Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Краси написа:Много ми хареса видеото на Краси Лазаров, особено това с вратите, за съжаление не съм стигнала до там, някой ден и това ще стане.
Автоматичното отваряне на врата или прозорец е чудесна опция за оранжерия която е далеч от дома. Отварянето на прозорец с шишета при мен действа безотказно трета година. Проблемите идват с вратата,там трябват малко повече средства,но когато се направи веднъж се ползва с години. Единственият проблем е вятъра,миналата година откъсна вратата от пантите. Затова сега се подсигурих с дебели планки,ветроупорна стена и опора за вратата при отворено положение. Като се прибави и автоматиката за отопление,оранжерията доста по-лесно се обслужва от разстояние. Иначе правех график кой да завива,кой да отвива и освен мен ангажирах още двама души :stiskam: . Сега е доста по-лесно,но винаги има и още нещо,затова ни е интересно и приятно да отглеждаме доматки :dovolen: .
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Идеята с вратите, много ми харесва. Особено за оранжериите които не са в къщи. Но това наистина за в бъдеще. Ще го мислим. Сега сме на тема сглобяване на оранжерии. Всъщност са сглобени вече остава найлона да пристигне.
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Изображение
Да ги отварям от разстояние ще е идеално...
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 108 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Утре съм намислила да направя листно подхранване с копривена настойка,мога ли да добавя и масло от нийм към нея ,защото със затоплянето виждам все повече и притеснителни гадинки вътре?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

хортензия написа:Утре съм намислила да направя листно подхранване с копривена настойка,мога ли да добавя и масло от нийм към нея ,защото със затоплянето виждам все повече и притеснителни гадинки вътре?
Аз се каня да направя същото. Т.е., тъй като не съм напълно сигурна за смесването, възнамерявам първо да напръскам с копривената настойка, а на следващия ден с нийм. Според мен няма причина да не могат да се смесват, но това ще го експериментирам по-нататък.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Отдавна чета, но не успявам да пиша. Искам и аз да напръскам с настойка, но в моята няма много коприва, има овчарска торбичка,червено цвекло, люспи и др.отпадъци от лук, други треви, мая за хляб... Концентрирана или разредена да е "чорбата", както я нарича ММ. :P Четох из нета - 3 пъти годишно, но там рецептата е с много коприва, а в моят бидон от 200л има-няма килограм коприва. Аз ползвах за поливка и остана половината. Мисля да правя пак, че тази я "изсърбахме" :lol: . Нали не мога да прекаля, пак казвам - моята е редичка. Може ли да се ползва отвара от коприва, колко често?
stefi9914
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Яну 10, '17, 13:02

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от stefi9914 »

Здравейте,насях доматите навън преди две седмици,от както съм ги насял не съм спрял да присаждам щурците ги гризът на 2см дълбочина като е разкопано, а като ги полея обилно с вода и стане кора ги гризът отгоре,слагах гранули но няма ефект .Кажете какво да ги правя.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

От кои гранули сложи? Вкопай половината от гранулите в земята. Нахвърляй в пътеките нещо от рода на марули и репички. Полей с тютюнева настойка с чесън. Това правих в оранжерията. Гранули - ползвах Коломбо. Пак има щурци, но няма изгризано. Сади колтуци, за да имаш резерви. В краен случай опитай да полееш с разтвор на вода и Актара. Друго не се сещам. Митко беше писал препарати назад в темата, прегледай.
Нагризаните домати засаждай така, че нагризаното да е в почвата. Но това, ако си при градината постоянно. Прихващат се нагризаните.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Тез щурци едни черни ли са? Питам щото имам доста в оранжерията. Нито един домат няма нагризан! Поповите прасета правят тези бели навън!
May the Force be with You!
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Да, черни са. Но има и кафяви със същата големина и форма. Имам остъклен балкон (да го наречем), където са ми разсадите и съм ги хващала на местопрестъплението - в кофички от кисело мляко, в разсадните табли и съответно преяден разсад. Повече обичат пипер, но не отказват на млади домати, зеле и подобни. А се е случвало навън да садя и докато стигна от единия край на реда до другия, те вече да са нагризали пипера. Като пораснат малко растенията, вече не им допадат. :)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”