Горчичени листа

Модератор: Миша

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Горчичени листа

Мнение от botan »

Тази година нали си заръчахме горчичени листа и се чудех при вас как са се развили. При мен се проявиха като изключително слаба култура, но вероятно аз някъде съм сбъркал. Нито пуснаха големи листа, цъфнаха почти веднага, а с това и брашнестата мана ги затисна подобаващо.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Горчичени листа

Мнение от apis »

botan , аз засях семена от горчица пролетта,веднага след като ги изпрати.
Реших да бъде в една голяма кашпа навън в градината.
За първи път виждам такива семена,за 2-3 дена поникнаха.
Де да бяха всички семена като тези.После се развиваха с часове,направиха хубави зелени листа.
Доста са лютиви и е хубаво да се комбинират с листни,а сигурно и с други зеленчуци,
в кисело мляко,майонеза,извара.Може би може да се правят на пара или добавка в ястия.
После изкараха цвят,не съм събирала семена от тях.

Втори път сложих семенца направо в градината,една седмица преди края на ноември и
поникнаха за три седмици но не се развиха повече,стояха си на това положение.
След като се стопи снега видях,че са измръзнали.

Понеже пишеше да се сеят края на лятото или началото на есента,за влажен климат може би е добре.
Но при сухо лято и есен няма да се получи,а при късна есен също не става.По добре е да се сеят
ранна пролет,ще пробвам с няколко семенца,но дано да събера нови семена.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Горчичени листа

Мнение от apis »

Тази седмица засях магданоза и мислех да засея и горчицата,но ако поникне за три дни,при + 20 градуса температура края на февруари,
и после снега и студа ще я повредят както тази, която сях през последната седмица на октомври(не последната седмица на ноември).
Температурите трябва да се установят трайно положителни.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Горчичени листа

Мнение от apis »

flora , а ти засява ли семената от горчица през изминалия сезон и сега имаш ли желание да ги сееш отново ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Горчичени листа

Мнение от apis »

Преди десетина дни засях в саксия една дузина семенца горчица,поникнаха само три.
Явно семената са с изтекъл срок вече.
После ги засадих в градината под шишета,едното нещо го изяде и в момента имам два броя.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”