от къде да купя овощни дръвчета

от къде да купя овощни дръвчета

Мнениеот zeleno » Съб Ное 26, 2016 12:06 pm

В тази тема искам да събираме мнения от първа ръка , на потребители от форума ...
Какви дръвчета търсих , какви купих , от къде ги купих , как се развиват и прочие ....
Препоръчани сортове - също от първо лице .... не извадки от нета
Малко закъсняла , но смятам , че ще е много , много полезна за нас
Аватар
zeleno
Наркоман

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнениеот zeleno » Съб Ное 26, 2016 12:28 pm

аз съм си купувала от Овощарския институт в Пловдив , нашата прочута поръчка за Стендесто
Стендесто-то ми се оказа обикновена синя слива , предполагам Стенлей
освен това си купих и две праскови Ласкава - дърветата плододават обилно :!: / но аз оставих само миналата година един плод , който да опитам и го откъснах сравнително зелен , защото мойте дръвчета са пред блока .... :mrgreen: / , станаха доста високи , като за праскова , нищо обаче не е в състояние да ги избави от обичайната къдравост / болеста минава и заминава , дървото пуска наново листа и си се развива чудесно :hmmm: , като за любител де /
тази есен си купих онлайн две дръвчета от СС
пристигнаха твърде рано , без листа , на гол корен , просто мушнати в чувал на Еконт / това не е критика , а описание /
синята слива Йо Йо по-младо свежо дръвче , кайсията Силистренска късна поне две години е лежала затрапена / имаше два отчетливи прираста от по 20-ина см от зор , дет се вика , нямаше изсъхнал вид
засях , полях , ще докладвам дали са тръгнали и какво-що
всички изброени дръвчета са посадени в София
пп на мейл получих доста инфо от polyabs
силно се надявам и тук да го сподели
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот aya_vhill » Съб Ное 26, 2016 3:07 pm

Здравейте,
На кратко споделям и моя опит на овощар. От 4-5 години правя овощна градина и вече имам около 30 овошки в двора. Първите 2 години купувах от Баумакс и Практикер, Ст.Загора. Проверих етикетите току що, на фирмите Екзотика ЕООД и Флорасем са. Резултати: След есенно засаждане на по 10 бр в две поредни години, не се прихващат почти наполовина. От прихванатите това лято брах плодове, като слива Жълта афъска се оказа Черен Диамант, Вишнапа се оказа нектарина, а една от ябълките вместо Муцу е някаква червена, но все пак е ябълка :dovolen: .Забелязах, че на 100% не се хванаха прасковите.
Есен 2014- правих поръчка от СС- добри растения, прихванаха се всички, някои родиха тази година, отговарят си /не знам кой им е производителя -етикет с химикал?/
Есен 2015- пак от СС- хванаха се, добре тръгнаха. Освен тях купих и няколко овошки на "Стоян Господинов"- по препоръка на овощари в региона.
Тази есен пак така- СС, Ст. Господинов- на пролет ще видим как ще тръгнат...
Та в заключение да кажа, че проблем ми бяха тези, купени от веригите- нисък процент на прихващане, разминаване на видове и сортове. Това с неприхващането го отдавам на недоброто им съхранение на място...
Няма как да дам мнение за съответствие на череши, круши, някои от прасковите- тази пролет сланата съсипа плода, но догодина вече се надявам :stiskam:
Аватар
aya_vhill
Кафе с мляко

Мнениеот Миша » Съб Ное 26, 2016 4:44 pm

Като говорим за Сортови семена - ми много съм доволна ,ама толкоз доволна....че чак не бива :mrgreen: , купих си череши Бинг и Ван , в резултат имам вишнап и бяла череша, че са хубави дръвчета спор няма, ама поне едното да беше излязло като на етикета :evil: :svekurva:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Бъди здрав, Вальо!

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 46

Мнениеот wrong dreamer » Съб Ное 26, 2016 6:20 pm

Мой приятел казва - Когато си купуваме чорапи - преровим пазара в окръга и това за 2-3 лева. Когато купуваме плодно дръвче, купуваме първото което ни попадне, а това е дългогодишна инвестиция.
Хубава идея.
Проблема е , че много малко от продавачите знаят какво продават. Когато ги попиташ за сорт, отговарят - "Това е супер-сорт".
Аз се самоубих с АМВ-Агро. От 4 години не спирам да откривам нови и нови сортове грозде от купеното от мен.
Доволен съм от Таралас, макар да съм загубил няколко бройки. На фона на цялата бройка, това е нищожен процент. Стендесто е огромно разочарование. За Ласкава никой не говори. Тя - също е гаф. Ще ви предложа друг вариант. Тук опишете какво искате и по опитните / и по прецаканите / от вас да ви опишат пътя. Пък и да коригират сорта. Често ставаме жертва на неграмотна реклама. Продават ни извънземни растения със супер продуктивни качества и устойчивост на болести, достойна за стерилна среда.
Аз винаги проверявам сортовете в нета.
И пак ме мамят.
Съвета ми е - купувайте от хора, които събират клиентела. Те лъжат по малко и информират по полезно от златотърсачите.
Аватар
wrong dreamer
Дълго кафе

Мнениеот zeleno » Съб Ное 26, 2016 7:29 pm

ами , че точно това е идеята :daaa: :daaa: :daaa:
аз съм питала неведнъж от къде , какво - но никой не се е захласвал да ми отваря очите :mrgreen: / за разлика от розите дето се утрепваме да обясняваме от къде , като какво качество идват , цени , съвпадение на сорта и прочие ... /
реших , че трябва да питам в нарочна тема , така ще видят повече хора , ще се съберат повече мнения
аз лично си търся кайсия която да не изсъхне до две-три години и да РАЖДА
освен това търся ранна ябълка Петровка / обещаха ми да ми ашладисат , дано :stiskam: /
по моя поръчка ми купиха дюля Асеница от пловдивските агри ли бяха , флори ли бяха ... :hmmm:
искам и едра слива , кръгла / не като Стенлей / , с малка отделяща се лесно костилка
пък и хубава синя слива искам
дръвчетата ще се сеят в тракийската низина , наоколо опрашители колкото щеш , но все пак е добре да знам какви сортове за опрашване са нужни
дръвчетата са за лична консумация , няма да сея декари
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот незабравка » Съб Ное 26, 2016 7:46 pm

Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P
...
Обиды не страшась, не требуя венца
Хвалу и клевету приeмли равнодушно
И не оспаривай глупца.

Разсадник
Изображение

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html
Аватар
незабравка
Кафе машина

Мнениеот Asarina » Съб Ное 26, 2016 8:51 pm

Az sam kupuvala normalni dravceta ot razsadnik Uzunov, Pazardjichko. Vsicki dravceta dojdoha mnogo hubavi, prihvanaha se. Ochte ne sa rajdali, no rastat. Kupih diulia Asenitza - mejdu diulia i jabalka, muchmula bez semki, dve kruchi, vichnap.
Аватар
Asarina
Кафе машина

Години: 63

Мнениеот zeleno » Нед Ное 27, 2016 9:26 am

незабравка написа:Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P

продават , но колко ги бива незнам
аз съм решила да оформям с ниско стъбло и като чаша - имаше си име тази резидба , ще погледна какво беше
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот alina » Нед Ное 27, 2016 10:04 am

незабравка написа:Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P
Купихме за пробация ябълка и круша колонвидните.Изглеждат екзотично, много плодове.Но не са вкусни.Сорт не беше указан, само че колоновидни са.Цена доста екзотична също - 15 лв. Искам за пробация още да имам червенолистна ябълка..но сигурно плодовете и също ще бъдат не за ядене :D Колоновидните не трябва да режат.Точка на ръст да се запазва. По-добре, да се направи бонсай от обикновена ябълка или круша..Корените им се подрязват през определено време вкръг , корона се оформя, като щамб.http://zpitomnik.ru/?alias=bonsaj
Аватар
alina
Баш кафе майстор

Мнениеот wrong dreamer » Нед Ное 27, 2016 1:14 pm

Вероятно търсите плодни дръвчета. Повечето коментари тук са объркани и неточни, но става ясно, че си търсите собствено отгледани плодове.
По ред - повечето кайсии са самоплодни. Малко от тях изискват кръстосано.
Цените за популярните сортове е от4 до 6 лв. По новите и екзотични започват от 8 лв до към 15 за патентованите с "крауни". Предвид климата ни, бих препоръчал италиански, френски или испански. Напр. Фарбали - едър, сладък, системно високи добиви и не се попарва от ранни слани /средно-ран/. Ябълките са по специални. Те са ранни, за директна употреба /сочни и сладки, но нетрайни / и зимни.
Аз бих потърсил устойчиви илипоне по устойчиви, за да не храня децата си с химикали. Израза "Нещо което не се лекува с ракия, е нелечимо " да се перефразира на "Нещо което не се предпазва от Бордолезов разтвор - не го купувай".
Цените тук са от 3,50 до 6,50 за популярните, но екзотичните стигат дооколо 45 лв.
Не смесвайте колонните дръвчета /те са за саксия/ с палмети тип " еспалир" /espalier/ които са за интензивно земеделие. Подложките са много и вие си избирате. За типа почва при вас и за размера. При ябълките има подложки за около 2,50м.
Сливите се делят на Европейски и Японски. Тези с малката костилка са японски.
Има вече около 30 сорта. Също на бавнорастящи и низки подложки.
Червенолистните ябълки за сега са само Crab apple, които са декоративни или за сайдер. Дребни и кисело-горчиви са .
Стана дълго - кой каквото иска да знае - да пиче тук. Влизам по веднъж на 3-4 дни и ако мога ще ви помогна. Аз самия имам 68 различни дръвчета и мисля, че съм ги подбирал много внимателно. И не пръскам с нищо освен Бордолезов. о, и някои отвари от био характер.
Аватар
wrong dreamer
Дълго кафе

Мнениеот milena02 » Нед Ное 27, 2016 4:30 pm

Добре, де, wrong dreamer, ама откъде да ги купим тези дръвчета? Стана ясно, че нито големите вериги, нито Сортови семена, са удачен вариант. На мен например ми трябват една кайсия, че старата изсъхна, една праскова и една череша по-късен сорт.
Аватар
milena02
Кафе машина

Мнениеот zeleno » Нед Ное 27, 2016 5:09 pm

wrong dreamer , точно от такъв личен опит имаме нужда , като твоя
ако имаш време - сподели
от кой доставчик купи кайсията Фарбали , например се интересувам
и от кой сорт японска слива си доволен , също от къде е купувана и така
цените не ме вълнуват , не струват милион , пък и аз ще сея единични бройки
вълнува ме от къде точно някой е купувал и е доволен , сортовете съвпадат , дръвчето е читаво
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот wrong dreamer » Нед Ное 27, 2016 7:01 pm

Нещата от Таралас са добри. Понеже не са "ширпотреба". Той има слива "T.C.Sun", едни розови и хрупкави - RUBY CRUNCH®, едни много едри и вкусни - FORTUNE.
Черешите му са много добри и има избор от около 7-8 топ сорта.
Моите фаворити са BIGISOL и BLACK STAR.
Кайсиите не са от него, но той има FARBALI и FARALIA.
Прасковите са му от една сшрия, но има един компотен сорт CATHERINA който е чудесен. Да знаете че компотните не са с костилки които се отделят. Има понички които са чудесни и стават около2 метра. И пак - бялата пулпа е много ароматна.
Ако проверите и http://www.plamenpenkov.com/ от село до Сливен, Сайди Кундев - https://bazar.bg/ads/user/1069211
Европлант - пловдив
Савел Агро има добри европейски сливи /Йо-Йо/.
Из македония има http://www.rosenbojinov.eu/.
По скоро кажете плода и качествата, а аз ще ви дам сорта и мястото.
В момента Таралас ви е най удобен, защото има качество и разнообразие.
До по късно ! Успехи !
Аватар
wrong dreamer
Дълго кафе

Мнениеот peterstamov » Пон Ное 28, 2016 12:59 pm

От практис имам купена Гло Хевън и роди компотни праскови. Тогава пък разбрах колко е хубав компота от такива!
Сега си засадих Беби голд 9 - @ wrong dreamer дали ги бива тези да я разкарам докато е време?
И Ласкава имам - Гаф???? Не съм я пробвал още!

От петричани съм взимал 4 ябълки от рода на Златната - сега бера някакви червени прошарени :dovolen:

Краставиците ми родиха корнишони - направихме зимнина :dovolen:

От Таралас съм взимал доста неща - нямал съм проблеми
peterstamov
Кафе с мляко

Следваща

Назад към Плодове и зеленчуци