"Умна" оранжерия

Модератор: Миша

Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от къщичка »

Да, ако найлона се смъква зимата ще е добре, но като знам как съм се старала да го поставям и вкопавам и не ми се захваща чак, предпочитам да тръскам снега, а и то тази година беше един път :mrgreen:
И да му търся място зимата къде да го прибирам... защото не е желателно да се прегъва, оставят "следи", а ако е навит на руло, то трябва да имам хамбар за склад :lol:

Алекс, колко мераклийско си правиш всичко, какво ли не прави човек в името на едни домати. Аз пък не съм по тези неща, поне засега. Но дори и да живееш при оранжерията тези механизми за отваряне пак ще са в голяма помощ, защото стане ли пролет и се започва едно мислене сутрин и вечер - да станеш, да отвориш, да затвориш, следиш температури, слънце, дъжд... Понякога вечер тъкмо съм си легнала и съм се завила и започвам да мисля-сега затворих ли, колко ли градуса е... каквато съм забравана :D Мен и котките ме притесняват, понякога се гонят като луди и не ми иска да раздерат найлона или да ми обърнат една камара саксийки с разсади. Мислела съм мрежа да слагам, за да не влизат вътре и тази година ще го мисля и това, но тя трябва да е като комарник-да се отваря, поне вратата, иначе как ще влизам аз :lol:

Пък като ми дойде музата за отварящите механизми ще го мисля и чета пак темата.
Благодаря, че споделяш, ти си майстор!
maria67
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Яну 31, '12, 14:18
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от maria67 »

Темата ми изключително интересна и я чета много внимателно.
Благодаря на всички, които споделят опита си тук! Прекланям се на ентусиазма ви!
Интереса ми е предизвикан от това, че също имам малка примитивна оранжерийка, която на времето тати сглоби от стари шпригли на камион. Върши ми работа все още, макар че като гледам вашите хубавелки моята парцаливка е направо за вторични суровини, но има още живот в нея.
От години си отглеждам разсада сама на партия с шефа ми, който също има оранжерия - аз се грижа за доматите, от него - южния прозорец на офиса ми/му (у нас всичко е затрупано с цветя).
Всички засадени в оранжериите растения първоначално са еднакви, но когато дойде време за отваряне и затваряне моите започват видимо да изостават, защото аз най-късно в 7.30 сутринта независимо от температурата, от това дали има слана или - не, тръгвайки за работа трябва да отворя (няма никой след това у нас), а при него оранжерията се отваря когато и, ако се наложи...
Та, живо ме интересуват всякакви приспособления за решаването на проблема ми с отварянето/затварянето на оранжерията. Някои от решенията са ми много сложни за изпълнение, защото нямам и мъжко рамо, а и техническата мисъл ми е слабо развита, но благодаря на всеки, който споделя опита си тук.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Краси Лазаров »

По просто от това,което сме описали в темата като че ли няма. Ще обобщя начините на автоматично отваряне: 1. По електрически път с двигатели и сензори за температура.2. Пак по електрически път с двигател и часовниково реле настроено за час отваряне и час на затваряне. 3. Хидравлични проветрители,които при повишаване на температурата отварят и при понижаване затварят.4. С бутилки(има линк в началото на темата) използва се разширението на въздуха,който избутва вода в шише,което отваря прозорец.
При мен използвам 4 за отваряне на прозорец и 1 за врата. Препоръчвам ви 3 и 4,според мен са по-лесни за изпълнение. Вижте в интернет от къде може да си поръчате хидравлични проветрители,но ако няма кой да ви помогне трудно ще се справите.
Много добре ви разбирам,защото миналата година и при мен беше така,ангажирах още трима за отваряне и затваряне. Това е проблем за малките оранжерии,които като пекне завират за кратко време. Ако искате да постигнете резултат и ще ползвате занапред оранжерията,съвета ми е да инвестирате средства и да намерите помощник,който да го направи.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от Краси Лазаров »

Ето как стана при мен.
[video][/video]
А това е новото "табло"
Изображение
Малко разяснения:От ляво вход 220 В. и изход 24 В. за мотора,от дясно клемата е за датчика и прекъсвача за отваряне на врата. Захранването е импулсно 24В.,релетата са за 12В. вързани последователно
Сега малко за механичните настройки на отваряне,най-тежко на мотора е в началният момент на отваряне на вратата,така че трябва да се има в предвид вратата да не опира някъде в касата. Моята имаше този проблем,но след като я прогоних всичко е ок. За да може да се настои да отваря и затваря до край,се започва при затворена врата и ръката ми е на прекъсвача за всеки случай. Планката на която е хванат мотора може да има няколко отвора по дължина за регулировка. Другата планка,която е закрепена на вратата е "Г-образна"късата част на Г-то се прикрепя към вратата,а на дългата част се прикрепя с винтове на 90 гр. трета планка за връзка със щока на мотора. Задължително трябва да има дължина поне 20 см. и отвори по дължина и ширина за настройките. Това е.
maria67
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Яну 31, '12, 14:18
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от maria67 »

Краси, ясно е, че без инвестиране няма да стане - има една поговорка, че с трици маймуни не се ловят :) а колкото и да чета темата ми е ясно също, че и без помощник няма да стане. Просто исках изключително много да ти благодаря на теб и на всички ентусиасти за споделения опит в тази тема . Не я изоставяйте - много е полезна! Толкова подробно си обяснявате всичко :daaa:

А моето решение - имам още малко време да почета, да се поровя и заедно с помощника да изберем вариант - дано не ме обяви за откачена, че си правя труда заради 24 корена 7до10 дни по-рано откъснати домати :lol:
Успех на всички!
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от diado-ilian »

alexg написа: Фев 17, '16, 09:09 Имах готови огънати обръчи от миналата година и затова го направих по този начин. За следващата година ще ги огъна на буквата П - определено ще е по удобно, а и тук няма как да се събира вода...:dovolen: По средата мислих да садя двуредово, но се отказах с цел по-равномерното осветяване, а същевременно и удоволствие при обслужването.
От всички страни на оранжерията отвън съм вкопал фибран, както и вътре и се надявам, когато отоплявам да се задържа температурата.
Предварително се извинявам че те питам с 4-5 години закъснение, но би ли дал малко повече подробности за фибрана?
Ако не в тази тема, че е позаспала в друга, или на лични, мога и по телефон да те набера. Бих искал да чуя впечатленията ти, на колко си го закопал , каква дебелина и т.н.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

diado-ilian написа: Яну 6, '21, 21:21
alexg написа: Фев 17, '16, 09:09 Имах готови огънати обръчи от миналата година и затова го направих по този начин. За следващата година ще ги огъна на буквата П - определено ще е по удобно, а и тук няма как да се събира вода...:dovolen: По средата мислих да садя двуредово, но се отказах с цел по-равномерното осветяване, а същевременно и удоволствие при обслужването.
От всички страни на оранжерията отвън съм вкопал фибран, както и вътре и се надявам, когато отоплявам да се задържа температурата.
Предварително се извинявам че те питам с 4-5 години закъснение, но би ли дал малко повече подробности за фибрана?
Ако не в тази тема, че е позаспала в друга, или на лични, мога и по телефон да те набера. Бих искал да чуя впечатленията ти, на колко си го закопал , каква дебелина и т.н.
то вярно, че много време мина..., тогава имах една оранжерия, сега се три :dovolen:
дебелината на фибрана е 2 см., вкопан около 15-20 см., като и отгоре излиза около 10-ина. Редя и циментови тухли от тези за шахтите. Ако вкопаеш повече, още по добре.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от diado-ilian »

alexg написа: Яну 7, '21, 14:10 то вярно, че много време мина..., тогава имах една оранжерия, сега се три :dovolen:
дебелината на фибрана е 2 см., вкопан около 15-20 см., като и отгоре излиза около 10-ина. Редя и циментови тухли от тези за шахтите. Ако вкопаеш повече, още по добре.
Става ли да ти пусна на лични номера тел. и да се чуем?
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: "Умна" оранжерия

Мнение от alexg »

ок, понеделник ще имам възможност
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”