На приказка за доматите-2016 г.

На приказка за доматите-2016 г.

Мнениеот Краси Лазаров » Вто Фев 16, 2016 7:45 am

По молба на модераторите и за да е по-прегледно и удобно,пускам тази тема в която ще се събере всичко от тази година. Така ще има нова тема всяка година,започваща с това,кой да бъде сорта,кога засях,какви проблеми възникнаха при отглеждането на разсада,болести и снимки с огромните и вкусни домати.
Старата тема: от А до Я за любимите домати!

Дискусия от старата тема, започнала през новата година (2106)

Свързани теми:
Разсад домати: стандарти и нестандартни хрумки
Безколови домати
Доматена градина-дневници на Краси Лазаров

Полезни линкове:
Таблица за смесимост на препаратите - триъгълник означава 'няма смисъл', кръг - пръска се веднага след смесването.
Таблица за приготвяне на разтвор, когато дозата е указана като процент
Аватар
Краси Лазаров
Виенско кафе

Години: 54

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 8:49 am

Добре заварили в новата тема :)
Аз нямам възможност да гледам разсад за ранни домати, затова в края на април отивам при съседите с оранжерия и си купувам 5-6 сорта. Ако са им свършили, отивам на пазара. Записвам си какво съм купила, насаждам ги по определен начин и слагам някъде листа. Докато дойде време доматите да зреят, листа вече е загубен и аз не съм съвсем наясно какво ям и кой е по-устойчив сорт от другия :lol: Разпознавам само Биволското сърце, или Волско, не зная и точно как се казва :) И така вече две-три години.
Само първата година си ги сях сама, от прекрасен розов домат, който бях яла. Уж бабешки сорт, обаче ядохме и розови и червени домати, но и двата много едри и вкусни. Обаче разсада като се източи, го бях изнесла на терасата и си живя така на 4-5 градуса нощни, естествено нови листа не направи докато не се стопли.
Тази година съм решила да вързвам бележки или не знам какво, за да се преборя с моята разсеяност. Вие правите ли някакво отбелязване или просто сте си с добра памет?
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Години: 46

Мнениеот МГХ » Вто Фев 16, 2016 9:10 am

И аз така.Докато са в кофичките се знае кое какво е,но като ги засадя вече е пълна каша . :lol: :lol: :lol:
Точно така си представях да изглежда новата тема.Благодаря ,Краси! :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот calico » Вто Фев 16, 2016 9:26 am

ааа, аз си ги кръщавам като вземам семе от това дето ми е харесало: "домата на Миша", "розовия кръгъл", "червен от баба Дана", "дребен на китки" , "жълт", "оранжев"и пр. и пр. Това докато са в кофички дето вика Миленка, после не ме интересува кой кой е докато ги ядем, после пак така си вземам семе от това дето ми е харесало. :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот reni7377 » Вто Фев 16, 2016 9:33 am

Може да вържете някакви лентички или да сложите някакви белези и да си отбележите в някой тетрадка да не забравите. Миленче,разсада е на този етап,защото е за оранжерията,а този за градината ще сея на 18 или на 20 февруари. Разсада поливам за сега с трапезна вода и малко хумостим.Като пикирах сложих едно пакетче био тор Рут мос.Не ползвам вода от чешмата,защото нашата е отвратителна и силно варовикова.Снощи за първи път доматите спаха в оранжерията.Изображение
Последна промяна reni7377 на Вто Фев 16, 2016 9:56 am, променена общо 1 път
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот Teodora76 » Вто Фев 16, 2016 9:39 am

Краси, благодаря за темата!

Аз си чертая в един тефтер редовете, на кой ред какъв сорт съм садила.
Аватар
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот къщичка » Вто Фев 16, 2016 10:20 am

Аз едната година писах в тефтер, който после забравих къде сложих. Затова на всеки кол слагам лента от найлон, прикрепям с телбод и надписвам с перманентен.
Подкрепа за моето момче
https://www.facebook.com/FutureForValentin/

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 10:22 am

А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот къщичка » Вто Фев 16, 2016 10:28 am

Не, нали затова е перманентен. Хубаво е да е марков, примерно фабер кастел, че има и фалшиви. И да е черен или тъмно син, че ако е червен избелява от слънцето. Имам растения в градината надписани преди 2 години и още се виждат.
А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:
Подкрепа за моето момче
https://www.facebook.com/FutureForValentin/

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот Kika » Вто Фев 16, 2016 10:28 am

ljuboznatelna написа:А от дъжда не се ли измива?
Сега се сетих как майка ми подвързваше с найлон всичко, може да си направя затворени етикети. Найлона сгънат се слага между две стъкла и края се обгаря със свещ, така се залепя.

Сложи хартиено етикетче м/у два слоя широко тиксо :)
Аватар
Kika
Кафевар/ка/

Години: 48

Мнениеот ivanina » Вто Фев 16, 2016 11:35 am

...я да хвърля един бърз поглед - за кво става реч в тая нова тема с непознато заглавие!?!? :hmmm: ...
Аха-а...няма нищо ново :D , стари приятели доматари правят лафче - докато разсадите им никнат! :daaa:
И аз така , набързо ще се вмъкна да кажа "здрасти-и" и благодарности на Краско Лазаров за проявеният актив - точно така си представях и желаех да изглежда темата за домати - един голям пакет/голяма къща с много стаи ...и всеки да влиза и излиза в стая - според нуждата си"!
Ми да покажа , как стоят при мен нещата до този момент!....поникнаха семенцата ми сяти на 16. 01. и днес ще използвам почивния си ден за така необходимата им операция- пикиране. Сортовете са все ранни - Афен, Оптима ,Фаворит и Финал.За сега...нещата вървят баавничко , но славничко /никакви признаци за първо място в бягането ми на дълго разстояние/ ...но аз набирам скорост малко преди финала ...и успявам да се впиша - някъде сред "първенците!"покланям се пред конкуренцията... :twisted: обичам я, тя ме тегли напред!!! :liubov:
Ето доматките , които след секунда ще се окажат по едно коренче в кофичка:

Изображение

....А това е всичкото ми домочадие - доматени бебета...предстои им да растат ,и ще станат голяма вкусотия - Директни домати! :D

Изображение
Хубав , усмихнат - весел и ползотворен ден на всички! :tzvetentze: .....тичам да пикирам.... :lol:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот reni7377 » Вто Фев 16, 2016 11:56 am

Не е ли малко рано да пикираш?Аз ги оставям да пораснат повече!Моля да споделите в какъв етап долу горе пикирате,а ако има и снимки както при Иванина-още по добре.Иванина,много хубав и слънчев прозорец.Днес ли си снимала,защото уж сме в съседни села,но днес слънцето не се е показало още от облаците.Ето моите на какъв етап пикирам.Изображение Изображение
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот ljuboznatelna » Вто Фев 16, 2016 12:12 pm

къщичка написа:А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:

Жестока идея!!! Даже няма да опъвам разклонител, пирографирам кола в къщи и го забивам където трябва :lol:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот ivanina » Вто Фев 16, 2016 12:24 pm

.... :x Рени , ти сега недей тъй да ми обиждаш квартала на Село/само заради това че ги няма в него вашите гнили панелки/световния стандарт е едноетажни , еднофамилни къщички с цветни градинки - отпред! :daaa:
...а за пикирането , така го пише в дебелите книги - при появата на първите същински листи!....и аз винаги така правя!
А разсада ти е прекрасен , много ме радва видът му ...но мисля че ти предстои по- скоро беритба, а не пикиране на този етап. :hmmm: ...така мисля аз ....но може и да греша! :oops:
Поздрави на твоите домати от моите ! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот МГХ » Вто Фев 16, 2016 12:37 pm

Рени ,при пикиране поливаш с едно пакетче био тор Рут мос ли ? Аз миналата година го ползвах и съм доволна ,но полях по-късно,защото тогава го открих . Бяха вече пикирани и поотрасли.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Следваща

Назад към Плодове и зеленчуци