Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от zeleno »

Вискяр написа:Ако се откажете от прекопаването, ще решите много проблеми в градината.
Както и с кръста. ;)
и аз си мисля , че баща ми , който от 20 години мята оборска тор в една червена упорита глина над варовикови скали , щеше да има по-добър ефект ако въобще не обръщаше
да беше трупал отгоре само и покривал с пръст от гората , досега да се беше подобрила поне малко
макар , че от гората внася всякакви буболечки
миналата есен се бяха приобщили едни дребни пъргави пиленца , които опоскаха всичката въшка от пипера му / опитвах се безуспешно да ги фотна /
та си мисля , че и горските буболечки биха изкльопали
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от apis »

Вискяр , как да се обработва градината без прекопаване ?
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

С вила се копае глината, ако е суха - с кирка.
Обръщахме, с надеждата да изпръхнат от студовете буците, в някои години става, когато има сух студ, който да ги раздроби, но ако се задържи в студа метър сняг - каквито буци сме обърнали есента, такива намираме пролетта. :twisted:
Марианка, това исках да чуя! :tzeluvka:
А какво дърво е, кажи, че е чам. :mrgreen:
Зеленко, като застанеш на улицата с лице към къщата, отляво, под билките, то там имаше и миналата година опит за зеленчукова градина, явно е бил много неуспешен, щом не помниш да си видяла някой зарзават. :lol:
Аз всъщност ще гледам предимно моркови, чесън и лук, че стават при нас, малко домати и краставици, люти чушки, 2-3 корена тиквички, подправки. И боб.
Други чушки никой във вилната ни зона май не отглежда, поне от познатите ми, както и патладжан, една година пробвах, много красиво цъфтеше в лилаво до септмври.
Но пък сега с повдиганти лехи, ако отгледам патладжан, направо ще избия рибата. :hihihi:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от mariyanag »

Роуз, идея нямам за дървото, защото самия сандък беше стар,посивял, просто го наместих по този начин. Обаче дъските са дебели поне 3см.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от zeleno »

:lol:
билковата я помня много добре , но зеленчукова ...
запомнила съм , че това е терена на баща ти :hmmm:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Вискяр »

apis написа:Вискяр , как да се обработва градината без прекопаване ?
Обработват се само горните 5-6 см. Където се слагат семената.
Така се запазва структурата на почвата.
По ливади и поляни никой не копае и не оре, пък всичко си расте добре.
Добавеният на повърхността оборски тор/компост се обработва и вкарва в почвата от червеите и другите обитатели в почвения слой.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от apis »

Вискяр , благодаря много !
Давай тук ценни напътствия !
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Има промяна в плана ми за повдигнати лехи, заради наклона ще се получат две площадки,едната ще е за зеленчуците, а другата за подправки, чайове, мащерки, ягоди ...та ми хрумна да е по-завъртяно, например като лабиринт, лехите са по 40 см, на такава широчина по колко ягодки мога да буча, по 2 или 3?
ММ каза, че ще побърза, защото кой знае какво ще ми хрумне, ако се тутка още месец-два. :lol:

Новото дваесе:
Ще прилича на формална зеленчукова градинка, нали? ;)

Изображение
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

О, Роуз, много интересно се е получило с промяната :daaa:
Обаче лабиринта не ми се вижда практичен - много път ще извървиш до центъра и после обратно :hmmm: Ако можеш да направиш някакви просеки за по-бързо измъкване или в центъра да засадиш по-рядко използвани подправки - девисил примерно :nod: Гледам, че входът на лабиринта е в най-отдалечената точка спрямо зеленчуковата градина, а пък нали първо се бере зеленчука, после подправките и салатата е готова ;)
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Билковата градинка е по-близката до къщата, зеленчуковата е след това, а и лехичките са по 40 см, ще са повдигнати само 10 см. тези в лабиринта, та можеш спокойно да прекрачваш, а ако ти се забавлява, тогава се въртиш в лабиринта. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”