Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

MitkoGeorgiev написа:
ivanina написа: Но с какво да ги нахраня на този етап!?
Благодаря! :tzvetoman:
Иванина аз никога не съм подхранвал разсад на такъв етап. В обема, в който си ги насадила, има достатъчно храна за да му стигне докато го пикираш. Търси проблема в температурата на която ги държиш, на късия ден и липсата на светлина, най-вече слънчева. :stiskam:
Благодаря!
Ами отглеждам ги в стая с горяща каминка с температура 22*-24* дневна и 20* нощна.
На прозорец, западно изложение с 1.50х1.20 м. размер на който денем допълнително ги осветявам с един брой луминисцентна пура 40 см над тях, и една настолна лампа странично.
Месец и няколко дена се превъплъщавам в ролята на грижлива , обичлива майка- но не мога да ги излъжа че съм истинската им Природа Майка. :hmmmmmm:
Всячески ми показват , че са хитрушки и не ми се връзват. :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Иванина, убедила си се, че искат слънце. :) А още по-добре сутрешнЬОто слънце, както казват тук.
Слънчева, като пишеш за чифт домати, това означава два корена в една дупка ли? Някъде съм чела, че се практикува. Ние само пипера садим така.
Слънчева
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Яну 18, '17, 10:34

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Слънчева »

alis , да по два в дупка , но само директните и само на вън.
Тази гъстота коригираме с широки пътеки.
Краси , на вън не в оранжерия. В оранжериите сеем по един стрък през 40 сантиметра. В оранжерия 6 метра слагаме 4 лехи с по 2 реда. Между тези 2 реда са 35 сантиметра. А леха от леха -80 см.
Ето тук- оранжерия
Изображение
Изображение
Изображение
В оранжериите е яко колтучене и като почнат да се избистрят- махане на листата под първа връзка. След това проветрението е лесно. Но си е трудно за бране :lol:
На вън пак на лехи- по два реда един от друг на 60 см. Между всеки две лехи - пътека метър и двадесет. За жалост снимките са ми в друг компютър.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4935
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Иванина, пурата ти каква светлина е, бяла ли? Ако е фитопура откъде я купи?
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от rakery »

А аз да попитам. Слънчева, използваш ли някаква техника при опрашването на оранжерийните домати?
Миналата година имах известни проблеми дори при широко отворени врати. Бял чел за потапяна на китката в разтвор на Доматин.
Поклащането на растенията достатъчно ли е?
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Благодаря слънчева, всъщност не съм разбрала, че става въпрос за на вън.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

къщичка написа:Иванина, пурата ти каква светлина е, бяла ли? Ако е фитопура откъде я купи?
Бяла светлина е , не зная фитопура ли е :hmmm:Не съм я купувала ....наследство ми е от момченцето ми, от едно друго време , в което се опитваше да става занаятчия с дървен циркуляр върху плот , та си беше окачил силно - бяло осветление. :nod:
Бизнеса му не проходи , и той му тегли чертата. Намери по- изгодно решение на препитание ....а на мен ми останаха пурите- еденички, двойки, и .....един гараж пълен с жунжурии - той им вика- техники. :mrgreen:
Дано , дойде и такъв ден - да си ги ползва! :hmmmmmm: :stiskam:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4935
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Мислех да не би в Русе да продават фитопури.
Значи щом ти е бяла светлината, бъди сигурна, че растенията нищо не усвояват от белият спектър, само хабиш тока. А и на 40 см....
Моите пури ги държа между 5 и 15 см над растенията. В червено-лилав нюанс са, Силвания гро лукс или нещо такова беше, вече много забравям.
Но съм търсела в русенските магазини такива-няма.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

ivanina написа:
къщичка написа:Иванина, пурата ти каква светлина е, бяла ли? Ако е фитопура откъде я купи?
Бяла светлина е , не зная фитопура ли е :hmmm:Не съм я купувала ....наследство ми е от момченцето ми, от едно друго време , в което се опитваше да става занаятчия с дървен циркуляр върху плот , та си беше окачил силно - бяло осветление. :nod:
Бизнеса му не проходи , и той му тегли чертата. Намери по- изгодно решение на препитание ....а на мен ми останаха пурите- еденички, двойки, и .....един гараж пълен с жунжурии - той им вика- техники. :mrgreen:
Дано , дойде и такъв ден - да си ги ползва! :hmmmmmm: :stiskam:
Светлината трябва да е с цветна температура 8500 келвина. Това е светлина в червения и синия сектор. Когато реших да осветявам си купих две пури гроулукс по 36 вата и понеже ми се стори тъмно пуснах от другата страна една лампа 200 вата. Разстенията се наклониха към пурите!
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

Слънчева написа:alis , да по два в дупка , но само директните и само на вън.
Тази гъстота коригираме с широки пътеки.
Краси , на вън не в оранжерия. В оранжериите сеем по един стрък през 40 сантиметра. В оранжерия 6 метра слагаме 4 лехи с по 2 реда. Между тези 2 реда са 35 сантиметра. А леха от леха -80 см.
Ето тук- оранжерия
.
Здравей и добре дошла! Колко е широчината на така показаната оранжерия?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”