Използване на "водата" от септична яма

Модератор: Миша

sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Използване на "водата" от септична яма

Мнение от sasho41 »

Правя тази тема по молба на мои съседи, на които сондажният кладенец почти пресъхна.
То бива суша,бива, но 45-50 дена без валежи.......си мисля че не бива!
Както е тръгнала тази суша то и нашия ще пресъхне......, но колкото толкова!!!!!
И на въпроса:
Съседите ми имат септична яма от 15-тина години, която е 20 куб.м. и в момента има около 12-15 куб. м.
вода. Питанката е какви рискове крие използването на водата за поливане на овошки и зеленчуци?
И има ли въобще рискове?
Аз си мисля, че няма рискове, след като всички или почти всички ползваме кокоша,говежда,свинска или
конска тор ферментирала или не, за наторяване. Търсих доста време в Интернет писания по въпроса, но
освен " Купете си от нашите пречиствателни станции..." друго не намерих!
Моля, знаещите да вземат при сърце питанката ми и да обяснят кое, как и защо.
.............................................................................................................................
Това е питанката ми в един друг форум и понеже не получих отговор на въпроса:
Какви рискове крие използването на водата за поливане на овошки и зеленчуци?
Ще задам въпроса и тук, дано знаещите(биолози, биохимици и специалисти по разграждане на био отпадъци) ми отговорят.
Благодарности от съседите ми и от мен. :sdovolen: :sdovolen: :bira: :bira: :bira:
П.П. Тази нощ като започна едни трясъци,гърмели и дъжд.....дъжд,......дъжд и сутринта като разрових почвата на 1см. дълбоко е сухо :lol:
Да поясня и още нещо:
Водата е от баня, тоалетна, кухня и пералня
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Noel »

Този въпрос и мен отдавна ме вълнува.
Това,което до момента съм чела ,че проблема е фосфатите в перилните препарати.
Пикочната киселина не е опасна,защото се разрежда от водата на казанчето .
Не зная в какво съотношение фосфатите са безвредни и за колко време се разграждат?
Използването на битовите води повторно е бъдещето,искрено се надявам някой българин да открие приложима и ефтина система :stiskam:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Бобсъна »

Ако е чист отпадък от човешка физиология-никакъв проблем-може да шербетувате смело!! :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Димана »

Аз шербетувам с гълъбови акита и миризмата е мале мила.
При нас всеки двор си е със септична яма и като дойде л...ярка да чисти се вмирисва махалата.
И как биха хапнали плод или зеленчук, като знаят с какво е шербетувано???
Това все пак е мое мнение. :tzvetentze:
sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от sasho41 »

Бобсъна написа:Ако е чист отпадък от човешка физиология-никакъв проблем-може да шербетувате смело!! :ieeemyzh: :ieeemyzh:
---------------------------------------------------------------------------------
sasho41 написа: Да поясня и още нещо:
Водата е от баня, тоалетна, кухня и пералня
----------------------------------------------
Та въпросът ми е по скоро за това другото, от кухнята и пералнята препаратите(перилни,миялни), в времето разграждат ли се и колко е това време?
Има ли нещо което ускорява разграждането им? И дано не е като таралежите, лисиците......и т.н. в филмчето "Умно село" на Доньо Донев. :hmmm:
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от mimeta »

Не ползвайте вода от септична яма. Може да се ползва вода от пречиствателна станция, и то само за плодове и зеленчуци, които няма да се ядат непосредствено. Дори пречистената вода не е подходяща за марули и ягоди.
Фосфорът в отпадните води е пренебрежимо малко, т.к. е забранен да се добавя в праховете. ВЕрно, забаните са за това, за да се нарушават, ама наистина почти го няма. Проблем създава азотът, има го много.
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Noel »

mimeta написа:Не ползвайте вода от септична яма. Може да се ползва вода от пречиствателна станция, и то само за плодове и зеленчуци, които няма да се ядат непосредствено. Дори пречистената вода не е подходяща за марули и ягоди.
Фосфорът в отпадните води е пренебрежимо малко, т.к. е забранен да се добавя в праховете. ВЕрно, забаните са за това, за да се нарушават, ама наистина почти го няма. Проблем създава азотът, има го много.
Мимета,има ли опит в Чехия с използването на битови отпадни води?
Аз живея в 20етажен блок и от година все пова ми е в ума-как бих могла да използвам тази вода?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от libra »

За нашето домакинство ползваме пречиствателна станция,която е сертифицирана,че водата става за поливане .Еми,няма да си поливам ягодите ,малините и доматите ,та ако ще и от НАСА да ми дадат сертификат.Съседът закъса за вода и понякога полива от същата такава/не обикновена септична яма/-насмърдва доста,а парцелите са ни големи и проветрение има предостатъчно.
Така,че,Ноел,евентуално, ще трябва да закопаеш 3 големи варела/преливници/ за да имаш такава станция.Около нея намирисва ,водата също ще мирише-никой няма да те изтърпи.На теб самата няма да ти се връзва този аромат с идеята да прекрасна градина.
Нашата станция е чешка,мисля.Все ми се струва,че някъде хората си я ползват-т.е за да се издава такъв сертификат,изследвания са правени и е преценено,че става.Ама,като знам и как се измислят сертификати по офисите. :hmmm:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от Tanet »

Либре, станцията е с биологично стъпало предполагам, що не сипеш Байкал да подпомогнеш микроорганизмите
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Използване на "водата" от септична яма

Мнение от libra »

Да,с бактерии за биологично разграждане е ,работи си както трябва,около нея има съвсем лека миризма.Но това е на 50м от нас и не е проблем.Не си спомням дали й слагах от Байкал.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”