На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Краси Лазаров »

По молба на модераторите и за да е по-прегледно и удобно,пускам тази тема в която ще се събере всичко от тази година. Така ще има нова тема всяка година,започваща с това,кой да бъде сорта,кога засях,какви проблеми възникнаха при отглеждането на разсада,болести и снимки с огромните и вкусни домати.
Старата тема: от А до Я за любимите домати!

Дискусия от старата тема, започнала през новата година (2106)

Свързани теми:
Разсад домати: стандарти и нестандартни хрумки
Безколови домати
Доматена градина-дневници на Краси Лазаров


Полезни линкове:
Таблица за смесимост на препаратите - триъгълник означава 'няма смисъл', кръг - пръска се веднага след смесването.
Таблица за приготвяне на разтвор, когато дозата е указана като процент
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7198
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1073 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ljuboznatelna »

Добре заварили в новата тема :)
Аз нямам възможност да гледам разсад за ранни домати, затова в края на април отивам при съседите с оранжерия и си купувам 5-6 сорта. Ако са им свършили, отивам на пазара. Записвам си какво съм купила, насаждам ги по определен начин и слагам някъде листа. Докато дойде време доматите да зреят, листа вече е загубен и аз не съм съвсем наясно какво ям и кой е по-устойчив сорт от другия :lol: Разпознавам само Биволското сърце, или Волско, не зная и точно как се казва :) И така вече две-три години.
Само първата година си ги сях сама, от прекрасен розов домат, който бях яла. Уж бабешки сорт, обаче ядохме и розови и червени домати, но и двата много едри и вкусни. Обаче разсада като се източи, го бях изнесла на терасата и си живя така на 4-5 градуса нощни, естествено нови листа не направи докато не се стопли.
Тази година съм решила да вързвам бележки или не знам какво, за да се преборя с моята разсеяност. Вие правите ли някакво отбелязване или просто сте си с добра памет?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10069
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 333 пъти
Получил благодарност: 823 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от МГХ »

И аз така.Докато са в кофичките се знае кое какво е,но като ги засадя вече е пълна каша . :lol: :lol: :lol:
Точно така си представях да изглежда новата тема.Благодаря ,Краси! :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от calico »

ааа, аз си ги кръщавам като вземам семе от това дето ми е харесало: "домата на Миша", "розовия кръгъл", "червен от баба Дана", "дребен на китки" , "жълт", "оранжев"и пр. и пр. Това докато са в кофички дето вика Миленка, после не ме интересува кой кой е докато ги ядем, после пак така си вземам семе от това дето ми е харесало. :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от reni7377 »

Може да вържете някакви лентички или да сложите някакви белези и да си отбележите в някой тетрадка да не забравите. Миленче,разсада е на този етап,защото е за оранжерията,а този за градината ще сея на 18 или на 20 февруари. Разсада поливам за сега с трапезна вода и малко хумостим.Като пикирах сложих едно пакетче био тор Рут мос.Не ползвам вода от чешмата,защото нашата е отвратителна и силно варовикова.Снощи за първи път доматите спаха в оранжерията.Изображение
Последно промяна от reni7377 на Фев 16, '16, 08:56, променено общо 1 път.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Teodora76 »

Краси, благодаря за темата!

Аз си чертая в един тефтер редовете, на кой ред какъв сорт съм садила.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4914
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 72 пъти
Получил благодарност: 23 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

Аз едната година писах в тефтер, който после забравих къде сложих. Затова на всеки кол слагам лента от найлон, прикрепям с телбод и надписвам с перманентен.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7198
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1073 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ljuboznatelna »

А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4914
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 72 пъти
Получил благодарност: 23 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

Не, нали затова е перманентен. Хубаво е да е марков, примерно фабер кастел, че има и фалшиви. И да е черен или тъмно син, че ако е червен избелява от слънцето. Имам растения в градината надписани преди 2 години и още се виждат.
А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Kika »

ljuboznatelna написа:А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.
Сложи хартиено етикетче м/у два слоя широко тиксо :)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”