Непознато плодно растение в градината

Модератор: Миша

iovo80
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Авг 1, '12, 21:01

Непознато плодно растение в градината

Мнение от iovo80 »

Изображение Здравейте, това растение е поникнало на няколко места в овощната ми градина, някой знае ли какво е? Питах кой ли не но без резултат. Във Фермер бг още един човек е питал същото, но и на двамата ни отговориха леко грубичко :snif: Намира се на 850м. надморска височина близо до Перник. Плодовете приличат по структура на черница, имат малки семчици по повърхността, някой от които са черни и по едри от другите. Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от къщичка »

Много е красиво!
В темата "Кое е това растение?" също можеш да попиташ, джулибос сигурно ще го знае, тя е запозната с растенията в България и къде се срещат.
Има и други експерти, там е по-вероятно да ти отговорят.

В гугъл по изображение също може да се търси като качиш твоя снимка и ти изкарва подобни.
iovo80
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Авг 1, '12, 21:01

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от iovo80 »

?лагодаря, не съм видял въпросната тема. А в Гугъл нещо не се получи.
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от juliboss »

Вече отговорих подробно в другата тема, ще го препостна и тук:
Blitum capitatum, Syn. Chenopodium capitatum - едногодишно растение с произход Северна Америка, наричат го Ягодов спанак, Индианска боя, Индианско мастило, Ягодова гъша трева. Тези наименования говорят за какво се използва растението от местното индианско население - листата му се използват като листен зеленчук както спанака за готвене, плодовете се ядат сурови или на сок (напомнят ягоди), листата с плодовете свежи се ядат на салата, сокът на плодовете боядисва в червено. Растение с по-голяма съдържание на оксалати (както доста зеленчуци и плодове, разбира се) и бъбречноболни с оксалатни камъни трябва да внимават с неговата употреба, също в семената се съдържат някои сапонини, които в големи количества се смятат за токсични (едва ли ще се изядат килограми от него). Бях се засилила да се снабдя със семена (някой от благоевградско ги продаваше в продавалника), но приятели ми казаха, че са го опитали и не е било нещо особено и се отказах, още повече, че растението е ужасен инвазив, произвежда стотици семена, самонасява се доста. Като четох из разните градинарски форуми по света, мненията са разнообразни, някои са много възторжени от салата с него и заради екзотичния му изглед. Ще ми е много интересно да кажеш какъв е вкусът му :-)
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от marka »

Имам го в градината от няколко години. Засадих го, защото обичам да експериментирам с непознати по нашите ширини зеленчуци. Не бях впечатлена и не поднових експеримента, но растението постоянно изниква на различни места в градината. В момента отново е в лехите със зеленчуци и дори в едно сандъче с цветя.
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от juliboss »

Да, смята се за инвазивно и явно трябва премахване преди да е вързало. Всъщност винаги може да се появи семе, пренесено от птиците и дори когато е изтребено в двора.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от Бобсъна »

Прилича на Гърличе...
Изображение
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Непознато плодно растение в градината

Мнение от juliboss »

Бобсъна написа:Прилича на Гърличе...
Да, прав си Бобсън - Гърличе, Chenopodium foliosum, а не capitatum, както го бях написала по-горе :daaa: нашенче си е видът евроазиатец, интордуциран в Америка, хехе. Иначе характеристиките са същите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”