Агрокалендар

Модератор: Миша

илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Агрокалендар

Мнение от илюзия »

Идеята на тази тема е да бъде нещо като целогодишна "подсещалка" - кога и за какви дейности в зеленчуковата и овощната градина е време при различните култури: сеене на семена, пикиране на разсади, засаждане на постоянно място в оранжерии и на открито, пръскане, подрязване, залагане на резници, вземане на калеми, зазимяване и т.н.

Приемат се всякакви въпроси, съвети, напомняния, дори критики (без да се минава границата на добрия тон, разбира се) в името на общото благо, високия добив, качествената реколта и доволни от постигнатия резултат градинари :D

Хайде, сега сте Вие на ход - казвайте, какви ги вършите в градините си тези дни, за да напомните на забравилите и да научите незнаещите :idea1:
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Агрокалендар

Мнение от dimalexpl »

Салати, чеснов лук, арпаджик и балучка :daaa: :

Изображение

Даже и закъснях малко, май :hmmm: .
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Агрокалендар

Мнение от ivanina »

...Е , три дена закъснение не е фатално. :mrgreen:
Срока на засаждане на салата е 27 октомври - плюс - минус...два , три дена! :hmmmmmm:
Дима , виждам бая трева във лозето което ми говори ,че и ти като мен това лято много не си се счупил от градинска работа. Но иначе пък рудбекията ти още цъфти и предава все още лятно настроение в ноемврийския слънчев ден,което е добре. :dovolen:
Днес аз се потрудих върху розичките си, по - точно преместих три корена бг. рози-чаен хибрид, от предния - вече в задния двор.
Целта ми е да освободя място на преден план пред къщи, за новите си рози- пищни флорибунди- чужденки. Мисля че този месец е най- подходящ за зазимяване на розите- загрибване и леко обрязване на храстите, говоря за северната част на страната ни. Много ми беше крилато и хвъркато на душата- щастливо ми беше ..../от слънчевото време ще да е/ - работеше ми се още ...но рано се стъмнява вече и не успях да свърша всичко, така че ...следва продължение когато имам възможност. :mrgreen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Агрокалендар

Мнение от Deleted User 4608 »

При нас втори ден духаше и беше студено, но реших, че е крайно време за изкореняване на малините, прекопаване и евентуално засаждане на чесън и лук. Марулки сях, но охлювите сигурно им видяха сметката, така че ще опитам отново в оранжерията, но още не мога да стигна до нея. :) Борбата с малините се оказа трудна, оставих някои, засега. Първата реколта беше вкусна, но втората - киселяш и си мисля, че това не са моите малини.
Много подходящо време за разреждане на ягоди, прекопаване на градини, но също и за ремонти по къща, така че не ни е скучно :D . Имам две розички, които няма да ги пипам, ще режа напролет. При нас си издържат зимата в този вид. Само сипах още почва на едната, че при миналогодишното местене съм я засадила прекалено плитко.
Ще отрежа няколко резници от касис и ще засадя, да видим дали ще е успешно. :) Онези, които вкорених през пролетта растат, но са ми малко (пуста лакомия :liubov2: ).
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Агрокалендар

Мнение от Албена »

Изчистих градината,насадих лук и чесън.Салатките посях късно и са много дребни.Ще ги разсаждам на пролет. Само се чудя кога се прибира ряпата.Сях за първа година черна ряпа .Доста е наедряла.Да я оставя ли още в градината?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Агрокалендар

Мнение от МГХ »

Направо ви завиждам.Не съм ходила в градината три седмици.Какво ли е.Нито съм чистила.Не съм засадила и луковиците.Дано има хубави дни.Сега се сади чесън и салата .Ще отида утре ,но за ден и половина какво по напред.Кой сее моркови предзимно и стават ли ?
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Агрокалендар

Мнение от elmaz »

МГХ написа:Направо ви завиждам.Не съм ходила в градината три седмици.Какво ли е.Нито съм чистила.Не съм засадила и луковиците.Дано има хубави дни.Сега се сади чесън и салата .Ще отида утре ,но за ден и половина какво по напред.Кой сее моркови предзимно и стават ли ?
Да, съседката ги сади есента и пролетта, по-скоро лятото, са готови.
Сей и не се бой! :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Агрокалендар

Мнение от илюзия »

Снегът се стопи, земята се размразява, стига толкова почивка и мързелуване, да се залавяме пак за работа :)

По первази и под лампи вече са заредени таблите с разсад за най-ранните домати и пипер.

Но и в двора има какво да се върши. Време било вече да се сеят първите студолюбиви култури - грах, магданоз, моркови, репички, салати, спанак.

Грахът се чувствал по-добре при по-хладно време - ставали по-компактни растения, цъфтели и връзвали повече. Ако се закъснее със засяването, растенията се издължавали, цъфтели по-малко или абортирали цветовете си. Грахът, дори и поникнал, спокойно издържал до -4 градуса.

Магданозът също не мръзне, а и никне много бавно.

Дълбочината на засяване при различните семена трябва да е не повече от 3 пъти най-големия размер на семето. В случая грахът ще се зарови на около 2-3 см, а магданозът трябва да остане почти на повърхността, на около 5-6 мм.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Агрокалендар

Мнение от calico »

Добре, че ме подсети за граха, трябва да купя семе и да го засея. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Агрокалендар

Мнение от МГХ »

И на мен вече ми се ходи в градината, но съм още в Германия. Имало още сняг и кал. Точно сега е време и за чесън.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”