На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

ния написа:Иванина,много бързо и светни за да не ти прорастват :hmmm: и вярно е радостно :daaa:
...ми аз така и направих. :nod:
Още , щом се покажат гърбичките - изваждам контейнерчетата от кутията ....като току що излюпените пиленца - из под квачката .....и веднага настрани - в кашончето , под лампичката - на светло и топло! :daaa:
Хората измислят космически ракети, разхождат се из космоса ....творят велики неща - а аз сея домати, на топло в къщи! :eeeh: :oops:
Боже, боже!....и аз, с каква мисия съм се пръкнала на таз земя! :hmmm: ..... :mrgreen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от МГХ »

Споко ,Иванина. Не си сама в този космически кораб. :lol: Имаш си компания . Моето доматено растение вече има бутони и до дни ще цъфне.Имам още две на остъкления балкон-кухня на 10 градуса. Експерименти разни. Сега малко занемарени, защото чакам децата до дни да си дойдат , но от средата на януари им се отдавам напълно. :daaa: :angelche:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

МГХ написа:Споко ,Иванина. Не си сама в този космически кораб. :lol: Имаш си компания . Моето доматено растение вече има бутони и до дни ще цъфне.Имам още две на остъкления балкон-кухня на 10 градуса. Експерименти разни. Сега малко занемарени, защото чакам децата до дни да си дойдат , но от средата на януари им се отдавам напълно. :daaa: :angelche:
О-о-о , МГХ- благодаря ти! :tzeluvka:
Идея си нямаш, как добре ми подейства твоя глас - окуражаващо!....бях стигнала почти на ръба на отчаянието задавайки си тоз въпрос - за какво съм се родила на този свят - ако не ми предстоят в живота никакви други неща ....освен само да сея домати!? :oops: :eeeh: :cry:
Но , така с теб приемам по- леко бъдещето...макар и не леко! :mrgreen:
Ми дай снимка на бутончетата си де....да ги видим фотогенични ли са!? :lol:
Радвам се за теб, сяла си по - раничко !
А знаеш ли каква мисъл следвах аз - да ги докарам в момент на зреене някъде към мартенското време , като им дам истинско слънце в оранжерията със саксийките денем за сладост на доматите....но това са някакви си мои сметки , които може и да се окажат - криви, или казано - сметки без кръчмар. :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Тъй като ми се намират още домати, макар само дребоси, кривички, все още не мисля за сеене.
Изображение
Но си дундуркам годжи бери от семена.
Изображение
Иначе не оставам назад с нови сортове домати, които искам да опитам.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Миша »

хортензия написа:Значи ако засея фацелия примерно на 1 февруари и после да речем към 15 март напръскам с Байкал и мина с фрезата мога да съм спокойна че съм обеззаразила почвата от листната плесен дето имах тая година :hmmm: Дано съм разбрала правилно :idea1:
Не, таяь гимнастика става пролетта,през зимата денят е по-кратък и всичко се развива по-бавно, дори и да осигуриш достатъчно температура броят на слънчевите дни е малък, а при мрачно време нищо не мърда
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Миша »

alys написа:
d_vitanova написа:Добре Мише, това си го копирам и го чета от януари до март. И го правя , де :dovolen:
Казвай фацелия и синап от къде да купувам ?
Сега и за троскот нещо ако кажеш /да изключва дейността плевене, моля/ ще е супер !
http://gardenshop.pro" onclick="window.open(this.href);return false; - продават семена за фацелия (gardenshop.pro/тревни-смески-чимове/тревни-смески/1350-семена-фацелия-цена-phacelia-tanacetifolia)
http://naturabg.com/zarnestiimlenipodpr ... -250g.html" onclick="window.open(this.href);return false; - бял синап
По-достъпни са семената от черен синап, които се продават в аптеките и в някои супермаркети. Има ли значение видът на синапа?
Бял синап за предпочитане
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от MotacillaAlba »

alys написа:Тъй като ми се намират още домати, макар само дребоси, кривички, все още не мисля за сеене.
Изображение
Но си дундуркам годжи бери от семена.
Изображение
Иначе не оставам назад с нови сортове домати, които искам да опитам.
Поздравления, Алис! Ще има значи за салата и за Нова година, че и за след това, явно. Колко ти е най-дългия рекорд за "последно изяден домат от реколтата"?
И аз имам още около 300 грама, но моите вече са с размери между орех и лешник :D, половината от тях са узрели, ще ги изчакам до Нова година и тогава ще ги приложа в салатата. :D
Благодарим и на Миша за информацията за зелените сидерати.
Успех на всички за следващия сезон! :stiskam:
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, благодаря за инфото и идеите!
MotacillaAlba, предполагам, че повечето от тези останали домати са от оранжерията, но допускам, че може да има някой от градината. Прекалено много ги размествах от касетка в касетка - в повечето случаи ги сортирах по стадий на узряване и изхвърлях по някой развален. Тази година ми е първата с домати по това време. Мисля, че сме имали до към края на ноември от градината, но губеха вкуса си. Тогава и не ги съхранявах както тези. Истината е да се държат на максимално студено и по малко да се оставят на по-топло, за да зреят. Като останаха малко, преместих всички на топло (през нощта става 10-15 градуса, а през деня е около 20-30 :mrgreen: ). Като вкус по това време отличниците са дългичките сърцевидни. Останали са съвсем дребнички. В София имам два прилични узрели (чакат да бъдат изядени :)). Тъй като имат много малко семена, не съм събрала достатъчно, но ще се старя повече в това отношение.
Обаче отскоро нападнахме доматения сок и лютеницата, а салатка правя от време на време (като се съберат достатъчно узрели). :)
Веселин
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Фев 6, '16, 17:48
Местоположение: с.Борисово, Русе

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Веселин »

Здравейте и от мене. От година и половина следя този раздел на форума, и като начинаещ любител градинар съм радостен от опита който споделяте. Благодаря на Миша за многото съвети, а след последният ѝ за сидерацията се поразрових. Останах учуден, колко много и широко разпространен е този метод в Русия например, имат си достатъчно информация и видео клипове заснети. И понеже темата е за домата, да попитам попаднах на информация, че фацелията помага при кисела почва, като понижава рН, дали някой е имал такива наблюдения? Другото което е за синапа(горчицата), след нея не се препоръчва да се сеят кръстоцветни понеже били от едно семейство?
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

И аз като търсех инфо миналата година за сидератите, попадах все на руски сайтове.
Ами руснаците и японците има да мечтаем да ги настигнем... в много отношения!
Колкото и да сме горди българи, това е истината.
Фацелия намерих миналата година във Флориан - 50 или 100 г струваше около 3 лв, но Миша ме посъветва по на гъстичко, та една опаковка ми стигна за 30 квадрата
Из пчеларските форуми също се намира.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”