Натурално, Еко, Био, Органик - истини и заблуди

Модератор: Миша

илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Натурално, Еко, Био, Органик - истини и заблуди

Мнение от илюзия »

Все по-масово напоследък се говори и търси "натурално, екологично, органично". Най-често тези термини се срещат при храните и козметиката и на пръв поглед е похвално, че всички се стремят към "чистото и естественото", полезно и здравословно е. Лошото е, че голям процент от хората, които залитат по тази мода и дори я превръщат в мания, в действителност не са наясно какво говорят и искат, дори не знаят точния смисъл на горните понятия, нито разликата между тях. А това ги прави потенциални жертви на заблуди и злоупотреби. За да избегнем този риск, няма да поствам обширни научни трудове и лекции, информация по темата има достатъчно и всеки заинтересован може да потърси и прочете, но накратко:

Натурални са онези продукти, които съдържат естествени съставки.

Еко означава, че натуралните ингредиенти са с екологична чистота.

А за да бъде "био" или "органик" даден продукт, той трябва да е 100% натурален и ингредиентите да са със сертифициран биопроизход. Не трябва да съдържа консерванти, емулгатори, изкуствени и синтетични вещества.

Т.е. БИО продуктите винаги са НАТУРАЛНИ, но НАТУРАЛНИТЕ може и да НЕ са БИО. Последното се случва, когато натуралните съставки са добити от земеделие, което използва забранени от био сертифициращите организации торове и пестициди.

В заключение, ако трябва да подредим понятията по степен на тяхната чистота, ето как изглеждат те във възходящ ред:
натурално, екологично и био (органик).


И след скучната "суха теория на встъпителната част" :D ви предлагам този текст "от реалния живот" за размисъл и обсъждане:

От известно време посещавам фермерския пазар на Римската стена в София. Всяка събота е и като цяло е много добра инициатива, заслужаваща похвала, защото събира на едно място по-особени продукти и производители, различни от казионните боклуци на промоция в супермаркетите.

Повечето неща на тези места са обявени за "био". Стоките, продавачите и купувачите.

Не мога да не отбележа доста дразнещия и клиширан имидж на био манията у нас.

Първо продавачите. Защо всички, които продават био неща, да изглеждат като напушени хипари? Е, това не мога да разбера.

От дългия ми опит в борбата за осъзнато и устойчиво поведение и пазаруване не съм попадал на една нормално изглеждаща продавачка или продавач, които да изглеждат различно от съществуващите калъпи. Единствените, които изглеждат по-претенциозни от тях, са работещите в рекламните агенции.

Перфектният продавач в еко/био магазин е момче/момиче, което е облечено в нещо средно между "home made" и гръндж мода от 90-те. И всичко това иде да ни подсили ефекта от натуралността на мястото, в което сме попаднали. Повечето от тези хора не знаят как се държи лопата и "най-природното" място, на което са ходили, е Банско, но ми обясняват, как нищо в техния магазин не е третирано с нищо и е отглеждано на девствена земя, която не е обработвана с химикали, откакто Адам и Ева дошли на този свят. Дразнят ме.

Стоките. Защо био нещата, които се предлагат, трябва да изглеждат като смачкани, изядени и повърнати?

Картофите, ябълките, крушите и всичко, което е дошло от земята и дърветата, изглежда самоцелно старо, изгнило и уморено, сякаш милото е преживяло Сталинградката битка и Kурската битка след това. Не разбирам, ако ябълката изглежда здрава и лъскава, тя не е ли био? Защото и аз имам село, на което имам две ябълки, които никой не пръска с нищо, ама са едни големи, здрави и сочни ябълки.

И цената - 5 лева за килограм ябълки от еди къде си (тук задължително има някакво звучно име на село - като село Хвойна, например) и които как ще провериш, че идват от там, не знам. Но най-вече - какво му е по-специалното на въпросното село? Било на склон, който "по цял ден е обливан от естествената сила на слънцето". Моля те!

Не обичам да ценообразувам бизнеса никому, но в търговските отношения трябва да има морал, а не само псевдо морал и псевдо ценности. Безсмислено високите цени на био стоките са напълно неаргументирани и са плод на тренда да купуваме здравословни продукти за нас и децата ни и заради най-честитите клиенти на тези продукти – богатите хора. Това е нечестно.

Хайде, картофите, крушите, доматите и ябълките по 5 лева килото, ОК, ама био мляко от Холандия, което е "100 процента сертифицирано", както веднъж ми обясни хипито-продавачка в един био магазин, вече ме разби. Аз я попитах дали знае как идва това мляко от Холандия до България и добавих, че със сигурност не го карат с Тойота Приус. Хипито, милото, не разбра какво му говоря. Кое му е биото на една стока, която минава 3000 километра, за да стигне до България? И това е мляко. Не нещо напълно безалтернативно. Грубо е и няма нищо общо с принципите за еко и био начин на живот.

Клиентите. Повечето от тях – същите кукувици, като продавачките в био магазините. Наивни парвенюта, които вярват, че щом веднъж са гледали “Неудобната истина”, лайкнали страници за здравословно хранене във "Фейсбук" и купуват задължително био, значи са заслужил борец против глобалното затопляне.

Имам една приятелка Ани, която има нечовешка пекарна за хляб на Римската стена и при нея нищо не е обявила за био, но знам какви са ѝ брашната, какви са ѝ машините за месене на хляб, какво ѝ е желанието. И напълно ѝ се доверявам. Защото не ми подскача истерично в защита на киноа, спирулина и всякакви други неща, без които животът ми е обречен на безвъзвратна смърт.

Моля ви! По-сериозно и по-информирано.

Купуването на био стоки не те прави задължително човек с устойчиво и природосъобразно поведение, ако това ти е целта.

"Био"-то невинаги е еко и едното не е задължително да бъде и другото.


Няма преки доказателства, че био е задължително по-полезно и панацея на всичко градско, мръсно и съвременно.
Няма и доказателства, че био ще спаси света. Още по-малко, твоя свят.


Автор: Симеон Колев
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Натурално, Еко, Био, Органик - истини и заблуди

Мнение от къщичка »

Имам някакво дежавю с тази тема.
И аз винаги съм мислела как ще нарекат една храна био, все едно с каруцата е стигнала до магазина :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”