Странно увяхване

Модератор: Миша

Ivkonty
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Авг 13, '16, 21:19

Странно увяхване

Мнение от Ivkonty »

Здравейте. Нов съм във Форума и се извинявам ако има такава тема. Проблема ми е следният: Насях краставици дългоплодни (на фирма Енза Заден). След като я разсях в оранжерията на 3-4 ден започнаха проблемите. Избирателно краставицата увяхва сякаш няма вода (а се поливат на капково) след което изсъхват. След изскубването им забелязах странен корен - надут сякаш с нещо и започнал да загнива. Прилагам и снимки. Колега ми каза че е възможно да е телен червей но ги полях с БИ-58 но няма файда ...Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Странно увяхване

Мнение от greeneyed »

Снимките ти дали са общодостъпни? Не ги виждам. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Ivkonty
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Авг 13, '16, 21:19

Re: Странно увяхване

Мнение от Ivkonty »

http://ivkonty.snimka.bg/other/razni.922853.37304225" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Странно увяхване

Мнение от Миша »

По снимката е трудно да се определи , имаш кореново гниене, вероятно причинено от вертицилиум или фузариум , но би могло и от неправилен режим, краставиците на Енза Заден са създадени за контролиран климат, т.е. някои сортове изискват определена топлина и влажност , за да се развиват добре . Прочети в нета симптомите на двете болести и виж при напречен разрез на корена какво се вижда . Разгледай и за дребни ларвички, ако разсадът е бил в торф има голяма вероятност да има ларви на торфената муха, те така изгризват коренчетата, стават тънички като косъм и растението бързо загива
Колега ми каза че е възможно да е телен червей но ги полях с БИ-58 но няма файда
:hmmm: интересно изказване...Би 58 си има своето предназначение, но в никакъв случай не е универсално лекарство, още повече за телен червей, телените червеи се морят със съвсем различни препарати
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Ivkonty
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Авг 13, '16, 21:19

Re: Странно увяхване

Мнение от Ivkonty »

Имам около 1000 може би и малко отгоре разсад в кофички но той е ОК няма никакви проблеми. Проблема почва след разсаждане.
Deleted User 4608

Re: Странно увяхване

Мнение от Deleted User 4608 »

При мене се появява това увяхване и изскубвам корена. Вчера една беше увяхнала така. В градината миналата година само един корен беше така. В оранжерията тази година имах няколко. А на някои само единични листа увяхват, махам ги и толкоз.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Странно увяхване

Мнение от Миша »

Ivkonty написа:Имам около 1000 може би и малко отгоре разсад в кофички но той е ОК няма никакви проблеми. Проблема почва след разсаждане.
Проблемът явно е в почвата, смени поливния режим и прочети за вертицилиума и фузариума, ако наистина почвата е заразена трудно ще се пребориш, на този етап помага триходермин , внесен двукратно в лечебна доза в зависимост от степента на зараза
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Странно увяхване

Мнение от Миша »

alys написа:При мене се появява това увяхване и изскубвам корена. Вчера една беше увяхнала така. В градината миналата година само един корен беше така. В оранжерията тази година имах няколко. А на някои само единични листа увяхват, махам ги и толкоз.
Увяхването на единични листа е типичен признак на вертицилийно увяхване, обикновено увяхват първо листата от едната страна
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Странно увяхване

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, благодаря! Наистина се прояви точно при застудяването. Ако сменя мястото на краставиците и доматите, дали тези гъби ще нападнат доматите? Дали има значение зеленчукът за гъбите? :) Чета, че има вертицилийно увяхване при пипер, домати. Защо не пишат общо, какво е различното?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”