На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от peterstamov »

Е нека и те поспят малко. Аз мойте като си лягам и им гася.
May the Force be with You!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от MitkoGeorgiev »

Ако не помогне лампата купи си масло от чаено дърво, има го в аптеките. Аз така ги спасявах миналите години мойте разсади. Няколко капки в половин литър вода и пръскаш под тях, почвата безотказно е след един час няма и следа от мухъл, а дори и да попаднат върху тях нямя проблем :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от anny »

Ох май имам сериозен проблем с тазгодишните разсади. Листенцата им (несъщински все още) се подвиват и прогресивно изсъхват. Някакви съвети за спасението им? :cry:
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от reni7377 »

Качи снимки!
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от mimilisa »

anny написа:Ох май имам сериозен проблем с тазгодишните разсади. Листенцата им (несъщински все още) се подвиват и прогресивно изсъхват. Някакви съвети за спасението им? :cry:
Или са "опечени" от лампи или нагревателен уред , или са засушени или пък са маносани /петносани/. Или нещо токсично им действа /тор , препарат/
Пръскане с Топсин М. :dovolen:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

Моите черита, снимка от 31.01.
Вече съм ги пикирала, 2 месеца след засаждането :lol:

Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от reni7377 »

Браво Къщичке!Какъв сорт са?Аз миналата година сях четири сорта,но те единствени се разболяха и тази пролет сложих само едни жълти.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

Vilma.
Аз не се глася да ги ям, т.е. сях ги заради един експеримент с лампи, но после се отказах от него по няколко причини.
Ще се гледаме обаче, днес ще им направя плаж, страхотно временце!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от MitkoGeorgiev »

Краси Лазаров написа:Моите домати са засяти на 6. 1. в чашки от 160 мл.,веднъж съм ги подсипал. В момента са големи колкото на снимките Хортензия. Не бързам да ги пресаждам въпреки,че вече им е тясно,защото до засаждане има още поне 50 дни,а след пикиране,ако има подходящи условия домата расте с минути. Подхранвам ги със зелен кристалон и ги поливам съвсем по-малко. Стъблата им станаха около 5/6 мм. дебели и поради слънчевото и топло време се закалиха добре. Та какво искам да кажа,ако имате малко разсад пикирате,когато му дойде времето,но в по малък обем,да кажем в 200 мл. чашки,след това в по-голям обем. Какво ще спечелите: 1. Ще ви е необходимо по-малко място в студеното време. 2. При по-малкият обем ще може по-лесно да се контролира влагата и ако е топло както тази година разсада ще расте умерено,иначе много бързо обема ще им умалее и ще е необходим по-голям. Когато пресаждам растения от 200 мл. чашки в коф. от кис. мляко с обем 500 м.,за 30 растения ми трябват 15 мин.
Здравейте, Краси правилно ли разбирам, че ги пикираш два пъти? Не се ли нарушава много коренновата система втория път или само ги местиш със пръста в по-голям съд?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Краси Лазаров »

Не пикирам,а пресаждам и даже не поливам когато пресаждам,ако субстрата е достатъчно влажен,само уплътнявам. Засявам в чашки ранният разсад,а среднораният в 66 гн. форми. Растенията излизат от чашките или от формите с целият субстрат и корените не се повреждат. Но това е за моите условия и количество разсад,обаче и големи количества да сея пак във форми бих го направил. Има 128гн. форми в които разсад домати до трети лист се развива перфектно,само иска по-чести поливки и подхранване.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”