Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

РОУЗ написа:Такава? :dovolen:

Изображение
Ама това много красиво - делва насред зарзавата :D Ще си слагам в нея птичата тор вместо в грозни казани и да се чудя как да ги прикривам :angel2: Ама откъде да си намеря такава голяма делва и дали ще е студоустойчива с вода вътре :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от nadin »

а как ще вадиш птичето ако от нея :D .
да не вземеш да паднеш , че не може после изляза. :D ;)
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от nadin »

Онзи вариант със сламата и пръстта един колега от новата работа тази година го пробва за доматите, ами нищо не се получи. Доматите му бях като джанки . Иначе на картинки изглеждат красиво.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Вискяр »

calico написа:Вискяр, разкажи моля те за високите лехи, как ги правиш, какво изискват като почва?
При нас в Тракийската равнина, дето е опалено като в пещ, дали няма да се прегряват нещата в тях?
Как да направим висока, защитена от сляпото куче, леха?
Това е подобрен и модернизиран вариант на старите бабини лехи - метър на метър.
calico, по-нататък ще опиша и нормалните лехи.
За да не се прегряват, не се вдигат много - 25-30 см е достатъчно. Във вадите се оставя трева, тя пази. А и не се гази кал при дъжд и поливане. Ако не се ползва съчетано отглеждане на култури, може и по лехата да се оставят дребните плевели. Глухарчето, например, е добър и полезен съсед за всички. Бялата детелина също - тя доставя азот. При съчетано отглеждане гъстотата на листа е достатъчна да засенчи почвата.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Много искам да си направя високи лехи, защото се изтощих от неравна борба с глина, камъни и троскот, и аз си представям нещо не повече от 25-30 см, но ме притеснява проблем, обратен на този при Calico.
Понеже климатът е планински, малко над 800 м.надм.в. и през нощта си захладнява, та в повдигната леха няма ли да им е още по-студено нощем? :hmmm:

Ако е от талпи, а не от дъски, може би ще изолира малко повечко? :hmmm:
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Вискяр »

Дъските и талпите гният.
Едва ли ще имаш голямо охлаждане. Почвата е инертна на топлина и по-бързото загряване, особено на пролет, ще ти компенсира нощното охлаждане.
Добавяй много органика и за 2-4 години ще имаш добре структурирана почва.
Използвай керемиди за мулч и ще са ти топли лехите нощем.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Мисля да ги обработя с нещо против гниене, поне десетина години трябва да изкарат, имам опит с 1-2 метра временно продължена подпорна стена с дъска, за 6 години не е мръднала, а не е и обработена, че нали уж беше за малко. ;)
А с керемидите какво имаш предвид - да ги начупя по повърхността на лехите ли?
Ако отстрани на лехите е чакъл, вместо плочки, дали ще създава дискомфорт на голите охлюви, някакви по-ситни ръбести камъчета?
Изображение

Ето още една хубавиня:

Изображение
troll

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от troll »

РОУЗ написа:Мисля да ги обработя с нещо против гниене, поне десетина години трябва да изкарат, имам опит с 1-2 метра временно продължена подпорна стена с дъска, за 6 години не е мръднала, а не е и обработена, че нали уж беше за малко. ;)
...]
Сакън!
Не ги мажи с нищо!
Все пак ще ядете от там!
А защитите за дъски тук не дават да се пипат с голи ръце. Работи се само с ръкавици, че били канцерогенни.
Дебела дъска 1.5"/ 38 мм незащитена ще изтрае навън поне 15 години.
Ние ако сме Ок тогава ще ги подменим.
Аз съм отстрани с чакъл 3/4" / 19мм. Под него има геотекстил и пак скубя Мм им. Хем е дебел чакъла 5-6 см.
Чак като турих два ката геотекстил и 7-8 см чакъл се поспряха да растът и гадове и домати.
Освен туй на чакъл не тичат голи охлюви.
И което е най важното, според мен, можеш да си промениш всичко.
А вдигнатите легла завити, първи се стоплят и последни изстиват.
Даже сега, щото при мен е много топло и земята не е замръзнала почти, температурата в студените легла е по-висока и денем и нощем, което за мен е чудо невиждано.
Щото те затуй се наричат студени легла, щото винаги са по-студени от околното, докато земята размръзне.
Това ми е чесъна в малко повдигната леха обрамчена с дърво 38мм, а отгоре турена кутия от 19 мм ....ъъ. плайууд, а отгоре капак с найлон.
Изображение
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

С преварено олио няма ли да стане? :hmmm:

Може ли да пуснеш повече снимки от твоите дъсчени лехи или ако си пускал вече някъде, да ме насочиш?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”