Използване на "водата" от септична яма

Модератор: Миша

elena kirilova

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от elena kirilova »

тука само като прочета заглавието на темата и ми иде да повърна,без извинение :spuke: :spuke: :spuke:
що така залитнахте..
остава да почнем се самоизяждаме ,на канибализъм да го ударим,че някъде съм чела...човешкото месо било вкусно
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от mimeta »

Ха сега де :dovolen: От 2003 година се занимавам с пречиствателни станции - това учих, това работя. Не мисля, че тук е мястото да рекламирам нашата фирма, но истината е, че ние произвеждаме най-доброто оборудване в Европа. Не едно от най-добрите, най-доброто. Биологична пречисвателна станция не бива да мирише. Дори леко не бива да мирише. Като си навреш носа право в активната утайка има лека землиста миризма. Миризма = гниене = малко въздух = нещо не е наред.
И не трябва да са три барела, нашите са с диаметър 1,4 метра.
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Noel »

Мимета,има ли пречиствателна станция за по малки обеми?
Гледах няколко филма по Дискавъри,ми хората си правят първо станцията за отпадни води,а после проектират градината .
Можеш ли да дадеш някакви ориентировъчни стойности?
Има ли станции достъпни за обикновените хора?
Пак казвам,за мен това е бъдещето :nod:
Защо да не се поливат паркове и градини с преработени води?
Или водата от мивката да отива в тоалетното казанче ?
Бих се радвала ако намериш време и желание да напишеш нещо по темата :tzvetentze:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от scleri »

Преди няколко години по телевизията вървеше една поредица озаглавена "Къща и половина". Показаха целия път на раждането на една къща. От купуването на парцела и проектирането до обзавеждането и оформянето на двора. Парцела беше във вилна зона около Варна където естествено няма канализация. Вместо обикновена септична яма инсталираха еднофамилна пречиствателна станция. Около станцията няма никаква миризма. Водата която изтича от нея е бистра като чешмяната и без никакъв мирис, но все пак за битови нужди не става. В двора на къщата за която говоря изградиха система за капково напояване на тревната площ, и тази инсталация захраниха с водата от пречиствателната станция.
Самата пречиствателна станция беше френско производство, а доставката и монтажа извършиха от софийска фирма представител. Сега до колкото знам на пазара има няколко / не смея да кажа дузина / фирма които предлагат подобни пречиствателни станции. Като съотношение цена качество хората в бранша препоръчват чешките еднофамилни пречиствателни станции.
Ето линк към сайта на една подобна фирма - http://www.aquariusbg.com/bg/pretchistv ... oduct.html. Не твърдя че нито са най-добрите, нито е най-изгодната оферта. Не съм правил подробно проучване по темата. Просто пример за това какво представляват подобни станции които се предлагат у нас.
Deleted User 2919

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Deleted User 2919 »

scleri написа:Преди няколко години по телевизията вървеше една поредица озаглавена "Къща и половина". Показаха целия път на раждането на една къща. От купуването на парцела и проектирането до обзавеждането и оформянето на двора. Парцела беше във вилна зона около Варна където естествено няма канализация. Вместо обикновена септична яма инсталираха еднофамилна пречиствателна станция. Около станцията няма никаква миризма. Водата която изтича от нея е бистра като чешмяната и без никакъв мирис, но все пак за битови нужди не става. В двора на къщата за която говоря изградиха система за капково напояване на тревната площ, и тази инсталация захраниха с водата от пречиствателната станция.
Самата пречиствателна станция беше френско производство, а доставката и монтажа извършиха от софийска фирма представител. Сега до колкото знам на пазара има няколко / не смея да кажа дузина / фирма които предлагат подобни пречиствателни станции. Като съотношение цена качество хората в бранша препоръчват чешките еднофамилни пречиствателни станции.
Ето линк към сайта на една подобна фирма - http://www.aquariusbg.com/bg/pretchistv ... oduct.html. Не твърдя че нито са най-добрите, нито е най-изгодната оферта. Не съм правил подробно проучване по темата. Просто пример за това какво представляват подобни станции които се предлагат у нас.
Наш познат инсталира подобна до къщата си,в Генерал Тошево. Каза, че е хубаво, но с инсталацията, заравяне с пясъка и доставката на пясък около 5000 лв коства на него.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от libra »

Изображение
http://www.bioteh-bg.com/obekti.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Това е нашата-малеййй,какви хендеци са били!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от mimeta »

Noel написа:Мимета,има ли пречиствателна станция за по малки обеми?
Гледах няколко филма по Дискавъри,ми хората си правят първо станцията за отпадни води,а после проектират градината .
Можеш ли да дадеш някакви ориентировъчни стойности?
Има ли станции достъпни за обикновените хора?
Пак казвам,за мен това е бъдещето :nod:
Защо да не се поливат паркове и градини с преработени води?
Или водата от мивката да отива в тоалетното казанче ?
Бих се радвала ако намериш време и желание да напишеш нещо по темата :tzvetentze:
Най-малката станция е за къща, в която живеят 4 човека.
Доколкото знам от наш дистрибутор, ориентировъчна цена 3000 евро. Знам, че колеги от бранша предлагат и за 1000 лева. Тези от 1000 лв не съм ги виждала, не мога нищо да кажа, но съм виждала на колеги от Чехия и има недостатъци, които за мен са очебийни. Рабзира се, нормални хора няма да забележат. Тук няма много избор - канализация, пречиствателна, или изгребна яма, която следят, дали наистина не пропуска вода. Септиците са забранени.
Паркове и градини се поливат, дори се тори с утайката, но в България това няма бъдеще, т.к. водопроводната вода е евтина. Не може да се ползва за тоалетни поради прозаична причина - по-скъпо е. Трябва да имаш помпа и да плащаш ток - водата е по-евтина.
Желание да пиша имам, време ще си направя - следващата седмица ще отворя нова тема и ще разкажя моя опит. Ще се старая да обобщавам въпросите, т.к. не мисля, че тук е мястото да рекламирам нашата фирма. Но мога да напиша няколко основи точки. Например това, че трите бидона са излишни. Не лоши, но излишни - това е криво разбрана немска норма. Ще напиша повече след седмица.
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Noel »

Благодаря :tzvetentze:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от tsany »

Mimeta ще се радвам да споделиш опит защото и мен ме вълнува :dovolen:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от mimeta »

Повечето пречиствателни станции за отпадни води се правят биологични. Схемата е една и съща за съвсем малки станции и за големи градски - първо стъпало е механично пречстване, второ стъпало е биологино пречистване и трето стъпало е разделяне на активна утайка и пречистена вода. На механичното стъпало се хващат разни неразтворими неща, като парцали, пръчки, камъни, детски играчки, мокри кърпички и други такива красоти. В градските станции механичното стъпало мирише, няма как. При малките станции няма такова нещо, т.к. водата не се задържа там, освен това се предполага, че като имаш станция няма да хвърляш дамски превръзки в канала.
Биологичното стъпало е аерирано, там има въздух, няма процес на гниене, така че не мирише. Въобще. Както писах по-горе, активната утайка има лека землиста миризма, но водата не бива да мирише. Ако мирише, дори съвсем леко, значи нещо не е наред - добавете въздух.
Отделянето на утайката може да бъде в същия резервуар - прекъсва се процесът на пречистване, оставя се утайката да се утаи и се изпомпва чистата вода. Ние отделяме утайката в отделен резервуар, който е вграден в станцията, като по този начин не се прекъсва процесът на пречистване. Този метод ми се струва по-добър, т.к. станцията е по-устойчива на голямо натоварване и чистата вода се оттича постепенно, а не залпово. Освен това пестим една помпа. Активната утайка от биологичните станции е много подходяща за торене. В станцията се стабилизира, така че не мирише, след което се слага на компост.
Такава станция за една къща е с диаметър 1,4 метра. Дълбока е 1,6, но над земята стърчат 10 см и капак.

Произвеждаме станции и за Германия. Там законодателството е специфично, т.к. имат малко чиста земя и относно екологията имат строго заведени процедури и закони. Още в университета учихме, че всеки екологичен проект трябва да мине през строги процеси на изчисляване и одобрение, дори да е очевидно, че е нужно да се вземат мерки. Така е и с пречистването на отпадни води. Не могат да са сигурни, че всички станции от различните работодатели работят добре, затова размерите на станцията са дадени по норма. При добре работеща станция е излишно, даже намалява производителността, но ако станцията е най-големият боклук, с тези размери станцията ще работи сносно. Затова станциите, които се произвеждат за Германия са 2-3 пъти по-големи. Мислят глобално хората. За останалата част на Европа е напълно достатъчно станцията да има един резервуар, стига да работи добре.

Нашата фирма произвежда и станции с мембранно отделяне на утайката от водата. Това е моят сектор във фирмата. Така пречистената вода изглежда като питейна.
Изображение
в стъкления буркан е пречистената вода, в пластмасовата бутилка е водата след биологичното пречистване. Така изглежда в обикновените станции. Освен високото качество на пречистена вода, за мембранните станции са достатъчни много по-малки обеми. В едно курортно селище имаше изградена станция за 600 човека, около станцията има построени къщи и хотели. Реконструирахме станцията, сложихме мембрани и сега станцията е за 2000 човека, без никакви строителни работи. Предимствата на мембранния биореактор много, тук няма да ги разписвам, но за къщички са излишно скъпи. Както казах, са с по-малки обеми, така че при по-големи станции цената се изравнява, а после дори излизат по-евтино, но като става дума за станция към къща е излишно. Като гледам снимката горе си мисля, че водата в пластмасовото шише е достатъчно чиста. :dovolen:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”