На приказка за доматите-2016 г.

На приказка за доматите-2016 г.

Мнениеот Краси Лазаров » Вто Фев 16, 2016 7:45 am

По молба на модераторите и за да е по-прегледно и удобно,пускам тази тема в която ще се събере всичко от тази година. Така ще има нова тема всяка година,започваща с това,кой да бъде сорта,кога засях,какви проблеми възникнаха при отглеждането на разсада,болести и снимки с огромните и вкусни домати.
Старата тема: от А до Я за любимите домати!

Дискусия от старата тема, започнала през новата година (2106)

Свързани теми:
Разсад домати: стандарти и нестандартни хрумки
Безколови домати
Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Полезни линкове:
Таблица за смесимост на препаратите - триъгълник означава 'няма смисъл', кръг - пръска се веднага след смесването.
Таблица за приготвяне на разтвор, когато дозата е указана като процент
Аватар
Краси Лазаров
Виенско кафе

Години: 53

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 8:49 am

Добре заварили в новата тема :)
Аз нямам възможност да гледам разсад за ранни домати, затова в края на април отивам при съседите с оранжерия и си купувам 5-6 сорта. Ако са им свършили, отивам на пазара. Записвам си какво съм купила, насаждам ги по определен начин и слагам някъде листа. Докато дойде време доматите да зреят, листа вече е загубен и аз не съм съвсем наясно какво ям и кой е по-устойчив сорт от другия :lol: Разпознавам само Биволското сърце, или Волско, не зная и точно как се казва :) И така вече две-три години.
Само първата година си ги сях сама, от прекрасен розов домат, който бях яла. Уж бабешки сорт, обаче ядохме и розови и червени домати, но и двата много едри и вкусни. Обаче разсада като се източи, го бях изнесла на терасата и си живя така на 4-5 градуса нощни, естествено нови листа не направи докато не се стопли.
Тази година съм решила да вързвам бележки или не знам какво, за да се преборя с моята разсеяност. Вие правите ли някакво отбелязване или просто сте си с добра памет?
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Години: 46

Мнениеот МГХ » Вто Фев 16, 2016 9:10 am

И аз така.Докато са в кофичките се знае кое какво е,но като ги засадя вече е пълна каша . :lol: :lol: :lol:
Точно така си представях да изглежда новата тема.Благодаря ,Краси! :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот calico » Вто Фев 16, 2016 9:26 am

ааа, аз си ги кръщавам като вземам семе от това дето ми е харесало: "домата на Миша", "розовия кръгъл", "червен от баба Дана", "дребен на китки" , "жълт", "оранжев"и пр. и пр. Това докато са в кофички дето вика Миленка, после не ме интересува кой кой е докато ги ядем, после пак така си вземам семе от това дето ми е харесало. :lol:
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот reni7377 » Вто Фев 16, 2016 9:33 am

Може да вържете някакви лентички или да сложите някакви белези и да си отбележите в някой тетрадка да не забравите. Миленче,разсада е на този етап,защото е за оранжерията,а този за градината ще сея на 18 или на 20 февруари. Разсада поливам за сега с трапезна вода и малко хумостим.Като пикирах сложих едно пакетче био тор Рут мос.Не ползвам вода от чешмата,защото нашата е отвратителна и силно варовикова.Снощи за първи път доматите спаха в оранжерията.Изображение
Последна промяна reni7377 на Вто Фев 16, 2016 9:56 am, променена общо 1 път
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот Teodora76 » Вто Фев 16, 2016 9:39 am

Краси, благодаря за темата!

Аз си чертая в един тефтер редовете, на кой ред какъв сорт съм садила.
Аватар
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот къщичка » Вто Фев 16, 2016 10:20 am

Аз едната година писах в тефтер, който после забравих къде сложих. Затова на всеки кол слагам лента от найлон, прикрепям с телбод и надписвам с перманентен.
Justice is lost
Justice is raped
Justice is gone
Pulling your strings
Justice is done
Seeking no truth
Winning is all
Find it so grim
So true
So real

James Alan Hetfield
...And Justice For All/1988
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 10:22 am

А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот къщичка » Вто Фев 16, 2016 10:28 am

Не, нали затова е перманентен. Хубаво е да е марков, примерно фабер кастел, че има и фалшиви. И да е черен или тъмно син, че ако е червен избелява от слънцето. Имам растения в градината надписани преди 2 години и още се виждат.
А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:
Justice is lost
Justice is raped
Justice is gone
Pulling your strings
Justice is done
Seeking no truth
Winning is all
Find it so grim
So true
So real

James Alan Hetfield
...And Justice For All/1988
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот Kika » Вто Фев 16, 2016 10:28 am

ljuboznatelna написа:А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.

Сложи хартиено етикетче м/у два слоя широко тиксо :)
Аватар
Kika
Кафевар/ка/

Години: 48

Мнениеот ivanina » Вто Фев 16, 2016 11:35 am

...я да хвърля един бърз поглед - за кво става реч в тая нова тема с непознато заглавие!?!? :hmmm: ...
Аха-а...няма нищо ново :D , стари приятели доматари правят лафче - докато разсадите им никнат! :daaa:
И аз така , набързо ще се вмъкна да кажа "здрасти-и" и благодарности на Краско Лазаров за проявеният актив - точно така си представях и желаех да изглежда темата за домати - един голям пакет/голяма къща с много стаи ...и всеки да влиза и излиза в стая - според нуждата си"!
Ми да покажа , как стоят при мен нещата до този момент!....поникнаха семенцата ми сяти на 16. 01. и днес ще използвам почивния си ден за така необходимата им операция- пикиране. Сортовете са все ранни - Афен, Оптима ,Фаворит и Финал.За сега...нещата вървят баавничко , но славничко /никакви признаци за първо място в бягането ми на дълго разстояние/ ...но аз набирам скорост малко преди финала ...и успявам да се впиша - някъде сред "първенците!"покланям се пред конкуренцията... :twisted: обичам я, тя ме тегли напред!!! :liubov:
Ето доматките , които след секунда ще се окажат по едно коренче в кофичка:

Изображение

....А това е всичкото ми домочадие - доматени бебета...предстои им да растат ,и ще станат голяма вкусотия - Директни домати! :D

Изображение
Хубав , усмихнат - весел и ползотворен ден на всички! :tzvetentze: .....тичам да пикирам.... :lol:
Истината съществува , лъжата трябва да се измисля...
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот reni7377 » Вто Фев 16, 2016 11:56 am

Не е ли малко рано да пикираш?Аз ги оставям да пораснат повече!Моля да споделите в какъв етап долу горе пикирате,а ако има и снимки както при Иванина-още по добре.Иванина,много хубав и слънчев прозорец.Днес ли си снимала,защото уж сме в съседни села,но днес слънцето не се е показало още от облаците.Ето моите на какъв етап пикирам.Изображение Изображение
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 12:12 pm

къщичка написа:А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:

Жестока идея!!! Даже няма да опъвам разклонител, пирографирам кола в къщи и го забивам където трябва :lol:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот ivanina » Вто Фев 16, 2016 12:24 pm

.... :x Рени , ти сега недей тъй да ми обиждаш квартала на Село/само заради това че ги няма в него вашите гнили панелки/световния стандарт е едноетажни , еднофамилни къщички с цветни градинки - отпред! :daaa:
...а за пикирането , така го пише в дебелите книги - при появата на първите същински листи!....и аз винаги така правя!
А разсада ти е прекрасен , много ме радва видът му ...но мисля че ти предстои по- скоро беритба, а не пикиране на този етап. :hmmm: ...така мисля аз ....но може и да греша! :oops:
Поздрави на твоите домати от моите ! :tzvetentze:
Истината съществува , лъжата трябва да се измисля...
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот МГХ » Вто Фев 16, 2016 12:37 pm

Рени ,при пикиране поливаш с едно пакетче био тор Рут мос ли ? Аз миналата година го ползвах и съм доволна ,но полях по-късно,защото тогава го открих . Бяха вече пикирани и поотрасли.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Следваща

Назад към Плодове и зеленчуци