Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

Аз да отида и в другия полюс :D
някъде бях чел, че семената не се мият и чистят като се извадят от домата и се оставят така с тъканите по него.
Около семето се получавала една естествена защитна обвивка, микросреда от бактерии.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

Teodora76 написа:С накисване в кислородна вода се третират против гъбни болести, но не и вирусните.
Четох, че със солна киселина могат да се третират семената срещу някои вирусни.
Цитат - "След прилагането на един от първите два метода можем да сме сигурни, че семената са обеззаразени срещу различни бактерийни болести (бактерийно увяхване, бактерийно изсъхване, бактерийно петносване и черно бактерийно струпясване) и тютюнева мозайка. Останалите вирусни болести (краставична мозайка, стрик, бронзовост, жилкова некроза) не се запазват в семената и не се предават чрез тях. Поради лесната приложимост и безопасност при работа, често се прилага последният метод, но той не гарантира пълно премахване на заразата."
Първите два предложени метода са кислородна вода и солна киселина, последният е калиев перманганат.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от shoshy »

И аз в съвсем друга посока.
Консумирала съм италиански домат, който външно по форма много прилича на сорта абруцо, но доста по-зелен на цвят и много ми хареса.
С търсачката в темата за сорт Абруцо нищо не излиза. Имате ли впечатление от този сорт?
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

дьо Ла Фер написа:
Teodora76 написа:С накисване в кислородна вода се третират против гъбни болести, но не и вирусните.
Четох, че със солна киселина могат да се третират семената срещу някои вирусни.
Цитат - "След прилагането на един от първите два метода можем да сме сигурни, че семената са обеззаразени срещу различни бактерийни болести (бактерийно увяхване, бактерийно изсъхване, бактерийно петносване и черно бактерийно струпясване) и тютюнева мозайка. Останалите вирусни болести (краставична мозайка, стрик, бронзовост, жилкова некроза) не се запазват в семената и не се предават чрез тях. Поради лесната приложимост и безопасност при работа, често се прилага последният метод, но той не гарантира пълно премахване на заразата."
Първите два предложени метода са кислородна вода и солна киселина, последният е калиев перманганат.
Нямам претенции да съм компетентна, но това не са единствените вируси по растенията. Има много информация в нета, но не всичко е вярно. Надявам се професионалистите да се включат по темата.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

И аз не съм професионалист, но инфото е от Градина Вискяр, човека е професионалист, също така е член на форума, затова реших да споделя..
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от wesselin »

Teodora76 написа:хортензия, Стара мечта е хибрид и не е вкусен като Фантазията. Миналата година го садих, но тази няма да повторя.
Това са новите сортове които ще опитам тази година:
Изображение
Едно питане. :dovolen:
От къде мога да си поръчам сорта домат SORRENTINO ?
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Тихомир написа:Аз да отида и в другия полюс :D
някъде бях чел, че семената не се мият и чистят като се извадят от домата и се оставят така с тъканите по него.
Около семето се получавала една естествена защитна обвивка, микросреда от бактерии.
Семената от доматите се отделят и поставят в чаша или буркан с малко вода, държат се на постоянна температура, аз ги държа в къщи, след известно време започва ферментация при която се счита че семената се обеззаразяват. След това семената се измиват и сушат. Аз така процедирах миналата година.
Мисля, че има клип в нета за тази процедура. Ето го " onclick="window.open(this.href);return false;

wesselin от тук ги поръчах http://www.mmtrbg.com/domat-sorentino-r ... ket-semena" onclick="window.open(this.href);return false;
berta
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Юни 11, '16, 11:50

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от berta »

Миша написа:
berta написа:
къщичка написа:Аз го прилагам винаги, но досега все със калиев п-т и си мисля дали кислородната не е по-ефективна.
А постига ли се по- добър добив , след прилагането? :hmmm:
Растенията , сигурно стават по- здрави и не боледуват. :dovolen:
Не, единствено се гарантира добър старт като начало , ограничава се пренасянето на мана и някои видове гниения чрез семената , вирусите не се унищожават, после отново трябва профилактика
На мен вече ми стана ясно , че обеззаразяването не ми обещава по- добрата реколта - която е цел на всеки градинар.
Значи има други , по- важни фактори от които зависи реколтата. :hmmm:
Споделете личния си опит ! :eeeh:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от wesselin »

Teodora76 написа:
Тихомир написа:Аз да отида и в другия полюс :D
някъде бях чел, че семената не се мият и чистят като се извадят от домата и се оставят така с тъканите по него.
Около семето се получавала една естествена защитна обвивка, микросреда от бактерии.
Семената от доматите се отделят и поставят в чаша или буркан с малко вода, държат се на постоянна температура, аз ги държа в къщи, след известно време започва ферментация при която се счита че семената се обеззаразяват. След това семената се измиват и сушат. Аз така процедирах миналата година.
Мисля, че има клип в нета за тази процедура. Ето го " onclick="window.open(this.href);return false;

wesselin от тук ги поръчах http://www.mmtrbg.com/domat-sorentino-r ... ket-semena" onclick="window.open(this.href);return false;
БЛАГОДАРЯ ! :tzvetentze:
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Миналото лято Сорентино не беше хубаво, но като помислих, то намерих причината:недостиг на калций. беше доста кисела почвата. Този сайт даа промишлени кг , а аз например не мога да поръчвам толкова много. Ако някой ще отдели по 10 семки от Сорентино, ДОМАТ РОЗОВ ХОУМСТЕД ЕДРОПЛОДЕН,ДОМАТ ХОРУС СУПЕР РАНЕН СОРТ то ще бъда благодарна :stiskam: . В плик по поща може да се изпрати.
Последно промяна от Deleted User 2919 на Яну 21, '17, 09:49, променено общо 1 път.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”