Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:wesselin,
Хубаво е, че се включи с отговор, че и аз като Иванина наобикалях новите и се чудех да ровя ли в купчинките. Четох, че трябва да се чака сами да се подадат, ама нещо се чудех дали???
На старите пъпките набъбнаха- да правим ли първото пръскане /записах твоята рецепта/ или да почакат още малко :?:
Разравят се купчинките за да се очистят росните корени,да се разрохкат и по лесно да се покажат пъпките.Затрупват се с по малко,за да се предпазят докато са малки и нежни от слънцето.ако температурите се повишат чувствително е добре да се засенчат при появяване ла листенцата.
Ако много са набъбнали пъпките е късно да се пръска с калиев перманганат и сяросъдържащ препарат(което не е толкова фатално,аз почти винаги го пропускам),а се пръска с препарат за Ескориоза(Верита,Делан,Микал флаш),Брашнеста мана(Фалкон,Бай фидан) и Би 58,като добре се облиеа и старата дървесина.Аз Би 58 го използвам само при първите пръскания както по лозите,така и по дърветата,защото е с много дълъг карантинен срок и има и газов ефект(да унищожи и това,което е под кората,евентоално ;) )
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

ivanina написа:
wesselin написа:Отгрибваш и то на дълбочина под присадката поне 10см.,очистваш росните корени,но не вярвам да има,слагаш едно колче за бележка и привързване, и загрибваш с около 2-3см. над горната пъпка. :stiskam:

Добре е,че се посъбуди някой "лозар" тук.Помислих си,че избягаха всички да садят домати. :dovolen:
....А-а, будни сме .. вече излязохме от зимния сън, но доматите утре мисля да ги садя в оранжерията. :hmmm:
Обаче с тия облагородени лозички , искам да се отнеса по- професионално и надявам се ,след три години те да ми се отплатят
с богата реколта. :nod:
Благодаря, wesselin! :tzvetentze: че отдели време да ни дадеш тази така необходима теоретична помощ!
...на крачка бях да сгафя- и аз си мислех само да разбутам коричката на купчинката и-и...така да си чакам ластарчетата да пробият.
За премахването на росните коренчета в първата им година не знаех. :oops: Още утре ще извърша тази дейност. :daaa:
До где сме живи ......все се учим! :daaa: :dovolen:
До колкото си спомням,твойте лозички са по особенни...... ;) ,или греша.Те са купени от ........и са носители на някаква изненада :D
Вярно е,че първата година може да няма росни корени,но е добре да се провери,а и така като се разкопае около тях се получава една водосъбирателна чаша,което обаче не значи,че трябва там на наливаме вода :dovolen:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivanina »

wesselin написа: До колкото си спомням,твойте лозички са по особенни...... ;) ,или греша.Те са купени от ........и са носители на някаква изненада :D
Вярно е,че първата година може да няма росни корени,но е добре да се провери,а и така като се разкопае около тях се получава една водосъбирателна чаша,което обаче не значи,че трябва там на наливаме вода :dovolen:
Да!...правилно си запомнил. :nod:
Лозичките ми, действително са по- "особенни", защото по- различно бе при мен намирането им/ без предварително проучване на сортове и производители/ - също както първите ми рози в градината ,в услуга на търсенето ми беше Мосю бриколаж.
И хубавото е че при такива случаи имаш пълната възможност да изживееш тръпката от изненадата - от лоза бяло грозде- да откъснеш черна чепка, или пък жълта роза с надпис на опаковката червена. :twisted:
Но, с това животът не свършва- даже е по- весел, а аз ставам все по- мъдра. :snurd:
Ето и малко снимков материал с днешна дата - хубав слънчев ден....драго ми е да градинарствам.
Поразбутах лозичките- още са в дрямка. ...големият ми въпрос е - Дали въобще ще се сабудят?!...само времето може да покаже! :hmmm:

Изображение

...и в по- близък план- така изглеждат и петте засадени пръчки :hmmmmmm:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

ivanina написа:
wesselin написа: До колкото си спомням,твойте лозички са по особенни...... ;) ,или греша.Те са купени от ........и са носители на някаква изненада :D
Вярно е,че първата година може да няма росни корени,но е добре да се провери,а и така като се разкопае около тях се получава една водосъбирателна чаша,което обаче не значи,че трябва там на наливаме вода :dovolen:
Да!...правилно си запомнил. :nod:
Лозичките ми, действително са по- "особенни", защото по- различно бе при мен намирането им/ без предварително проучване на сортове и производители/ - също както първите ми рози в градината ,в услуга на търсенето ми беше Мосю бриколаж.
И хубавото е че при такива случаи имаш пълната възможност да изживееш тръпката от изненадата - от лоза бяло грозде- да откъснеш черна чепка, или пък жълта роза с надпис на опаковката червена. :twisted:
Но, с това животът не свършва- даже е по- весел, а аз ставам все по- мъдра. :snurd:
Ето и малко снимков материал с днешна дата - хубав слънчев ден....драго ми е да градинарствам.
Поразбутах лозичките- още са в дрямка. ...големият ми въпрос е - Дали въобще ще се сабудят?!...само времето може да покаже! :hmmm:

Изображение


Изображение
Супер са на "изглед" :daaa: Дано да се сетят и да поизрастат(защото ми е известно от къде са и как и кога са вадени от земята),но при по голяма упоритост,има вероятност да се получи нещо. :stiskam: ...........А пък ако след всички старания се покажат едни "сачми",както се случи при мен .......... :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

Да ровичкам ли за росни корени лозички, които са на 3 години? Изобщо не съм сигурна кой корен какъв е. На схема изглежда лесно, но на практика...
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivanina »

wesselin написа:Супер са на "изглед" :daaa: Дано да се сетят и да поизрастат(защото ми е известно от къде са и как и кога са вадени от земята),но при по голяма упоритост,има вероятност да се получи нещо. :stiskam: ...........А пък ако след всички старания се покажат едни "сачми",както се случи при мен .......... :hmmm:
....Виж сега весел wesselin, не изключвам вероятността експеримента ми с тия пръчки да се окаже пълен провал, но това в никакъв случай няма да бъде причината за изчезването ми от лицето на земята. :hmmmmmm:
Ще продължа да дишам и живея и без тях, но поне ще съм научила нещо , което е важно да знаят и другите.
Между другото , до като чакам резултата от неблагонадеждните ми пръчки няма да е зле да си насадя и нещо по- сигурно.
Гледам дребните производители при нас изнасят продукцията си .
Мисля че риска с разминаването на сортовете не е изключен и при тях - просто това си е прието за нормална практика, да пласираш непродадената си стока под името на най- търсеният сорт.
Искам твоето мнение по въпроса. Може ли да сме на 100% сигурни за това което купуваме , като изключим Институтите които пак ще се повторя не продават на дребно.
В нашия Русенски Образцов чифлик можех да купя само сорт Тангра. :hmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

А дали сега е моментът да изрежа росните корени или да изчакам лятото?
Иванина, поискай пръчки от приятел, бучни ги в земята, а отделно си купи. Пробвах с три купени, нищо не излезе, а като ми дадоха пръчки, голям процент от тях се прихванаха.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

alys написа:Да ровичкам ли за росни корени лозички, които са на 3 години? Изобщо не съм сигурна кой корен какъв е. На схема изглежда лесно, но на практика...
Задължително!Росните корени са в горната част,около мястото на присаждане. :stiskam:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

ivanina написа:
wesselin написа:Супер са на "изглед" :daaa: Дано да се сетят и да поизрастат(защото ми е известно от къде са и как и кога са вадени от земята),но при по голяма упоритост,има вероятност да се получи нещо. :stiskam: ...........А пък ако след всички старания се покажат едни "сачми",както се случи при мен .......... :hmmm:
....Виж сега весел wesselin, не изключвам вероятността експеримента ми с тия пръчки да се окаже пълен провал, но това в никакъв случай няма да бъде причината за изчезването ми от лицето на земята. :hmmmmmm:
Ще продължа да дишам и живея и без тях, но поне ще съм научила нещо , което е важно да знаят и другите.
Между другото , до като чакам резултата от неблагонадеждните ми пръчки няма да е зле да си насадя и нещо по- сигурно.
Гледам дребните производители при нас изнасят продукцията си .
Мисля че риска с разминаването на сортовете не е изключен и при тях - просто това си е прието за нормална практика, да пласираш непродадената си стока под името на най- търсеният сорт.
Искам твоето мнение по въпроса. Може ли да сме на 100% сигурни за това което купуваме , като изключим Институтите които пак ще се повторя не продават на дребно.
В нашия Русенски Образцов чифлик можех да купя само сорт Тангра. :hmmm:
Радвам се,че Земята няма да загуби един почитател на растенията,но дано и продължиш с привързаноста ти към лозите. :stiskam:
Аз не препоръчвам садене пролетта.Сега вече повечето сортове за изчерпани и не се знае как са съхранени през зимата.Ние това го "дъвчим" от миналата година,но на мен не ми пречи да обяснявам и помагам.Аз от там където купувам съм 99% сигурен в това което трябва да е.Най важното е първо да се знае какво искаш да садиш,десертно,винено,...... :hmmm:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

alys написа:А дали сега е моментът да изрежа росните корени или да изчакам лятото?
Иванина, поискай пръчки от приятел, бучни ги в земята, а отделно си купи. Пробвах с три купени, нищо не излезе, а като ми дадоха пръчки, голям процент от тях се прихванаха.
Добре е сега да се изрежат росните корени,за да може другите да се активизират.
Тук не съм съгласен с "бучването" на пръчки.Така създадените лози много често боледуват от Филоксера.
http://agronet.bg/agro/1226-lozova-filoksera.html" onclick="window.open(this.href);return false;
А купените лози сигурно са били не добре съхранени и загинали още преди посаждането.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”