Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Лаленце, разстоянието е около 25 см. Във видеото от което гледах, разстоянието беше такова, че да минава градинска количка, но става въпрос за по-голяма градина. При мен, като работиш можеш да посядаш на дъската на съседната леха :lol: При това разстояние освен да отглеждаш растения можеш да тренираш и гъвкавост-две в едно :lol: Сега трупам пръст и оборска тор в лехите и обмислям направата на нещо, като настилка между тях, защото като завали става кално и хлъзгаво.
Роуз, от няколко години следя един блог -krasivdom.com, в който от известно време хората списващи блога предлагат свои продукти, които са натурални. Писах на мейла, като обясних за какво ми трябва импрегнант и че дъските, които имам са мокри. Господина ми се обади лично по телефона и най-подробно ми обясни, че е необходимо дъските да се обгорят с горелка и след това да се импрегнират, като ми препоръча техен нов продукт. Продуктите им не са евтини, но нямам намерение да подменян лехите през 2-3 години.
Доволна съм от високата леха, която правих миналата година. Има бурени, но малко и се вадят лесно. Не се навеждаш и е достатъчно само да се разрохка. Проблема е, че трябва много пръст за запълване.
Лаленце, успех. :stiskam:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Daniela Pargu »

marka, кой от продуктите използва за дъските?Сигурно ще става и за други дворски дървении :hmmm:
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Марка,между лехите насипах камъчета, които извират в двора, с фракция на едър чакъл са, че и по-големи, през трийсетина см тротоарни плочки за стъпка, защото когато много вали, и в камъчетата джвака. А какви комари се въдят там...леле!
Нямах време пролетта да обгрижа градинката, така се случи, и сега освен плевели, тази година в камъчетата между лехите растат и ягоди. :lol:
Разкажи нещо повече за този импрегнант, какво съдържа, за сегашните ми лехи вече е късно, но за следващите може да свърши работа.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Импрегнанта се казва "импрегнант за дърво с боров катран" и съдържа ленено и борово масло с боров катран. Господина ми обясни, че е по-скъп защото боровия катран бил скъп продукт. Препоръча ми да взема 2 л., които ми стигнаха точно. Обработих с тях 18 дъски с дължина около 3-3,20 м., широки около 20 -25 см. и ми остана малко. Ако дъските са сухи обаче, може би ще отиде по-малко импрегнант. Продукта не е показан в сайта /или поне не беше доскоро/. Купувала съм и вакса, която също е без химия.
Роуз, варианта с камъчетата съм го мислила, понеже и аз не мога да се оплача от липса на камъни в двора, а да не ти казвам какви количества счупени керемиди намирам. Гледала съм едни прекрасни снимки и по този повод до високата леха наслагах камъни. Снимките обаче са правени явно при направата на пътечките. :lol: В действителност след известно време отвсякъде извират бурени и камъните даже не се виждат. При теб ягоди между камъните, а при мен малини. :lol: Замислила съм друго, ако се получи ще пиша. Има един майстор от селото, който ми ходи по акъла, та той каза, че може да стане.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от zeleno »

с каквото и да засипете м/у лехите , под настилката трябва да се сложи геотекстил , че да не пробиват бурените / уж /
или каквото и да се появи - редовно да се коси
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от libra »

Aз имам дебели каменни плочи в неправилна форма за пътеки -тревата ги покри за 3-4 години и почти не се виждат.Това-без геотекстил.Много ме е яд и се чудя как да ги изчопля.
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Аз съм замислила между моите дървени лехи да е мулч, а под него вестници, че ако сложа нещо по-плътно, примерно картон, все ми се струва, че може да се подпъхне някоя змия :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Daniela Pargu »

Това с вестниците и мулча мисля да го пробвам около едни лавандули,че се уморих да пълзя и кося м/у тях!
Но тези вестници нали се разграждат :hmmm: колко ще устискат да пазят от плевелите и като станат на
парцали как ще ги подменяме?Някой пробвал ли е вече?
Май за зеленчуковата градина плочите са по-удачни. :daaa:
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от wrong dreamer »

Момичета, има видео в нет-а, как се хранят торните червеи с вестници и флайъри за да стават на почва.
Проверете и типа "габийон". Може да ви хареса. Най добре става с греди 10Х10Х250 и с метални шишове в ъглите. По 3-4 във височина. Отдолу може малко камъни за филтър и икономия на почва. Ширината е 70-80 см - за две лехи. Който има култиватор да ги съобрази с ширината му и да насипе тесните страни за да се качва лесно. Правил съм 16 дка на повдигната леха и с нещо като капково / по скоро беше дъждуване / закачено на тел над лехите и със спусъци над всяка леха.
Винаги можеш да направиш това, което ти е удобно.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Daniela Pargu »

Хей, момче ,винаги даваш страхотни идеи :daaa:
пп. Пак чета поста ти ,да попитам - тези шишове за височина ли или странично ще държат :hmmm: :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”