ГМО

Модератор: Миша

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

botan написа:Този ген е за резистентност към антибиотици и е с цел селекция на трансформираните щамове. :daaa: Той е във вектора, но не попада в растението.
благодаря. :dovolen:
Само хипотетично и от любопитство да попитам.
Какво би станало ако този ген случайно попадне в немодифицирана и вирулентна Agrobacterium?
Абсолютно невъзможно ли е да се случи?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от botan »

Какво ще рече вирулентен Агробактериум? Няма как да стане случайно тъй като са две коренно различни бактерии и това се отнася за лабораторните етапи от работата. Всичко ненужно и неотговарящо на протокола се автоклвира, а лабораториите работещи с ГМО обикновено са херметически затворени, със специална вентилационна система и подходящо работно облекло.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: ГМО

Мнение от hinotori2772 »

nadin написа: И ако от твойте постове има полза, защото са конкретни и ме карат да ходя да прочета още нещо което не знам, то на хинотори постовете са общи приказки поръсени тук там с подигравателно снисходителни оценки към инакомислещите :nod: .
Хайде да престанеш вече да се заяждаш с мен и да се мазниш на администрацията, а? :liubov2:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от botan »

Аз не съм администрация :!: и моля да не бъда разглеждан като такъв.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: ГМО

Мнение от hinotori2772 »

Вземам си бележка :sangel: и аз моля предходния ми пост да не бъде разглеждан прекалено сериозно предвид че има ухилен емотикон накрая :liubov2:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от Вискяр »

Учените създадоха домат с вкус на риба!
(Тази форумна система и центриране на текст ли няма?! :o )

Яко заглавие, нали?
Това заглавие води до хиляди препечатки, десетки хиляди споделяния по социалните мрежи, няколко стотин хиляди долара приход от реклами за сайтовете, публикували тази "новина".
Какво се крие зад това заглавие?
Преди, когато се пусна, се разрових и намерих следното:
Лаборатория в Индия, доколкото си спомням, решила да инвестира и опита да създаде домати, които след размразяване да са нормални, а не псевдо сос. За целта си харесали риба от Арктическия океан, която при отрицателни температури не замръзва. Температурата на водата под ледовете на Северния полюс е отрицателна.
Намерили гена, който позволява на рибата да живее, без да се превръща в леден блок, при отрицателни температури.
Присадили го на домат.
Резултата нямал стопанско значение и разработката била спряна. Инвеститорите плащат донякъде за отрицателни резултати, но все пак по някое време спират.
Написан и публикуван бил научен доклад по темата и за учените нещата приключили.

Ноооо, тук вече нещата поели в свои ръце "новинарските" сайтове. Никой добър уеб администратор няма да подмине такава "новина". Той знае много добре, че това ще се отрази прекрасно на сайта му. И ще му донесе добър доход. Всеки голям сайт се списва заради приходите. Някои са по-сериозни, други не страдат от никакви скрупули. Златният телец е почитан от всички.

Тааа, тръгва по света домата с вкус на риба...
А народа чете за рибодомата, и псува учените, политиците, корпорациите. Не че повечето не заслужават псуване. Но за рибодомата поне нямат никаква вина.

ГМО е като ядрената енергия - може да произведе ток и топлина, а може и бомба за унищожаване да се сглоби и хвърли над някой опърничав и инакомислещ.

Китайците създали барута за забавления - да си гледат фойерверки.
А после...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”