"Умна" оранжерия

Модератор: Миша

Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от къщичка »

Тези зеленикавите ленти, които сложих през 1-2 ребра са ми идеята да държат найлона при силен вятър и като има сняг да не се образуват джобове. Ребрата са през 50 сантима и може и без тях ми се струва, но ги сложих за всеки случай. Ето някакви снимки:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Титриф написа:Благодаря за отговора.Актуалната цена е 490 лв.(6 на 3 м.) за гол скелет и само една врата, без доставката разбира се. Поликарбонатът(4 мм.) отива на към 400 лв. Казвате, че изглежда афиф на пръв поглед, но след обличането е достатъчно стабилна.
А "облечена" с полиетилен как е ? Има ли яки ветрове, сняг там където я ползвате.Зимата "събличате" ли я? Нека кажат и други притежатели , моля.
Титриф, покрих я с поликарбонат 4 мм., поради ред причини. Първо не исках да се занимавам с постоянно махане и слагане на найлона, държи по топло, макар и с малко, по лесно се чисти от сняг, както къщичка е оставила найлона през зимата, пък нали и това е целта на темата - да си улесним и автоматизираме нещата максимално ! :dovolen: Полиетилена си има своите предимства, махаш го през зимата и забравяш за чистене от сняг, както и почвата мръзне по добре, а пък лятото можеш да отвиваш. Аз еднократно нахвърлям сняг вътре. Поликарбоната трябва да се обслужи много добре, защото по-опасното от мръсотията е да не влезне вода зимата и да се спука.
Имаш и трети вариант, правиш късите страници, където е вратата и прозореца с поликарбонат, а останалата част покриваш с полиетилен. Мен по скоро в момента ме вълнува как да затопля по рано, за да мога да изнеса разсада там - лятото вече го отработих, като реших проблема с втори прозорец под този и направо ги махам и двата като се затопли. Купил съм си профили и обмислям да монтирам и прозорец отгоре.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от reni7377 »

Титриф,цената от 400лв е за конструкцията и една врата ,но без покритието нали?Алекс идеята ти само вратите и късата страна да са с поликарбонат трудно ли би се осъществила?При тази конструкция как се закрепва найлона,щипки използват ли се?Аз не мога да махам найлона защото е вкопан много на дълбоко и отгоре има ленти като при Къщичка и накрая тежести с циментови колове.Искам втора оранжерия и не мога да реша каква да бъде.Надявам се и да намеря някой който да ми направи подобна на твоята машинка за отваряне на вратата.Вече работя и срещам трудности при ранния разсад,а след това ще имам и с доматите.Снощи за първи път посмях да ги оставя без отопление в парника покрити с агривело и найлон.Тази сутрин беше 2 градуса,но си изглеждаха супер. :stiskam:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

Рени, поликалбоната се закрепва със самопробивни винтове/при мен са м8/ и шайба, която от едната страна е с гума. Има различни варианти. Конструкцията е стабилна в завършен вид, имах доста силни ветрове за изпитание. :dovolen: Можеш да им звъннеш/ЗММ Златоград/ за отзиви, мисля че те ползват такъв смесен вариант от поликарбонат и полиетилен.
Тази нощ оставих духалката вътре в тунела, като настроих термостата на някакъв супер минимум. Днес установих, че при температура от -1.6 градуса навън, вътре е било 12 градуса. Това е перфектно направо, но равносметката беше 2 лв. и ако има повече такива нощи не е много рентабилно. Ще пробвам с електронен терморегулатор, като ще заложа минимална температура 6-7 градуса, за да е по-икономично, пък и още е рано да ги сея, сега всичко е проби. :daaa:
Изображение
Титриф

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Титриф »

alexg написа: Днес установих, че при температура от -1.6 градуса навън, вътре е било 12 градуса. Това е перфектно направо, но равносметката беше 2 лв. и ако има повече такива нощи не е много рентабилно. Ще пробвам с електронен терморегулатор, като ще заложа минимална температура 6-7 градуса, за да е по-икономично, пък и още е рано да ги сея, сега всичко е проби. :daaa:
Изображение
Даа, с електричество си е най - добре, но и най- скъпо. Ако тунелите са покрити с 1 см.стиропор или фибран сметката няма да е повече от 50 ст.Лошото е ,че не са прозрачни, но през тъмната част това няма значение, пък и тогава е най-студено. Преди ги покриваха с рогозки ,и въобще не може да се сравнява с найлона.Имам опит от доста изолирани, и неизолирани конструкции. Сам не си вярвах колко съм губил преди изолирането.
Не е толкоз сложно, примерно, да се "цепне" тунела вертикално по дългата ос. Така през светлата част растенията ще получат светлината която е необходима. Трябва и съответната конструкция за да става автоматично. Няма начин обаче хем да не си там, хем да е като да си там. Иначе манипулацията с рогозките бабите ги правеха едно време на ръка.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от къщичка »

Да, ако найлона се смъква зимата ще е добре, но като знам как съм се старала да го поставям и вкопавам и не ми се захваща чак, предпочитам да тръскам снега, а и то тази година беше един път :mrgreen:
И да му търся място зимата къде да го прибирам... защото не е желателно да се прегъва, оставят "следи", а ако е навит на руло, то трябва да имам хамбар за склад :lol:

Алекс, колко мераклийско си правиш всичко, какво ли не прави човек в името на едни домати. Аз пък не съм по тези неща, поне засега. Но дори и да живееш при оранжерията тези механизми за отваряне пак ще са в голяма помощ, защото стане ли пролет и се започва едно мислене сутрин и вечер - да станеш, да отвориш, да затвориш, следиш температури, слънце, дъжд... Понякога вечер тъкмо съм си легнала и съм се завила и започвам да мисля-сега затворих ли, колко ли градуса е... каквато съм забравана :D Мен и котките ме притесняват, понякога се гонят като луди и не ми иска да раздерат найлона или да ми обърнат една камара саксийки с разсади. Мислела съм мрежа да слагам, за да не влизат вътре и тази година ще го мисля и това, но тя трябва да е като комарник-да се отваря, поне вратата, иначе как ще влизам аз :lol:

Пък като ми дойде музата за отварящите механизми ще го мисля и чета пак темата.
Благодаря, че споделяш, ти си майстор!
maria67
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Яну 31, '12, 14:18
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от maria67 »

Темата ми изключително интересна и я чета много внимателно.
Благодаря на всички, които споделят опита си тук! Прекланям се на ентусиазма ви!
Интереса ми е предизвикан от това, че също имам малка примитивна оранжерийка, която на времето тати сглоби от стари шпригли на камион. Върши ми работа все още, макар че като гледам вашите хубавелки моята парцаливка е направо за вторични суровини, но има още живот в нея.
От години си отглеждам разсада сама на партия с шефа ми, който също има оранжерия - аз се грижа за доматите, от него - южния прозорец на офиса ми/му (у нас всичко е затрупано с цветя).
Всички засадени в оранжериите растения първоначално са еднакви, но когато дойде време за отваряне и затваряне моите започват видимо да изостават, защото аз най-късно в 7.30 сутринта независимо от температурата, от това дали има слана или - не, тръгвайки за работа трябва да отворя (няма никой след това у нас), а при него оранжерията се отваря когато и, ако се наложи...
Та, живо ме интересуват всякакви приспособления за решаването на проблема ми с отварянето/затварянето на оранжерията. Някои от решенията са ми много сложни за изпълнение, защото нямам и мъжко рамо, а и техническата мисъл ми е слабо развита, но благодаря на всеки, който споделя опита си тук.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Краси Лазаров »

По просто от това,което сме описали в темата като че ли няма. Ще обобщя начините на автоматично отваряне: 1. По електрически път с двигатели и сензори за температура.2. Пак по електрически път с двигател и часовниково реле настроено за час отваряне и час на затваряне. 3. Хидравлични проветрители,които при повишаване на температурата отварят и при понижаване затварят.4. С бутилки(има линк в началото на темата) използва се разширението на въздуха,който избутва вода в шише,което отваря прозорец.
При мен използвам 4 за отваряне на прозорец и 1 за врата. Препоръчвам ви 3 и 4,според мен са по-лесни за изпълнение. Вижте в интернет от къде може да си поръчате хидравлични проветрители,но ако няма кой да ви помогне трудно ще се справите.
Много добре ви разбирам,защото миналата година и при мен беше така,ангажирах още трима за отваряне и затваряне. Това е проблем за малките оранжерии,които като пекне завират за кратко време. Ако искате да постигнете резултат и ще ползвате занапред оранжерията,съвета ми е да инвестирате средства и да намерите помощник,който да го направи.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Краси Лазаров »

Ето как стана при мен.
[video][/video]
А това е новото "табло"
Изображение
Малко разяснения:От ляво вход 220 В. и изход 24 В. за мотора,от дясно клемата е за датчика и прекъсвача за отваряне на врата. Захранването е импулсно 24В.,релетата са за 12В. вързани последователно
Сега малко за механичните настройки на отваряне,най-тежко на мотора е в началният момент на отваряне на вратата,така че трябва да се има в предвид вратата да не опира някъде в касата. Моята имаше този проблем,но след като я прогоних всичко е ок. За да може да се настои да отваря и затваря до край,се започва при затворена врата и ръката ми е на прекъсвача за всеки случай. Планката на която е хванат мотора може да има няколко отвора по дължина за регулировка. Другата планка,която е закрепена на вратата е "Г-образна"късата част на Г-то се прикрепя към вратата,а на дългата част се прикрепя с винтове на 90 гр. трета планка за връзка със щока на мотора. Задължително трябва да има дължина поне 20 см. и отвори по дължина и ширина за настройките. Това е.
maria67
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Яну 31, '12, 14:18
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от maria67 »

Краси, ясно е, че без инвестиране няма да стане - има една поговорка, че с трици маймуни не се ловят :) а колкото и да чета темата ми е ясно също, че и без помощник няма да стане. Просто исках изключително много да ти благодаря на теб и на всички ентусиасти за споделения опит в тази тема . Не я изоставяйте - много е полезна! Толкова подробно си обяснявате всичко :daaa:

А моето решение - имам още малко време да почета, да се поровя и заедно с помощника да изберем вариант - дано не ме обяви за откачена, че си правя труда заради 24 корена 7до10 дни по-рано откъснати домати :lol:
Успех на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”