Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Ето моя експеримент на висока леха.
Изображение
А това е спанака засят есента и покрит с найлон

Изображение

И мрежата, която сложих отдолу.
Изображение
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Вискяр написа:
лалесъм написа:: Сега се чудя как да оформя тенекиените кутии, които ще гонят къртиците :lol:
Надай се, бульо. :D
Ми то само гола надежда ми остана вече :lol: Всичко друго е безуспешно изпробвано :snif:
Отдолу ще има мрежа. Гледах в Бриколаж една ситна алуминиева - супер за целта, ама цената й ме отказа :cry:
Марче, твоята мрежа каква е - метална или пластмаса?
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Лаленце, метална е. Купена е от железарски магазин и не е скъпа. С пластмасова не бих рискувала, толкова труд положих. :dovolen:
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Аз не знам дали да се занимавам с мрежа, засега се справям с един уред, дето се забива в земята и два "красиви" метални кола с по едно кенче отгоре. ММ обеща друго желязо, че да не се набива така в очи като белите колци. Отгоре замислям едни медни чашки от времето на СССР, те са тънки като лист хартия, та се надявам да не съблазнят мургавите разбойници, колко стотинки ще изкарат от 2-3 такива чашки...
Днес успяхме да подравним само десетина кв.м от терена, страховита кал, две крачки и си с 20 см по-висок, още две и вече не можеш да си вдигнеш крака, как по-рано не сме започнали повдигнати лехи, не знам, но копаме години наред тези буци, облагородяваме с пясък, компост, оборска тор, дървесна пепел, горска пръст...и все едно нищо. Самонахъсвам се за повдигнатите лехи, не ми обръщайте внимание. :lol:

Марка, с какво сте хванали дървото за тухлите, със скоби ли?
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Роуз, с нищо не е хванато. Просто дървенията е положена отгоре. Нали насипваш пръст и би трябвало да няма проблем, но може да се забият няколко метални тръби или профили от вътрешната страна. Сложих отдолу тези бетонови блокчета, защото не искам дървото да се опира до земята. За сега пръстта се е слегнала, което е нормално и малко от блокчетата са се разместили, но те са поставени без да се закрепват по някакъв начин. Пръстта обаче е много пръхкава и беше съвсем лесно да я разрохкам и посея семена. В сряда ще ми върнат книгата за направа на високи лехи и ако има интерес, мога да кача информация. Ако почвата ти е глинеста смятам, че високите лехи или повдигнатите лехи за теб са добро решение.
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

marka написа:Лаленце, метална е. Купена е от железарски магазин и не е скъпа. С пластмасова не бих рискувала, толкова труд положих. :dovolen:
Марче, ориентирай ме , моля, къде е тази железария, че в кварталните и селския магазини не съм виждала толкова ситна метална мрежа :nod:
Да взема да се подсигуря аз с 2 пласта мрежа - метална и пластмасова и да понамаля дрънчащите метални пръчки най-добре май :hmmm:
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

marka, да, интересно ще е, ако не те затруднява, качи което прецениш. :tzvetentze:
И ако има нещо за еко-био обработка на дървото на лехите, аз някъде четох за обработка с преварено и горещо олио,на друго място с обгаряне, с олио няма как да ги мажа/пръскам, преди ММ да ги сглоби, че не знам за колко време попива това чудо, а ММ освен, че гази в глината, ако трябва и мазни греди да прехвърля, и ще ми разпише отпусното. :lol:

Сглобени са така и има възможност да ги облея с пръскачка, ще пробвам някъде да видя това чудо дали ще попива, че ако не попие и си остане мазно? :hmmm:

Изображение

А така се работи в глината, която е обръщана всяка есен, добавяни са пясък, компост, оборски тор, горска пръст ...и потъват вдън земя:

Изображение
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Роузи, ти не знаеш ли най-ефикасното нещо против кал по градинарските обувки - калцуни :angelche: Може и овързани найлонови пликчета ако не се държи на естетиката ;)
Аз от вътрешната страна ще слагам найлон закрепен с телбод. Дървените ни стъпала пострадаха не от водата, а от едни едри горски мравки, може и нещо друго да са, но на това приличаха. Така че е важно да се обработи дървото против тях, а найлона ще ти предпазва и от препарата от вътрешната страна :nod:
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Лаленце, мрежата не е от софийски магазин. Сигурно и тук я има някъде, но не съм се заглеждала.
Роуз, в сайта красив дом, който е за дървени къщи имаше описано импрегниране с восък и ленено олио мисля, че беше. Обгарянето мисля, че също е вариант. Но в крайна сметка не може да се очаква, че нещо ще е вечно. Между другото преди години имаше по ТВ 7 една поредица "В градината с Марк Калън", там бяха показани такива високи лехи. Не знам дали няма нещо в нета.
А в момента в Стерадо предлагат готови повдигнати лехи, които са импрегнирани, но те са импрегнирани в заводски условия.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Те хубаво са фабрично импрегнирани, ама с какво? :hmmm:
Иначе най-добре е като при теб - долният ред с керамични тухли, че другите не знам колко са и те безвредни, но в плаващата глина е невъзможно да се случи тази година, а и всъщност подготовката на терена при нас е голямата играчка, при вече готов терен може следващите да са с ред тухли и отгоре дърво, или само с дъски, набързо счукани на място,д а сме живи и здрави да подменяме :nod: , може би тези с нищо няма да ги обработвам и колкото изкарат.

Някой с дървен компостер дали няма да се включи да ни успокои, че го има от десет години поне? :angelche:
Лаленце, калцуните глината ги засмуква и няма намиране, с вързани найлони не съм пробвала, но що пък да не опитам. :dovolen:

Съвсем лаишки въпрос, не съм ползвала мулч, само с трева съм се пробвала да мулчирам и става развъдник на голи охлюви, ама тя е по-мекичка, в мулча завират ли се?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”