Лозето, гроздето и ... виното

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнениеот aya_vhill » Вто Дек 20, 2016 12:34 pm

ivanina,
Благодаря!
Точно това с корена ме притесняваше и ти го потвърди. Иначе май от нетърпение ми се ще да ги форсирам. Но си права :dovolen: , тук пишат хора, които наистина много знаят, доверявам се на съветите им и им благодаря.
Аватар
aya_vhill
Двойно кафе

Мнениеот wesselin » Сря Дек 21, 2016 6:06 pm

aya_vhill написа:Имам няколко въпроса за резитбата...
Задължително ли е на втората пролет отново да режа лозичките на чепче с две пъпки или мога да оставя тези леторасти, които са се развили добре първата година. На някои от лозите са доста мощни, достигащи до 1,5- 2м. Четох, че трябва да се реже, ама защо? Може би да заякнат корените, стъблото...ама като гледам колко са дебели някои от леторастите, мисля, че са заякнали достатъчно и да не ги режа до долу и да родят една година по-рано...Та се чудя кое е правилното.
И нещо за резитбата на чеп на две очи. Миналата пролет за първи път рязах асмите /3-годишни/ по този начин. И двете очи пуснаха леторасти, които оставих. Сигурно някъде в материалите пише дали трябва да се маха единия, ама не си спомням и така ги оставих.
...По-нататък ще питам и за смесената резитба, че някои сортове го изисквали...
Благодаря!

Няма да напиша нищо по-различно от "ivanina",но ще я подкрепя.В зависимост от условията при който се развиват новопосадените лози е добре поне първите 3 или 4 години да се режат на чеп с по 2 пъпки,без да се кършат,именно за да направят добра коренова система.Ако някое растение не се развива нормално и с къси и тънки леторасли е добре да се подхрани и полее в периода на растеж.При нормално развитие третата година този леторасъл който ще се качва на конструкцията(асмата),е добре да се премахват летораслите по него,а също така и листата,за да узрее добре.Ако през някоя от първите години се получи плододаване,може да се остави след втората година не повече от едно малко гроздче с няколко зърна(за задоволяване на любопитството).Аз използвам и препоръчвам,независимо дали е асмовидно или не отглеждането на лозите,да се извършва по системата Гюйо.
http://www.kak-da.com/%D1%81%D0%B8%D1%8 ... D0%B8.html
:stiskam:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот ivanina » Сря Дек 21, 2016 11:58 pm

wesselin написа:Купувал съм,но преди много време.Прекупвачи,а не производители,което си е риск. :stiskam:

Здравей,wesselin!
Съгласна съм за производителите , но институтите производители отказват да ми продадат шест лозички по една от различен сорт - работят с големи поръчки , и такива дребни риби (клиенти)като мен увисват на въдицата на търговските озеленителни вериги разсадници - Практикер , Бриколаж и други разни. На Коопер. пазар също се предлагат , от безименни производители....а аз питам,размотавам търговеца с неудобни за него въпроси - кой е производителя, искам да зная , ами ако ми хареса сорта как ще го похваля!?....настава една смешна сцена :lol: , не е за разправяне....и в крайна сметка си тръгвам без лозови пръчки. :hmmmmmm:
Поне за моите от Бриколажа зная че производителя е Фидус плант и на кого ще поднасям благодарственото си слово. :twisted:
Между другото , ти произвеждаш ли лозички и ако Да - разполагаш ли с посадъчен материал за пролетта?! Или пък препоръчай производител , ако знаеш такъв.
Имаме нужда от леко подмладяване на лозовото ни парцелче от към червени винени сортове , така че се влизам в категорията - "търся". :nod:
Истината съществува , лъжата трябва да се измисля...
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот peterstamov » Чет Дек 22, 2016 5:41 pm

Много ми хареса червено вино от сорта Марселан!
peterstamov
Кафе с мляко

Мнениеот wesselin » Пет Дек 23, 2016 10:09 am

ivanina написа:
wesselin написа:Купувал съм,но преди много време.Прекупвачи,а не производители,което си е риск. :stiskam:

Здравей,wesselin!
Съгласна съм за производителите , но институтите производители отказват да ми продадат шест лозички по една от различен сорт - работят с големи поръчки , и такива дребни риби (клиенти)като мен увисват на въдицата на търговските озеленителни вериги разсадници - Практикер , Бриколаж и други разни. На Коопер. пазар също се предлагат , от безименни производители....а аз питам,размотавам търговеца с неудобни за него въпроси - кой е производителя, искам да зная , ами ако ми хареса сорта как ще го похваля!?....настава една смешна сцена :lol: , не е за разправяне....и в крайна сметка си тръгвам без лозови пръчки. :hmmmmmm:
Поне за моите от Бриколажа зная че производителя е Фидус плант и на кого ще поднасям благодарственото си слово. :twisted:
Между другото , ти произвеждаш ли лозички и ако Да - разполагаш ли с посадъчен материал за пролетта?! Или пък препоръчай производител , ако знаеш такъв.
Имаме нужда от леко подмладяване на лозовото ни парцелче от към червени винени сортове , така че се влизам в категорията - "търся". :nod:

Здравей, "ivanina"!
Tук вече съвсем не съм съгласен с теб!Всички големи пипинери(производители на лозов посадъчен материал) изпращат който каквото пожелае.Имам претенциите да познавам почти всички.А дори и в Института в Плевен ще го направят.Разбира се на пазарите са повечето прекупвачи,както и Бриколаж,Практикер,Фидус плант и още много.На Фидус плант може да им благодариш за друго,но не и за това, като производители на лозов посадъчен материал,защото не ги правят те.С теб преди време коментирахме мисля този въпрос с лозичките,но ти избра добре утъпкания грешен път :dovolen:
Аз не произвеждам лозички,а си избирам сортове които ми харесват,вземам резници и ги изпращам на производители.В зависимост от количеството което ми направят,посаждам нужното за мен и останалото го раздавам или продавам.Тук предложих и който пожела,му изпратих.Нищо не ми остана и не мога да помогна сега.Моя съвет е да се садят лозите есента и само в краен случай пролетта,а и есента избора е по голям.Какво те интересува от червените винени сортове и какво количество? Мога да попитам и да ти препоръчам производител. :stiskam:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот ivanina » Пет Дек 23, 2016 2:47 pm

wesselin написа:Здравей, "ivanina"!
[/b]Tук вече съвсем не съм съгласен с теб!Всички големи пипинери(производители на лозов посадъчен материал) изпращат който каквото пожелае.Имам претенциите да познавам почти всички.А дори и в Института в Плевен ще го направят.Разбира се на пазарите са повечето прекупвачи,както и Бриколаж,Практикер,Фидус плант и още много.На Фидус плант може да им благодариш за друго,но не и за това, като производители на лозов посадъчен материал,защото не ги правят те.С теб преди време коментирахме мисля този въпрос с лозичките,но ти избра добре утъпкания грешен път :dovolen:
Аз не произвеждам лозички,а си избирам сортове които ми харесват,вземам резници и ги изпращам на производители.В зависимост от количеството което ми направят,посаждам нужното за мен и останалото го раздавам или продавам.Тук предложих и който пожела,му изпратих.Нищо не ми остана и не мога да помогна сега.Моя съвет е да се садят лозите есента и само в краен случай пролетта,а и есента избора е по голям.Какво те интересува от червените винени сортове и какво количество? Мога да попитам и да ти препоръчам производител. :stiskam:

...ами, пак здравей wesselin!
Благодаря за отделеното време , и за поучителните съвети!
Приемам ги в най- добрия смисъл, но в живота ми най- добрият учител са били неуспехът и грешката.
...което ще рече че почти нищо не правя с предварителни планове- а водена от моментния импулс, гласът на сърцето.
Минавам през Бриколаж , дето се вика да убия скуката- за нищо, погледа ми се спира на щендерите заредени с лозов посадъчен материал и някъде вътре в мен се запалва искрицата. :P Казвам си не струват милион- ще опитам!....и така преследвайки собствените си огнени желания - като малка предварително не питах мама на какви игри да играя , за да не съм постоянно с обелени колене и изцапана рокличка и пораснах здраво и силно дете. След време- отново не потърсих съвет от по- големите - за това как да се влюбя в човека , без да изляза от играта с травма в душата и разбито сърце - и така се научих да обичам...
Звучи , като не по темата - но е част от нея...
Така съм със всичко- обичам неуспеха, грешките си ....от тях се нахъсвам, имат особен вкус за мен - учат ме да разсъждавам да си задавам много въпроси ...а не да чета на готово.
Обичам трънливите , а не утъпканите от наука пътечки , да се спъвам от незнанието си- да падам, да ставам - да губя - да печеля, просто да съм в постоянна борба.
Гладък е само пътят с предварително начертан план- от към правене на цветна градина , лозов или овощен масив в който аз не се вписвам поради типажа си.
И да не пропусна най- важното - търсените от мен червени винени сортове може да са всякакви - стига да са силно ароматни ...нещо като Отел.
Проявих интерес към Мавруд - с аромат на къпина , но го дават за южна България, Асеновград някъде и край морето...в Русе няма да оцелее. :hmmmmmm:
За ароматни зная че е Мискета , но той е десертен мисля че :hmmm: .
Подскажи нещо с твоята компетенция ...това което имаме у нас е от дядо ми - аз само режех пръчки от тях и присаждах .
Лозите ставаха но , без подложка от див вид са краткосрочни във времето - бързо умират, за това днес рязко сменям курса на плаване. :nod:
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот wesselin » Пет Дек 23, 2016 11:35 pm

ivanina написа:
wesselin написа:Здравей, "ivanina"!
[/b]Tук вече съвсем не съм съгласен с теб!Всички големи пипинери(производители на лозов посадъчен материал) изпращат който каквото пожелае.Имам претенциите да познавам почти всички.А дори и в Института в Плевен ще го направят.Разбира се на пазарите са повечето прекупвачи,както и Бриколаж,Практикер,Фидус плант и още много.На Фидус плант може да им благодариш за друго,но не и за това, като производители на лозов посадъчен материал,защото не ги правят те.С теб преди време коментирахме мисля този въпрос с лозичките,но ти избра добре утъпкания грешен път :dovolen:

...ами, пак здравей wesselin!
Благодаря за отделеното време , и за поучителните съвети!
Приемам ги в най- добрия смисъл, но в живота ми най- добрият учител са били неуспехът и грешката.
...което ще рече че почти нищо не правя с предварителни планове- а водена от моментния импулс, гласът на сърцето.
Минавам през Бриколаж , дето се вика да убия скуката- за нищо, погледа ми се спира на щендерите заредени с лозов посадъчен материал и някъде вътре в мен се запалва искрицата. :P Казвам си не струват милион- ще опитам!....и така преследвайки собствените си огнени желания - като малка предварително не питах мама на какви игри да играя , за да не съм постоянно с обелени колене и изцапана рокличка и пораснах здраво и силно дете. След време- отново не потърсих съвет от по- големите - за това как да се влюбя в човека , без да изляза от играта с травма в душата и разбито сърце - и така се научих да обичам...
Звучи , като не по темата - но е част от нея...
Така съм със всичко- обичам неуспеха, грешките си ....от тях се нахъсвам, имат особен вкус за мен - учат ме да разсъждавам да си задавам много въпроси ...а не да чета на готово.
Обичам трънливите , а не утъпканите от наука пътечки , да се спъвам от незнанието си- да падам, да ставам - да губя - да печеля, просто да съм в постоянна борба.
Гладък е само пътят с предварително начертан план- от към правене на цветна градина , лозов или овощен масив в който аз не се вписвам поради типажа си.
И да не пропусна най- важното - търсените от мен червени винени сортове може да са всякакви - стига да са силно ароматни ...нещо като Отел.
Проявих интерес към Мавруд - с аромат на къпина , но го дават за южна България, Асеновград някъде и край морето...в Русе няма да оцелее. :hmmmmmm:
За ароматни зная че е Мискета , но той е десертен мисля че :hmmm: .
Подскажи нещо с твоята компетенция ...това което имаме у нас е от дядо ми - аз само режех пръчки от тях и присаждах .
Лозите ставаха но , без подложка от див вид са краткосрочни във времето - бързо умират, за това днес рязко сменям курса на плаване. :nod:
:tzvetentze:

Браво! :dovolen: Значи сме живяли по един и същи начин.Но с времето и грешките,и неуспехите аз се опитвам да се уча и ги избягвам,защото в противен случай ми изглежда нещо като мазохизъм.Та поради тази причина аз преди време направих "смяна на курса на плаване" :dovolen:
Та да се върнем на основната тема. ;) Сорта мавруд е с обикновен,както казват руснаците,прост вкус т.е. без никакви аромати.Това с аромата на малина при Мавруд,не го приемам. :hmmm:
Моето предложение за червено вино е Евмолпия,която е с родители Мавруд Х Мерло,
http://vinograd.info/sorta/vinnye/evmolpiya.html
комбинирана със Сира,
http://vinograd.info/sorta/vinnye/sira.html
и или Хамбурски мискет
http://vinograd.info/sorta/yniversalnye ... gskii.html
На мен също ми харесват сортовете с мискетов аромат,но за пореден път ще напиша;
"На вкус и цвет,товарищи нет!"
:stiskam: :tzvetentze:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот ivanina » Съб Дек 24, 2016 1:41 am

Много ти благодаря wesselin !
Единствено лозовият ни участък остана незасегнат от кардиналните промени които тази есен извърших в скромното ни градинско имение от два декара, и то доби съвсем нов съвременен облик .
Ще се възползвам от съвета ти за ароматните винени сортове грозде и изобщо няма да чакам пролетта , а още тия дни ще направя запитване в Пловдивския институт за наличността им. Желанието ми е да засадя 30- 40 бр. нови качествени лози.
...ами да, при такъв мащаб на работа и количество на посадъчен материал - наложително е да направя рязка промяна в курса на плаване - от аматьорски към професионален. :nod:
Ще продължа да следя темата , давате ни много полезна информация.
Все така бъдете добри и отзивчиви наши градинаро - лозарски учители! :tzvetentze:
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот aya_vhill » Съб Дек 24, 2016 11:55 am

Леле Иванина, колко познато ми звучи това: "Гладък е само пътят с предварително начертан план- от към правене на цветна градина , лозов или овощен масив в който аз не се вписвам поради типажа си."
И това: " На вкус и на цвят приятели няма"...
Ама когато става въпрос за овощна градина и лозе твърдо реших, че ще се водя по акъла на знаещите и ще гледам по-малко вироглаво на нещата, че е престъпление да преструктурирам и тази част на двора на всеки две години. Иначе за радост на съседите декоративната си сменя "физиономията" много често...
Темата е изключително важна и полезна за мен, благодаря на Знаещите от сърце, че я има и да са все така отзивчиви и толерантни към лаишките ми въпроси... :tzvetentze:
Аватар
aya_vhill
Двойно кафе

Мнениеот къщичка » Съб Дек 24, 2016 12:27 pm

wrong dreamer написа:И какво е то ?
Надявам се, че си послушала Веселин. Той е лозар и знае какво говори.
.

Извинявай за забавеният отговор, но не бях влизала в темата.
Благодарение на Веско имам безсеменни сортове, златен човек с безценни съвети!

Веско, не съм забравила за доматките, тези дни ще ти пиша.
Весели празници!
Justice is lost
Justice is raped
Justice is gone
Pulling your strings
Justice is done
Seeking no truth
Winning is all
Find it so grim
So true
So real

James Alan Hetfield
...And Justice For All/1988
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот wesselin » Съб Дек 24, 2016 9:18 pm

ivanina написа:Много ти благодаря wesselin !
Единствено лозовият ни участък остана незасегнат от кардиналните промени които тази есен извърших в скромното ни градинско имение от два декара, и то доби съвсем нов съвременен облик .
Ще се възползвам от съвета ти за ароматните винени сортове грозде и изобщо няма да чакам пролетта , а още тия дни ще направя запитване в Пловдивския институт за наличността им. Желанието ми е да засадя 30- 40 бр. нови качествени лози.
...ами да, при такъв мащаб на работа и количество на посадъчен материал - наложително е да направя рязка промяна в курса на плаване - от аматьорски към професионален. :nod:
Ще продължа да следя темата , давате ни много полезна информация.
Все така бъдете добри и отзивчиви наши градинаро - лозарски учители! :tzvetentze:

Може да е малко нахално вече,но ще си позволя да се намеся. ;) Не се обаждай в Пловдовския институт,зашото там не правят лози.В Плевенския може да попиташ,но едва ли имат това което търсиш.
http://ilv.my.contact.bg/PRODUKTI.htm
Пиши какво си избрала и ще се опитам да ти помогна.Другото е,че сега вече лозите са сложени за зимно съхранение и ще трябва да се изчака пролетта.Но пък това дава време да се уточнят и намерят нужните сортове. :dovolen:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот wesselin » Съб Дек 24, 2016 9:26 pm

къщичка написа:
wrong dreamer написа:И какво е то ?
Надявам се, че си послушала Веселин. Той е лозар и знае какво говори.
.

Извинявай за забавеният отговор, но не бях влизала в темата.
Благодарение на Веско имам безсеменни сортове, златен човек с безценни съвети!

Веско, не съм забравила за доматките, тези дни ще ти пиша.
Весели празници!

Благодаря,за добритв думи!
Весели празници и от мен! :dovolen:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот wesselin » Пет Яну 06, 2017 7:14 pm

ГООООООООООООООООООЛЯМО мълчание тук в темата. :o

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА НА ВСИЧКИ ЛОЗАРИ, И НЕ САМО !
Здраве и много успехи през 2017 година ! :stiskam:
wesselin
Дълго кафе

Мнениеот aya_vhill » Пет Яну 06, 2017 9:53 pm

Да ни е честита Новата година!
Темата вече се събужда- има няма два месеца и грабваме ножиците :ieeee: . Да си пожелаем по-благодатна година и на есен да показваме снимки с богата реколта :nod:
Аватар
aya_vhill
Двойно кафе

Мнениеот wesselin » Вто Яну 17, 2017 11:51 pm

Започна се с доматите, и всичко останало "умря". :nod:
Имам предложение за ново име: "hobidomat" :hihihi:
wesselin
Дълго кафе

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци