от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Гео, граф »

Моя Шеф (ММ де) има един лаф: ''Ако ти се яде пица, отиваш в пицария, а не в Кауфланд. Ако ти трябват плавници, отриваш в спортен магазин, а не в Метро''. Много бързо го разбрах това с големите хипермаркети, които продават ''всичко''. Само че далеч не е така, както и други писали по-горе са го разбрали :| ...

Имам въпроси и тук е мястото, все някой разбиращ ще ги види и ще ми пошушне отговорите :stiskam: ! Преди шест години си отгледах почти на шега ядлив кестен. Засадих го на вилата и вече си стана дърво, гони три метра височина. Обаче не ражда :snif: . Какво му е, какво му липсва, аз мога ли да му помогна някакси :hmmm: ???
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Did_ka »

вземи му другарче :stiskam: кестените изискват опрашител - в момента в ЕкзотикПлантс има хубави - http://exoticplantsbg.com/product/881/c ... 0-220.html
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

освен това , като не е ашладисан , по-късно започва да ражда ....
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

Петьо, сори за забавянето. Прасковите Бейбиголд са компотни, средноедри, с добра устойчивост. Номерата :7, 8, и 9 са за месеца в който се берат. 9 е септемврийска праскова, Имат заслуга за популярността на Сливенските праскови. Пази я, но дано е такава а не....
Аз предпочитам Катерина заради аромата.
За Ласкава как да започна - ако е толкова едра колкото казваше Живондов, значи иска много вода. От водата идва маната. Средноедрите праскови са много по устойчиви. Второ : не маната е проблем. За къдравост никой не говори. За съчмянка... Ако хвалиш плод с това, че е едър, значи е за пазара, а не за в къщи.
Тази година няма на гол корен "Шимицу Айс", но дори да е наполовина толкова добра, колкото я описват "туранагите", пак ще е най доброто до сега.
Една година купих холандски патладжани /семена/ от Прекос - Пазарджик.
Двора пламна от едни много красиви цветя. Пак бяха някакъв Solanum. Родиха и едни бели топчета по 1 см, пълни със семена. Майка ми дълго ми се смя за това.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Гео, граф »

Did_ka написа:вземи му другарче :stiskam: кестените изискват опрашител - в момента в ЕкзотикПлантс има хубави - http://exoticplantsbg.com/product/881/c ... 0-220.html
zeleno написа:освен това , като не е ашладисан , по-късно започва да ражда ....
Дидка, Зеленко, благодаря за отговорите :tzeluvka: ! Не е ашладисан и явно трябва да му взема другарче :hmmm:... Тази процедура с ашладисването не се ли прави докато растението е младо? Моя кестен е вече дърво, май съм изпуснала момента. Ако не се ашладисва и няма друго такова дърво наблизо може би няма да роди никога? Или би могъл??? Извинете ме за тъпите въпроси, но не ми е ясно :oops: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Колко много сте изписали докато разбера че има такава тема. Зеленко, моля да копираш това което съм ти изпратила като наблюдения, за да не се мъча да го творя пак, току виж съм изтървала нещо.
Аз имам вече към 120 дръвчета различни за собствено производство, повечето започват четвърта година, и на 90% от тях съм брала плодове. Освен сорта е хубаво да се обмислят и климатичните особености където ще се сеят.... като тук в Бургаско ни морят сланите, и кайсиите им мръзнат пъпките, а в по планинските райони трябва да избират по ранни сортове но студоустойчиви за да могат и да узреят.
Изчетох всичко за ласкавата и дано довечера намеря снимки да ви постна няма по добра праскова в моята градина! Имам четири ласкави двете са от частния разсадник на Живондов от който направи поръчка Джъст и взехме и стендесто, а другите две ласкави са от държавния институт по овощарство Пловдив. И четирите дървета са силни симетрично разклонени отрупани с плод, прореждах земята се покри с зелени празковки и пак много съм оставила защото плода стана средноедър като на останалите праскови които имаха сравнително по малко плод, досвидя ми се ...
Стендесто с формата на синя слива, но от едната страна силно сцепена в свивката, не усетих вкус на кайсия .... направих няколко бурканчета компоти за проба, не съм ги опитала още. Заедно с нея от частния разсадник купих и Мелитоп чорнъй селекция на Мелитопилския институт, е тя роди кръгла черна кайсия със семка на кайсия и с листа на слива ... което предполага по голяма устойчивост на студ и слани ... роди няколко плода и наблюденията ми още са бегли.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Ето и обещаните снимки ...нямам много снимки от градината си, снимала съм само нещо което ме е изненадало ...
Изображение
Изображение
Праскова ласкава на 3 години от Овощарски институт Пловдив
Изображение
Праскова Уфо 2 на 1 година от Овощарски институт Пловдив
Изображение
Изображение
Самоопрашващо се киви Соло едро колкото орех от Бриколаж за 25 лв на 2 години, за първи път има плод, нормален и вкусен е като нормалното едро киви.
незабравка

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от незабравка »

wrong dreamer,моят коментар е точно от ''неточните''. :mrgreen: Казах овошки-джуджета,пък исках да кажа ''хубави сортове овошки,които са на подложки джуджета-т.е ,както си писал -ниски и бавнорастящи.подложки : Казваш,че имаш около 30 сорта такива.Кои са те ,моля?По-скоро кои отговарят на критериите-добра устойчивост на най-популярните гъбни и бактериални болести , / ако може и на бактериален ,нектариален рак и огнен пригор-това по-скоро в кръга на мечтите е май,/ :hmmm: ,добре плододаващи освен това за мене е важно плодовете да са с минимално присъствие на киселка жилка,обичам сладки плодове. :P Никак не мога да се сприятеля с лимоните ,дренките и джанките ''на зелено''. :snif:
Имам Златна Превъзходна,която е оформена на ниско стебло и я поддържам компактна с резитба.Дървото е около 13 годишно.
Тази година пръсках само три пъти и то предимно с био препарати,Изглежда улучих кога и с какво-нито една червива или петносана ябълка нямам и реколтата беше точно колкото да ги изядем докато са хрупкави и сочни.

Изображение

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

aya_vhill, моята градина е до Бургас и тук определено е по топло ... имам 20 праскови, не мръзнат и си плододават всички доволно, мръзнат ми кайсиите обаче от сланите .... те цъфтят по рано ... сега си купих 2 късни кайсии Фарбали и Фалкло ... те узряват през август.
За ласкавата и за останалите праскови не съм забелязала сериозни болести само веднъж ги бе хванала къдравост и ласкавата беше с най малки повреди ..., но и ние ги пръскаме по няколко пъти както е по изисквания .... Пръскахме ги и сега с медсадържащ препарат всички дръвчета .... това се повтаря и края на февруари - ранна пролет и заменя 2 пролетни пръскания ... :daaa:
За вода и поливане ... чак края на това лято бихме сонда ... до сега ги поливаха само дъждовете 4 години и прасковите ни са истински и вкусни ... много сладки ....
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

до Незабравка - ще ти изброя някои подложки, които са, било джуджевидни, било низкорастящи.
М9 е най популярна и лесна за намиране ябълкова подложка. Също М26, а М27 е малко по низка дори.
Gisella 5 е до около при черешите.
За крушите май дюлята е най низка.
За нектарина, праскова, кайсия - Mont Clare / до 3м / или St Julien.
За слива най добре е St Julien / до 4м /.Ще ти изброя и по лесни за намиране алтернативи,
но тези са най добрите.
Изключение е дюлевата подложка. Добра е "Дюля А / до 4м / или С / до 3м /", а не случайни семкови подложки.
Дано имаш търпение, понеже не влизам всеки ден.
Пак ще се обадя !
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”