Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Боже,и снимки ли почнаха да крадат... :o Рени ,голям симпатяга е тоя Лабрадор,чак ми се прииска и аз да го пробвам.Снощи и аз се подсигурих с включена печка в оранжерията.В 4 часа станахме да палим бали заради овошките ,точно тогава започна да пада сланата,дано сме успяли да ги предпазим :stiskam:
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Алис,на 10 март беше първото доматче,а повечето Лабрадори се опрашиха към 15,20 март.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

reni7377 написа:Алис,на 10 март беше първото доматче,а повечето Лабрадори се опрашиха към 15,20 март.
Благодаря, Рени, значи се движим месец след тебе. :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Тази година си взех поука от априлският студ на 2016 г. и опитах с отопление,но по нов начин. Резултата ме удовлетвори напълно. Публикувам и видео,за да бъде полезно и на вас.
[video][/video]
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Краси,браво!Ако ММ имаше такъв мерак като теб ! :lol:
Тука в този форум има няколко човека дето-шапка ви свалям.Успех!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Благодаря Рени,но и ти си с голям мерак и правиш чудесни неща. Важно е да обичаш това,което правиш и тогава не се скъпиш за него. Ако направим проста сметка на труда и средствата,то доматите ще ни излязат златни,ама нали за това ги отглеждаме,защото са ни златни :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

И аз се бях замислила да сложа една духалка на опция против замръзване. Мисля, че под 5-6 градуса включват. Но реших да рискувам и за разлика от миналата година, тази покрих с агривело (1 кат). И както казваш, Краси, температурата при доматите (близо до почвата) е по-висока, а моите не са пораснали много, та всичко е ОК. Лабрадорите са най-високи, но и дългите ми розови пораснаха, а останалите са по-дребни. Чудя се кога да ги колтуча, но сигурно ще изчакам още малко и ще използвам колтуците за размножаване (не, че има много място, но за идеята). Много им се кефя на това как растат в оранжерията, въпреки спартанските условия. :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

"Парен каша духа"след миналогодишният студ на 27 април сутринта имаше поражения по крайните редове. На средният ред Финала беше най-малко засегнат. Затова тази година се застраховах двойно с втори найлон на стените и печка. Първо правих проби с печката в хладилника :D ,за да разбера каква е мин. температура на включване,но се подсетих за термостата и с него стана хем надеждно хем икономично,защото при отоплението само с духалка мин. година разхода беше двойно по-голям.
За култученето е добре да не са големи култуците,че стават по-големи рани на растението. Аз тази година ще прекърша на две листа след 5 китка и ще пусна два култука за есента,а на лехата с краставиците ще опитам втора култура домат и ще сравнявам. :stiskam:
Имам няколко Лабрадора и аз.Те са в кофички от кис. мляко и са с по няколко доматчета,а един е в саксия и е нацъфтял като джанка. Реших още веднъж да го опитам,че мин.година ми беше кисел.
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

аз като най големия аматьор още преди две седмици смело сложих първите корени (калина и биволско сърце) навън (разсада беше станал над 50 см. :(. Както стана ясно от предишните ми постове имам в повечко разсад и сортове така че опитното поле лека полека се нарежда. садя с междуредия 1,30 м така че да е удобно и весело като се грижим за доматките. Не са пръскани с нищо, но ще се радвам да получа информация дали е добре профилактично да пръскам против.... студ :) или видях че малко са побледнели листата (нали са на вън)

Вчера продължихме с бригадата и още 8 сорта вече са на полето. Кой кога ще тръгне и ще навакса времето ще покаже (тези от вчера са точно толкова високи колкото тези засяти от преди 14 дни). Вярно е че студа ги е посвил малко но се надявам да докажат че са бойци (от тук нататък прогнозите са за трайно затопляне) :)

Идва време да организирам поливането и защото не искам да е ръчно на лехи и да потъваме в море от любов, да сложа капкови маркучи (с няколко магнитни вентила ...._) Ще се радвам да се поуча от вашия опит относно мястото на поставяне на капката - дали точно до корена или по ниско от него за да се получи влага в дълбочина а не в височината на почвата.

Още не съм ги наравял, въпреки че майка ми вчера не се сдържа и първите няколко реда бяха прилежно наровени с допълнителни 10 -15 см.

Поздрави
BAT_GOIKO
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Много ми хареса видеото на Краси Лазаров, особено това с вратите, за съжаление не съм стигнала до там, някой ден и това ще стане. Понеже прочетох, че Рени иска двоен найлон ще споделя това което направихме тази година. В оранжерията която отглеждам разсада сложихме двоен найлон. Единият си е отгоре върху фермите, а другия вътре върху теловете, пада изцяло от двете страни. Между двата има около 20/30см разстояние. Няма конденс, капките остават между двата и се стичат в страни. Определено е по топло вътре сравнение с оранжерия без два найлона. Не съм завивала разсада с никакви тунели, с нищо. Има печка която се включва при нужда. Но имам и три вентилатора, малки направени от моя мъж, те работят почти денонощно, раздвижват въздуха. През деня вратите задължително отворени от двете страни, вентилаторите също работят, защото вътре е голяма жега, ако на вън е 20 градуса вътре е двойно.

Рени много са ти хубави доматите!
Краси видеото е чудесно, както и растенията!

Плодородна година на всички!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”