Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

troll написа:Мравките изобщо не са се объркали.
Листните въшки правят някакъв сладък прашец по краката си, които мравките харесват.
Калинките ядът листни въшки и то много.
Аз съм наблюдавал как мравки се бият с калинки за да защитават листни въшки на домат.
Зная ги и аз тези техни номера, но не съм виждала досега ЛВ върху доматите. Мравки има много при мен и се опитват да заселят всичко в градината с най-различни видове - зелени, сиви, черни, мисля че и жълти съм виждала върху патладжана. Дръвчетата тази година ги спасих с лепяща лента (една млада ябълка иначе щеше да си отиде след поредното нашествие). Розите трябва да ги пръскам постоянно с Нийм, джоджена, зеления боб, фенела, киселеца, копривата, патладжана... отделно лободата и още други тревисти растения. Но досега не са нападали доматите. А пък зная, че настойката от доматени листа се препоръчва срещу някои видове листни въшки.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Хъни Муун. Отделни плодове достигат този размер!
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4882
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от dancheto »

Имам въпрос, доматите са вече над метър височина имаме и доста оформени пред избистряне доматки. Не са в оранжерия, засега не виждам проблем да имат някакъв, но трябва ли профилактично да ги пръскаме за нещо и с какво... Казаха ни, че се пръскали с варов разтвор или син камък, но още изчаквам, а в агроаптека не съм ходила още
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Идват жеги. Листно Бор ще е добре! И нещо за гадинки!
May the Force be with You!
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от alexg »

Хъни Муун започна да зрее седмица след Афен, но определено ми допада на вкус, а ще се окаже и по-родовит.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

dancheto написа:Имам въпрос, доматите са вече над метър височина имаме и доста оформени пред избистряне доматки. Не са в оранжерия, засега не виждам проблем да имат някакъв, но трябва ли профилактично да ги пръскаме за нещо и с какво... Казаха ни, че се пръскали с варов разтвор или син камък, но още изчаквам, а в агроаптека не съм ходила още
Здравей,трябва хубаво да се оглеждат листата и от двете страни и ако има нещо нетипично да се разбере какво е и да се пръска. Аз пръскам когато има условия за мани,както беше от петък на сам. Добре е да се махат най-долните листа които опират в почвата,за да не пренасят зарази. Своевременно култучене и формиране на растението.
Не те съветвам да пръскаш с вар и син камък,защото има много добри препарати от ново поколение. Аз не използвам контактни препарати(това са препарати които не влизат в растението,а защитават повърхността на листа,вар +син камък = бордолезов разтвор-контактен препарат),а системни,които навлизат в растението и лекуват. Правя го,защото не живея до градината и не мога винаги да пръскам когато условията го изискват
Щом доматите са пред избистряне е нужно да се подхрани с калиев тор,разбира се зависи какво е сложено в почвата до сега и какво искаш да получиш като добив. Някой е доволен от добива при торене само с оборска тор пред сеидбено,на друг му е малко,затова шербетува и тори с минерален тор. Понякога е необходимо да се натори листно,за да могат растенията по-бързо да се съвземат от стрес. Всичко свързано с градината е според зависи,нещата са свързани едно с друго и точен отговор на въпросите ти не може да се даде без да се знаят подробностите по отглеждането до сега. Затова си позволих да пиша по-дълго,ако искаш нещо по-конкретно,пиши,качи снимка и ще помогнем. :stiskam:
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4882
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от dancheto »

Благодаря! Ще снимам и ще постна снимка.....ходим през два дена там.....
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
tonibomboni71
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Юни 16, '17, 10:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от tonibomboni71 »

В чест на първият ми домат :D Наздраве! Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Най-после и при мен домати :ieeemyzh: След разочарованието последните 2-3 години, чак не вярвам,
че си хапвам собствени доматки :dovolen:
Ранните
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И по-късните
Изображение
Тези трябва да са едри розови. Сорт "'Sovetsky''­ За първи път ги сея, явно са по-късни.
Но пък ми харесват и листата им.
Изображение
Изображение
.............
Ния-я-я, почти като твоите, нали? :hihihi:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivrabetsa »

Чудно изглеждат доматките!Дано те прескочат проблемите :stiskam: !
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”