Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Жал ми е да ги оскубя, но днес трябва да я свърша тази работа.
За съжаление рано или късно се стига до този неприятен момент...Може пък да е решила да ги замени със салата например или нещо друго издържащо на студ :)
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Ким, браво, опазила си доматите до късно. Ти миналата година се оплакваше от акари (ако правилно си спомням), тази година си им надвила както изглежда. :daaa:

Иванина, дано успеят да се налеят доматите до началото на зимата. :stiskam: Какъв сорт си засяла?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

MotacillaAlba написа:Иванина, дано успеят да се налеят доматите до началото на зимата. :stiskam: Какъв сорт си засяла?
Благодаря , MotacillaAlba!....чул Господ думите ти . :stiskam:
Но , аз си зная че не ги чака нищо добро :hmmm: , язък че ги докарах до такова цветущо положение...и завърз имат. :hmmmmmm:
Сорта е безимен - чери от кауфланд с произход Гърция(най- вкусното чери за мен).
Сях го от събирано семе миналото лято- беше прекрасно.Сладко, сладко...много сладко , но тогава зрееше на лятно слънце.
Тази година рано пролетта си отделих една добре зряла доматка от купените си за ядене домати и ми беше много интересно как доматката буквално се съсухри , като сушен чироз цяла - целеничка, с което ми показа че сорта е подходящ за сушене.
Ето го , какво родовито и непретенциозно доматенце беше. :nod:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Иванина,малко ще се отклоня от темата и ще полюбопитствам около капковото напояване.Автоматично ли е ?Аз имам на пипера и върши чудесна работа.
На пролет сме замислили и на останалите зеленчуци.Колко часа и на колко дена се поливат външните ти домати?
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Ехейй Иванина!
С любов и всеотдайност :dovolen: положените грижи са възнаградени отлично
Бравооо! :daaa:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

mimivd написа:Иванина,малко ще се отклоня от темата и ще полюбопитствам около капковото напояване.Автоматично ли е ?Аз имам на пипера и върши чудесна работа.
На пролет сме замислили и на останалите зеленчуци.Колко часа и на колко дена се поливат външните ти домати?
Не, mimivd! :sneee:
Обслужването ми е ръчно- с леко врътване на кранчето, когато съм у нас.
Но през едни такива събития ми е писано да премина, че направо не зная ще ям ли за напред градински домати. :hmmm:
Но , аз не спирам да умувам за градината , а ти с идеята си за автоматичното поливане - като че ли бог те прати, дар от небесата в трудния ми час. :angel2:
Сподели , мила това от което си останала така доволна!....може и да ми дойде в помощ, с която ще те запомня. :tzvetentze:
Сега , адски завиждам на хората тук с автоматичното отваряне на оранжерииките! :eeeh: Без такова , отсъстваш ли от обекта - работата отива на никъде. :hmmm:
Светка, благодаря за Бравото, но...искам и пчелички!- в тетрадката си! :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Освен на пипера имам автоматично капково и на цялата цветна градина .Големият ми син е програмист...той е направи техническата част,а ММ направи системата .Ще го питам по-подробно довечера какво и как...Знам.,че програмира някакъв чип през какъв интервал и колко време да полива.Пипера се полива веднъж в седмицата цяла нощ-7 часа,а цветната градина-всяка сутрин по 2 часа(от 5 ч до 7ч)
За другата част от градината ММ каза,че ще купи готови програматори,имало с по няколко кръга за различни участъци и поливане.Те били с таймер.
:stiskam: нека притесненията ти са напразни,но няма лошо да си улесним нещата.
Ето така изглежда пипера,строен в редички.

Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Мимивид ,сега като видях поста ти и се сетих ,че ти май :dovolen: ме беше питала за капковото на моя приятел.Бях показал снимка с пипера му.
Пипера го засява по 2 коренчета през 25см. Тори земята само с оборска тор.Полива чрез капково напояване. Вързано е директно към външната чешма.
Пуска да се полива само вечер през 3 дни по 3 часа.Това се отнася за домати и пипер.Краставиците ги полива през ден.В дните когато са най-горещи пипера и доматите ги полива на всеки 2 дни.Всичката му реколта беше безупречна.
Извинявай че , не съм ти отговорил веднага.Но информацията ти е нужна за другия сезон и ти вече я имаш :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Благодаря ти,Светка!И моето капково на пипера е вързано към външната чешма,но дали заради неправилно поливане,или заради нещо друго ми куца първия завърз.Може да греша и при саденето.Отворите на капковото са на 15см и садя по 2 стръка...струва ми се ,че трябва да садя по 1 стрък ,защото сега ми стига до кръста,но толкова много пипер скоро не бях брала.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

mimivd написа:Благодаря ти,Светка!И моето капково на пипера е вързано към външната чешма,но дали заради неправилно поливане,или заради нещо друго ми куца първия завърз.Може да греша и при саденето.Отворите на капковото са на 15см и садя по 2 стръка...струва ми се ,че трябва да садя по 1 стрък ,защото сега ми стига до кръста,но толкова много пипер скоро не бях брала.
Пипера ти е бил хубав но е бил гъсто засят. Така не може да се проветрява достатъчно добре.По 1 корен карай щом е през 15 см.
Поливането е супер важно.Не трябва да се оставя да се засушава,не трябва и да се преполива. Умерена влажност си иска.
За да ти куца първия завръз най вероятно си го торила по време на цъфтежа.Тори се винаги след първия завръз с амониева селитра.
Поне аз така правя.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”