Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Роузи, пробвала съм с ПВС мрежа - някак си преминават къртиците и през нея. ММ пробва с надупчен найлон на дъното и по бордовете на вкопана траншея - и през него минаха :snif: Чудя се вече дали не минават над повърхността ама що за къртици ще са това :shock:
Аз имам дървени стълби от греди - горските мравки им разказват играта, не гниенето :nod: За високите лехи ще ползвам дървени дъски, необработени с нищо и ако се налага ще се подменят с годините.
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

РОУЗ написа:............., затова съм съвсем узряла за повдигнати лехи, тук ли да обменяме идеи?
Проверих - другата тема, в която са обсъждани високите зеленчукови лехи е "от А до Я за любимите домати!" Ще копирам ако има полезно инфо от там. Пък като понатрупаме опит по-нататък да имаме отделна тема за високите лехи, ли :hmmm: И аз не знам, както решат модераторите ;)
ПП: Пооплитат се понятията в доматената тема - високи лехи, повдигнати лехи, задигнати (студени)лехи, затоплени лехи.
Последно промяна от лалесъм на Фев 17, '16, 16:34, променено общо 1 път.
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Това може би да е от полза
Re: от А до Я за любимите домати!
Мнениеот Краси Лазаров » Нед Яну 04, 2015 7:08 am

reni7377 написа:
Благодаря за пояснението.Мислех тази година да пробвам да сложа пресен тор и да го използвам като топливо,но мисля,че не ми е много ясна точно системата.Моите лехи нямат дъна,но са по високи,защото нямаше как да срежа дъските.Не знам това преимущество ли е или недостатък само знам,че през лятото никаква трева не може да поникне в корените на доматите и може би малко ги предпазва от горещината.По плитките лехи използвам за моркови,пащърнак и по ниски растения.

Здравей,миналата година направих топла леха както руснаците я правят. Изкопах траншея в нея сложих пресен тор и различна органика полях с топла вода и Байкал точно както трябва. Голяма хамалогия,а ефекта клони към нула,убих се от работа няма да го повторя по този начин никога повече,защото не се загря въобще. Наблизо до мен правят компост и гледам как става. Слагат бали слама и ги поливат с пръскачки да ги овлажнят,след това слагат пресен тор и разбъркват със специална машина,после покриват с полиетилен и след няколко дни започва да пуши. Ето с това готово био топливо вече може да се зареди леха и да стане топла,а не по метода на руснаците. Да обобщя първо пресния тор със слама се навлажнява,но не много прави се купчина покрива се с нещо ,стартира процеса на гниене,който отделя нужната ни топлина и чак след това се зарежда лехата и върху био топливото се слага субстрат или пръст в които се засаждат растенията.
Аз напоследък си компостирам всичкия оборски тор,покривам го със сено и след време започва да пуши,а след година е идеален. Повтарям много важно условие,за да стартира процеса е влагата,когато стиснеш в шепата не трябва да потече,колкото обема на купчината е по-голям по-лесно се затопля.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

И речено, и сторено! Само аз ли се ентусиазирах да правя повдигнати лехи, че е така зарязана темичката? :angelche:
Дървеният материал е докаран, мястото е разкроено, ММ е командирован в калта и дъжда, с едно зеге и верижен трион, че циркулярът го свиха циганите, да полага основите на "красива зеленчукова градинка", от мен засега е само чертежът. :lol:
И понеже съм си болна вкъщи, рибата е още в тигана, но аз вече се чудя как ще поливам зеленчука. :mrgreen:
Някакви идеи да обсъдим, гледам, че има капково напояване за саксии, моето такова ли трябва да е- като за саксии, или да гледам като за градина, ниикъде още нямам капково и нямам идея, в момента чета и темата за капково, но при мен лехите ще са доста разчленени? :hmmm:
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

РОУЗ написа:И речено, и сторено! Само аз ли се ентусиазирах да правя повдигнати лехи, че е така зарязана темичката? :angelche:
Дървеният материал е докаран, мястото е разкроено, ММ е командирован в калта и дъжда, с едно зеге и верижен трион, че циркулярът го свиха циганите, да полага основите на "красива зеленчукова градинка", от мен засега е само чертежът. :lol:
И понеже съм си болна вкъщи, рибата е още в тигана, но аз вече се чудя как ще поливам зеленчука. :mrgreen:
Някакви идеи да обсъдим, гледам, че има капково напояване за саксии, моето такова ли трябва да е- като за саксии, или да гледам като за градина, ниикъде още нямам капково и нямам идея, в момента чета и темата за капково, но при мен лехите ще са доста разчленени? :hmmm:
Не си само ти :daaa: И аз тази година ще направя част от зеленчука с повдигнати лехи в граничния участък с цветната градина. Обаче ще го почваме април- май месец проекта. А ти за къде си се разбързала, Роузи - ранни зеленчуци ли ще садиш :shock: Дай чертежа да видим как си го замислила ;) Моите ги мисля да са трапецовидни, разположени в кръг около едно плодно дърво. Между тях пътеките ще са насипани с мулч. Ще са с капково, но не съм го избистрила в детайли как ще стане по-лицеприятно :hmmm: Сега се чудя как да оформя тенекиените кутии, които ще гонят къртиците :lol:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Миша »

Сега се чудя как да оформя тенекиените кутии, които ще гонят къртиците
От сега почвай да ги рисуваш :dovolen: , тематично, за всяка леха- различна визия :nod:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Е ти ще правиш част, на мен това е цялата зеленчукова градинка - 4.80 на 6.10 и трябва спешно да садя някъде магданоз, салати, спанак и лук. Поне една част трябва да е готова веднага. :angelche:
И моите са около една джанка, даже миналата седмица я резнахме да я оформяме с по-ниска корона.
Няма да е с дъски, а с талпи 5/10, така реши ММ, пробиват се с бормашината и се захващат с метален прът, който се набива в земята докъдето стигне, ще има и метални планки някъде, като има нещо поне малко готово, ще снимам.
Вътре в П-то ще е с чакъл,отвън може би плочи, мулч никъде не слагам, че ме е страх от змии.

Чертежът, по-скоро скицата:

Изображение


А, да, за да ни е по-трудно, и денивелация има - около 50-60 см, та ще има две стъпала.
П-то е отворено в средата, за да се оттича водата натам, наклонът е в посока дюлата надолу.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Ето днешния напредък: :ieeee:

Изображение

И детайл: :dovolen:

Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Noel »

Роуз,спиралата ли развали :hmmm:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Още не, но ще й видя сметката, като ми остане време. :nod:
Трябва да си избисря концепцията за градинката с чайове, че то там само това ще остане, ягодите ще отидат в повдигнатите лехи, разните му магданози, копъри и подобни - също, та ще остане да мисля само за мащерките и разните салвиии, мурсалския чай и не помня какво още имаше там.
То при мен много бързо се сменят "идеите", сама не мога да си насмогна, току що дадох инструкции на ММ как да промени градинката, преди малко ми хрумна. :lol:

:?: едни около 30 см. от новите лехи попадат в тревата - троскот ужасен, по дължина, какво да правя, няма да мога да я изкопая съвсем, да сложа ли нещо на дъното, пък есента да го махна, имам стар геотекстил, или някакви кашони да търся, нещо, за да не излезе тази гад отдолу, с какво да я задуша? :
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”