Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от polyabs »

Здравейте, тази година за първи път имам грозде без семе : Афродита и Бяло без семе. Някой правил ли е стафиди и може ли да даде рецепта за тях. А дали може да се замразява и да се ползва за сладоледи, торти?
Довечера ще сложа и снимки. Горещо ги препоръчвам тези два сорта.
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от azalia »

polyabs написа:Здравейте, тази година за първи път имам грозде без семе : Афродита и Бяло без семе. Някой правил ли е стафиди и може ли да даде рецепта за тях. А дали може да се замразява и да се ползва за сладоледи, торти?
Довечера ще сложа и снимки. Горещо ги препоръчвам тези два сорта.
Аз миналата година правих стафиди от черно и бяло грозде ,безсемково.Нямах все още уред за сушене и използвах фурната-на около50-60 градуса.Едните ги изсуших доста ,а другите зрънца ги оставих по-сочни.Разпределих всичко в пакетчета и във фризера.Сочните са чудесни и за кексове и торти,а сухите преди да използвам ги накисвам в някакъв алкохол/какъвто имам-ром,ликьор/.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от polyabs »

Някъде четох че се слага пепел, смолинови листа, но кога? А също предварително ги потапят за секунди във вода и сода. Но който вече е правил може да сподели опит ...
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

hkhristov написа:Как смятате, дали сорта "Русенско без семе", ще вирее в Казичене, при надморска височина 570м.Дават го че зрее през първата половина на септември и е с повишена студоустойчивост, но да се отглежда до 400м надморска височина.Дали това последното може да се пренебрегне? :hmmm:
Според мен,ще стане за отглеждане.Вече есента е топла и дълга и няма да има проблем да узрява.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

polyabs написа:Здравейте, тази година за първи път имам грозде без семе : Афродита и Бяло без семе. Някой правил ли е стафиди и може ли да даде рецепта за тях. А дали може да се замразява и да се ползва за сладоледи, торти?
Довечера ще сложа и снимки. Горещо ги препоръчвам тези два сорта.
Най-добре е в сушилни.Особенно Бялото ранно без семе е прекрасно за стафиди.стават и за замразяване.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

azalia написа:
polyabs написа:Здравейте, тази година за първи път имам грозде без семе : Афродита и Бяло без семе. Някой правил ли е стафиди и може ли да даде рецепта за тях. А дали може да се замразява и да се ползва за сладоледи, торти?
Довечера ще сложа и снимки. Горещо ги препоръчвам тези два сорта.
Аз миналата година правих стафиди от черно и бяло грозде ,безсемково.Нямах все още уред за сушене и използвах фурната-на около50-60 градуса.Едните ги изсуших доста ,а другите зрънца ги оставих по-сочни.Разпределих всичко в пакетчета и във фризера.Сочните са чудесни и за кексове и торти,а сухите преди да използвам ги накисвам в някакъв алкохол/какъвто имам-ром,ликьор/.
Дори и да изсушени нормално,след потапяне в гореща вода стават достатъчно сочни.Добре изсушените се съхраняват много добре в буркани затворени с найлонови капачки.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от polyabs »

Весо, аз имам сушилня малка домашна, но дали да потапям във вряла вода със сода и смокинови листа :hmmm: или да суша чисто. Бялото ми грозде без семе май не ми е много ранно защото го обрахмд сега ... верно може и да е презряло защото е много сладко, но чак пък ранно .... довечера ще снимам.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

polyabs написа:Весо, аз имам сушилня малка домашна, но дали да потапям във вряла вода със сода и смокинови листа :hmmm: или да суша чисто. Бялото ми грозде без семе май не ми е много ранно защото го обрахмд сега ... верно може и да е презряло защото е много сладко, но чак пък ранно .... довечера ще снимам.
Няма нужда от потапяне във вряла вода и останалите там неща.Аз казвам от личен опит разбира се.Обирам,измивам,оронвам и ги нареждам плътно по тавичките на сушилнята.След определено време поразмествам тавите,долните отгоре и след време започвам да отбирам изсушените,като останалите като намалеят ги прехвърлям на друга тавичка и така махам някой от тавичките.Изсушават се за повече от денонощие.Още топли дори ги слагам в три литрови буркани с найлонови капачки и така ги съхранявам на тъмно дори с години.Явно това може да не е Ранното без семе а някоя Султанина,но ще погледна снимките.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от polyabs »

Ето и обещаните снимки, както и още няколко сорта в които се съмнявам и ще моля специалистите да ги разпознаят, защото направихме грешка след като посадихме около 40 сорта десертни лозички преди 4 години не записахме нито сортове, нито разсадници и сега вече опитваме първите плодове и гадаем и се изненадваме :) и го докарвам по имена на вкус, срок на зреене и вид :) Италия, Велика, Хамбурски, Дунав, Кардинал, Болгар, Афродита ги разпознахме
Изображение
Бяло без семе - може би от Севастиянов но зърната му са продълговати като на Хибрид 6-4 само че тежат около 2 гр, тази вечер замина за стафиди :daaa: Много сладко, хрупкаво и здраво грозде с голяма трайност, гроздовете тежат 350 гр.
Изображение
Велика, за наша изненада имахме средата на август грозде от 2 чукана с две различни по форма зърна по тясното тежи 9 гр, хрупкаво и изравнени зърна по големина еднакви и по сладко, другото тежи 11 гр с неравномерна големина на зърната и е по сочно но не толкова сладко и двата грозда до сега стояха в хладилника 1 месец. По тясното отначало го помислих за Сияна, но се оказа че тя зрее сега ...
Изображение
Бляк Пърл узрява сега с дебела ципа подобно на Молдова, но по месесто и приятно за ядене с по малка киселинност гроздовете са рехави и много едри зърна - ето колко тежат:
Изображение
Изображение
Наслада - комплексно устойчив и студоустойчив подобен като форма на мискет с по едри зърна и рехав грозд, приятен лек аромат на ванилия, крехка кожица - става и за десертно и за вино.
Изображение
ето това не можах да позная - явно е презряло защото от бяло е станало оранжево, месесто е но не хрупливо със много по тясно и издължено зърно в сравнение Болгар и Брястовица ... предполагам е узряло началото на септември до средата ....със силен мискетов аромат е :hmmm:
Изображение
Болгар - имам два вида, този ми е само един чукан става кехлибарено жът и хруплив с по крехка ципа, през повечето години зърната са тесни и издължени, много стара лоза ... останалия ми Болгар е зелен, воднист и с дебела ципа и не съм му фенка :)
Надявам се ако някъде бъркам в разпознаването да ме поправите :)
А утре ще ви снимам и Афродитата, че нея я забравих ...
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivrabetsa »

polyabs написа:Ето и обещаните снимки,
Изображение
ето това не можах да позная - явно е презряло защото от бяло е станало оранжево, месесто е но не хрупливо със много по тясно и издължено зърно в сравнение Болгар и Брястовица ... предполагам е узряло началото на септември до средата ....със силен мискетов аромат е :hmmm:
Според мен това е Плевен.И при мен вече презрява,а го хапваме от преди повече от месец.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”