Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от wesselin »

Снощи споделих с един мой познат,че ме е заинтригувал сорта Сорентино,а той ми каза,че бил много воднист и макар отвън да имал цвят,вътре не узрявал та не заслужавал внимание.Моля,някой ако го е отглеждал,да сподели мнение.
Благодаря предварително !
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

wesselin написа:Снощи споделих с един мой познат,че ме е заинтригувал сорта Сорентино,а той ми каза,че бил много воднист и макар отвън да имал цвят,вътре не узрявал та не заслужавал внимание.Моля,някой ако го е отглеждал,да сподели мнение.
Благодаря предварително !
Първата година даде една позната от изписани от нея от Италия, беше чудесен.После вече купувах от магазина. Но аз реших заради почвата се промени вкуса му.. :hmmm:
Слънчева
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Яну 18, '17, 10:34

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Слънчева »

Аз събира семена за домати по следния начин : набелязания домат сагам в съд и забравям за него за няколко седмици. След това отстранявам ципата и заливам с вода ,разбърквам и изчаквам. Обикновена го правя в компотен буркан. Читавите семена са по- тежки и паат на дъното а отгоре изплуват празните и частиците от месото на домата. Като накланям буркана ги отливам. Доливам пак вода и пак отливам ,накрая има само хубави семена ,прецеждам през цетка и сагам да се просушат. След това прибирам в марлена торбичка. Започнах да правя така след ката един много възрастен дядо ,бил градинар в Австрия ,ми разказа как на времето лясковските градинари лятно време така ферментирали семената на доматите в дървени качета. А на пролет градинарите тръгвали с тях към Европа - та да изумяват там хората с българския вкус. Продавали и семена и разсади , и прекрасни домати.
От личния ми дългогодишен опит съм установила ,че обеззаразяването с кислородна вода и калиев перманганат и безсмислено. Правила съм много контролни проби и не съм установявала разлики в развитието на растенията. Според това ,което знам и съм чела болестите не се предават със семената . Маните се появяват след появата на благоприятни за развитието на патогените условия. Вирусите се пренасят от насекомите чрез соковете. А в семената е смо генетичната информация за растението.
Скъпите семена се пелетират и дражират. Първото е препиляване на обвивката на семенцето за по- бързо навлъгване и от там по- бързо и дружно поникване. Дражирането е покриване на семенцето с обвивка ( като на хапче). В тази обвивка се съдържа фунгицид за обеззаразяване на почвата ,понякога хранително вещество и дори хербециди. Дражираните семена са оцветени. И целта е бързо и дружно никнене , обеззаразяване , липса на плевели....
В заключение ние миналата година отгледахме над 20 000 стръка домат. Когато се използва качествен торф , има достатъчно светлина и се поддържа подходящ воден баланс проблеми с разсада няма.
Проблемите идват след разсаждането.
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Споделяното от теб, Слънчева, ще използвам. Вече поръсихме с вар там, където смятаме да садим доматите. Надявам се, че поне да намалят проблемите при домати :stiskam: , съмнявам се, че съвсем ще изчезнат..
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

wesselin написа:Снощи споделих с един мой познат,че ме е заинтригувал сорта Сорентино,а той ми каза,че бил много воднист и макар отвън да имал цвят,вътре не узрявал та не заслужавал внимание.Моля,някой ако го е отглеждал,да сподели мнение.
Благодаря предварително !
Аз съм отглеждала Соренто. Ако е един и същ със Сорентино , аз съм доволна. Сорта не го дават да е специално устойчив на болести. Подобно описание на гаден домат е Белмонде.
Но като цяло, моите хора у дома заключиха, че за салата най-вкусен е Червеният гигант. Розовите домати ги поставят на второ място.
По въпроса за обеззаразяването на семената, хубаво е да сте учили микробиология и да сте запознати с живота, оцеляването и разпространението на микробният свят, за да се изказвате толкова категорично. :dovolen:
Всеки който си цени труда, особено пък които гледат домати за пазар, ще вземат всички превантивни мерки. :dovolen:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Слънчева, :tzeluvka:
благодаря, че сподели опита си!
Мимилиса, не всичко, написано в книгите, се покрива с практиката и дългогодишния опит. И няма нужда от нападки. Но, ако денят ти ще е по-хубав, нападай мен (а не хора като Слънчева и Миша). :)
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Кой ви напада бе? Вие въобще не сте у ред, особено с нервите и егото.
Въобще какво се занимавам с вас.
Ай много ви здраве. Кудкудякайте си тука в тесен кръг само модераторките.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4943
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 65 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Тихомир написа:Аз да отида и в другия полюс :D
някъде бях чел, че семената не се мият и чистят като се извадят от домата и се оставят така с тъканите по него.
Около семето се получавала една естествена защитна обвивка, микросреда от бактерии.
Като се извадят семената се оставят с пулпата около 20-30 часа, така тя ферментира и се обеззаразяват.
Последните години така правя.

Но аз искам да се подсигуря и допълнително, примерно с кислородна вода.
За него съм чела, че се обеззаразява непосредствено преди сеене, като само се измиват с вода.
Въпроса е дали с кислородна, дали с калиев п-т

Но дори и перфектно обеззаразени, това не ни дава гаранция за здрава реколта. Има и преносители на вируси и болести (трипси, белокрилки...) и също влияят фактори дъждове и околна среда.

Мисля, че това е най-общо синтезирано.
Слънчева
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Яну 18, '17, 10:34

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Слънчева »

Аз микробиология не съм учила.
Но се препитавам с отглеждане на домати от години.
Мимилиса ,не се заяждам , всеки има право на мнение и аз го уважавам.
Исках да споделя опит , само опит.
А за мен зарзаватчийството е успешно когато се използва съвкупност от правилни мероприятия и благоприятни условия. Постигането им е резултат от много опит- грешки ,търпение ,наблюдение ,четене на научни изследвания ,разговори с успешни дългогодишни градинари ,мислене , запазване на добрите практики и премахване на грешните. Но най- вече практика.
През годините съм се сблъсквала с безумства изречени от " научени специалисти". И разумни практики на възрастни градинари ,които дори не могат да обяснят защо ги правят.
Аз знам ,че нищо не знам :lol:
Знам ,че ме чакат предизвикателства с всеки нов сезон ,има моменти когато се паникьосвам и отчайвам. Но винаги иа решение и мога да го намеря в опита.
Хубав ден ви желая!
Аз отивам в яслената оранжерия ,че след седмица ще се пикираме.
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

За много години,много здраве и берекет да има през тази година!
Започнахте ли със сеитбата на доматите?Аз нямах никакво търпение и първите ми семенца вече са посяти преди няколко дни.
Имам малка оранжерия,само 12 кв м ,та за нея трябва да се погрижа.Миналата година посях 3сорта за там-Панекра,Кивели и Афен.Доматите бяха като от пазара,едри,чудесни на вид ,но според ММ пластмасови на вкус,затова тъзи година реших той да избере какво да сея и сега съм посяла Прекос(дано да не съжалявам)

Големите ми притеснения идват от друго място.Почвата в градината е бедна и песъчлива,та за да я обогатим есента разхвърлихме върху цялата площ (около 400 кв м)две ремаркета с прегоряла оборска тор,която на пролет ще заорем.До тук добре,обаче незнам кога ис какво да обработя,за да се спася от плевелите.Дайте съвет какво да направя?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”