Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

vlax написа:Срам не срам да попитам,Вие как си връзвате доматите и с какво когато не са на колове а на телове.На моите редове имам опънати три броя поцинкована тел една над друга на определено разстояние.До сега толкова години ги връзвам с изрязани ленти от чорапогашник,жената ходи гола вече. :lol: Много ми тежи това връзване всяка година............................
Няма нищо срамно , като не знаеш нещо да питаш. :dovolen:
Аз ще ти покажа моя вариант. :nod:
От както започнах връзване доматите на тел , не искам и да си помислям за връщане към търсене и забиване на колчета.
А пък понякога от летните бури , знаем и какво се случва с тях . :hmmmmmm:
Връзването на доматите на тел , ми е много приятна и забавна работа.
От няколко години ползвам кетелки- отпадъчен материал от чорапи , който се продава на пазара ни от множеството чорапени фирми наникнали в града ни. Миналата година цената на торбичка с този материал беше 1.50- 2.00лв. , сега не съм обръщала внимание защото имам доста.
Връзките са доста здрави и ние ги ползваме многократно, стига да има човек търпение да ги развързва при приключването есента с доматите. Ето ги като нови, и долната връзка- ползвани.

Изображение
връзването ми с тях

Изображение

И опитното поле , таз годишното ми предизвикателство с 30 те нови сорта домати от Хр. Христов , които с нетърпение очаквам да дегустирам.

Изображение

От оранжерията , зрели домати скоро може и да не ям ...но поне стръкове има. :mrgreen: Изображение


И за да ми е щастливо , и да не ме напуска волята за работа ....садя рози край доматите, те ме отнасят в един друг- приказен свят. :dovolen:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от vlax »

ivanina написа:От както започнах връзване доматите на тел , не искам и да си помислям за връщане към търсене и забиване на колчета.
Никога не съм ползвал и никога няма да ползвам колове,затова слагам тел.
Въпроса ми беше ако има някакъв по лесен тарикатски начин на връзване.

Иванина ,много е красива градината ти.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

Ние пък никога не сме връзвали домати на тел, дори не знам как става това. 100 кола всяка година
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Най-лесно е със здрава Т-образна конструкция, доматите вързани със сезал и осукване , така стъблото не прави корем, че да увисне, за нула време се минава да се усуче , няма връзки, щипки и т.нат. Ето тук китка домати по 500-700 гр всеки без допълнително връзване

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

забравих да пиша, усуква се, така че сезалът да минава точно под китката, така не се образува "корем" от тежестта на доматите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от vlax »

Миша какво означава здрава Т-образна конструкция.Усукването го правя и аз също, но с ленти от чорапогащник.Китките не ги ли връзваш отделно когато домата наедрее?
На твоите домати не премахваш ли най-долните листа?
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Иванина,доматите и тези прекрасни рози радват окото!Добър апетит с узрелите Лабрадори!
Трудна и странна ми е тази пролет!Не мога да смогна на нищо и все изоставам с накакво засаждане или разсад или сеене на нещо!Лутам се като....свободен атом!Започвам едно,после виждам нещо по неотложно,а след това трето ....и пето!Опитваме да сглобим и капково за това лято та поне една грижа да отпадне!
Днес имах намерение да снимам първите два узрели Афена,но ги откъснах и ...на салата!Има и трети,който е зачервен та дано да го снимам. :stiskam:
Като цяло завръзите на хибридите чак сега започнаха да едреят!В един момент помислих,че съм сяла Черита! :mrgreen: Постепенно ссъс затопляне на времето взеха да едреят и самите домати!За това искрено се удивих на първите зачервени домати сякаш от нищото!Честно казано голям зор беше за тези домати!Да не спамя много ,но краставиците са още по капризни и златни :mrgreen: до момента!Детето само хапва от тях от време на време!
Някой друг има ли домати Хъни Муун и Пинк Рок.Ако имате наблюдения от тези сортове -споделете впечатления!
Успех на всички!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от shoshy »

Аз с тъп въпрос, ама нали стана ясна че не е срамно да питаш :oops: . Аматьор съм ... още.
До кога се колтичат доматите и кои сортове се се отглеждат двустъблени? Питам за Момини сълзи, Сърцето на Албенга и Сан Марцано лонго.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от apis »

И аз с въпрос за наторяването - по 50 гр. тор яра мила комплекс на двойка домати , достатъчно ли е ?
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от alexg »

apis написа:И аз с въпрос за наторяването - по 50 гр. тор яра мила комплекс на двойка домати , достатъчно ли е ?
Аз слагам 90 гр. на ред, който е дълъг 7 метра и в зависимост от сорта 15-17 бр. корена.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”