаката е налице. Те са отдолу на листата и трудно се виждат. За всеки случай напръсках с „Авант 150”. През 2016 той ме спаси от тая напаст.
Хортензия, съжалявам за случилото на градината ти, но съвет не мога да дам. Нямам опит. Мойто място е планинско и с не голяма, но достатъчна денивелация и колкото и да вали, вода не се задържа. Дано се оправят разстенията.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от maranta »

maranta написа: Нашите доматки досега си бяха добре. Пръскани са няколко пъти със сода. Имат вече и завръз :dovolen:
Има обаче няколко корена без връх, затапени. На какво може да се дължи :hmmm:
Доматите са в градината, нямаме оранжерия.
Нина, благодаря за успокоението :tzeluvka:
Обаче един час след моя пост такъв дъжд се изля :shock: С малко градушка, два дена студ и в резултат - картофена мана, като по учебник :o
С мъка на сърцето напръсках с ридомил :cry: Това преди три дена.
И сега какво да правя? Купих инфинито, но не съм сигурна как да процедирам :hmmm: С ридомил ли да повторя и след колко време? :hmmm: Да действам с инфинито ли :hmmm:
Помагайте :snif:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Времето е много топло и се надявам да стопира развитието на гъбата,но все пак наблюдавай,дали е подействал Ридомила. Въобще от тук нататък щом е имало заразени домати с картофена мана трябва непрекъснато наблюдение и третиране ако има и най-малък признак. Затова когато има условия за мана(ниски температури и висока влажност) се пръска предварително и вероятността за зараза е доста по-малка :stiskam:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

alys написа:Ким, не сподели сортовете.
alys, в малката ми оранжерия са сорт "Амати" и пет корена " Паулина" за проба. Хибриди, купен разсад.
"Паулина" започна да зрее по-рано, но са по-дребни от "Амати". Навън са 4-5 сорта само директни сортове, мое си производство, защото реших да залагам вече на вкуса. Така или иначе и хибридите ми загиваха, а уж трябва да са по-устойчиви. За сега се радвам на здрави доматки, а съм сигурна, че и на вкусни. :)
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от maranta »

Краси, благодаря :tzvetentze:
Ще внимавам много. Не са много доматите, 70 корена имаме, дано ги опазим :stiskam: Жалко, че няма да минем без химия тази година :snif:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Ким, благодаря!
Съвсем бях забравила, че имам Паулина в орнажерията. :) Много добре се представи миналата година при мене (навън не бях доволна).
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Това от което се притеснявах се сбъдва :snif: Днес оскубах един корен,като цяло не изглеждаше зле но като се вгледах плодовете бяха поразени и един колтук беше пожълтял и листата пътносани.По стъблата и корена нямаше признаци на болест.Сорта е Бонония,преди 3 дни пръскани с Ридомил голд Мц.Имате ли представа какво е и с какво да третирам :hmmm: ,но да е с малка карантина,защото има доста завръз и до 10 тина дни може и да се зачервят.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Дали мога да сложа друг корен на мястото на оскубания имам 10 тина в кофички?
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от wesselin »

хортензия написа:Това от което се притеснявах се сбъдва :snif: Днес оскубах един корен,като цяло не изглеждаше зле но като се вгледах плодовете бяха поразени и един колтук беше пожълтял и листата пътносани.По стъблата и корена нямаше признаци на болест.Сорта е Бонония,преди 3 дни пръскани с Ридомил голд Мц.Имате ли представа какво е и с какво да третирам :hmmm: ,но да е с малка карантина,защото има доста завръз и до 10 тина дни може и да се зачервят.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Дали мога да сложа друг корен на мястото на оскубания имам 10 тина в кофички?
Този Ридомил от няколко години не става за нищо.Ето,което бих препоръчал.
http://www.agrocenter.bg/Ikueyshan-Pro/301/product/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cropscience.bayer.bg/BCSWeb/ ... VERITAR_WG" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”