Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

alys написа:Присаждането над или под повърхността на земята се прави и приблизително на какво разстояние?
Може под, може и над земята. Избира се здраво и гладко място от подложката.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

alys, ще помислим и за запис. Кинооператор - alina... :dovolen:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

prijatel62 написа:alys, ще помислим и за запис. Кинооператор - alina... :dovolen:
Приятел, много ти благодаря! Огледах си лозичките - не са много дебели, обаче ще се пробвам през пролетта и докато се науча, те ще станат точно. :D
Deleted User 2919

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 2919 »

prijatel62 написа:alys, ще помислим и за запис. Кинооператор - alina... :dovolen:
Трябва да освоя фотоапарата за видео.. :hmmm: Трябва да науча опциите му. Щом приятел 62 казва трябва, значи трябва.. :stiskam:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:Здравейте,
Това е първият ми пост, досега основно четях и се възползвах от знанията и уменията ви. Градинарствам от 2012 и форумът страшно ми помогна. Имам декоративна, овощна и зеленчукова градина, с които се оправям някак си, обаче си признавам - с лозите не мога и търся помощ от вас. Първата есен (2012) засадих 10 бр. десертни лози за асмалък съвсем както не трябва - само корените в почвата като розите...и естествено напролет нищо не тръгна :ufff: . Купих нови (Велика, Палиери,Молдова, Наслада, Италия), но грешката, която отчитам е, че ги насадих твърде близко една до друга -през 1.30м и на асмалъка им е тясно. Но да ги местя е невъзможно- направиха стъбла колкото китката ми, пък и вече раждат. Миналата есен реших да направя нещо като лозе- засадих един ред десертни лози различни сортове през 1.60м на вертикална конструкция. Сега искам да сложа още 2 реда.
...И затова ви моля за съвет. Поръчах Афродита и Кардинал. Та въпросът ми е дали е достатъчно да ги садя на 1.60м една от друга и на какво разстояние между редовете? И дали тези сортове са подходящи за ракия и ако не са да сменя поръчката.
Много ще съм благодарна за всеки съвет, че лозето не е като цветето- садиш, местиш и няма проблем. Та ми се ще този път да го направя както трябва. Постът стана малко дълъг, за което се извинявам...
Здравейте!
Ще се опитам да дам съвет,а Вие ще си изберете правилното за Вас.Вярно,че 1.30м. е малко гъстичко,но ако конструкцията е достатъчно широка,може да ги развиете през една.Едната лоза в началото на конструкцията,а следващата на поне 1.50м. по напред.За това е необходимо конструкцията да е поне 3м. широка.
Разстояние между лозите 1.60м., особенно при десертните е малко.Добре е да бъде поне 1.8 - 2м. за да може плодните пръчки които се оставят да не си пречат със съседните.Разстоянието между редовете е добре да е в тези диапазони също.Много неща може да се изпишат за и против написаното до тук,но аз изказвам мнението си от опита.За ракия стават всички десертни сортове,но аз бих посъветвал да си вземете различни сортове с различно време на зреене,за да имате грозде през целия сезон за консумация.Ако ще е само за ракия,то тогава сортовете трябва да са с еднакъв срок на зреене,за да се берат заедно.
Успвх! :stiskam:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:wesselin , :sbow:
Знаех си, че тук е точното място за съвет и огромно благодаря от мен :dovolen: ! Ще се съобразя с написаното от Вас за новите, но за жалост перголата на старите е тясна. Пролетта със сигурност ще искам съвет за формировката на някои от десертните, които засадих миналата есен, та нещата да се получат от първи път.
Мога да предложа още един вариант,който прилагам при мен,но също има някой условия.През една лозите да се развиват вертикално,като се опъне тел между вертикалните опори на конструкцията,а останалите горе.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

))...Харесва ми конструкцията, aya_vhill...постарали сте се.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:wesselin,
Много благодаря за съветите. Ще се опитам да кача снимка на конструкцията и ако може да дадете едно предложение за конкретния случай? Изложението е запад и през деня от вътрешната страна на оградата е сянка. Изображение
Това,че няма слънце не е добре за моето предложение.В случая лозите остават горе всички и се натоварват с по една плодна по дълга пръчка,като може да се редуват посоките.А колко е дълга козирката ?
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wrong dreamer »

Аз бих оставил 3 лози. Конструкцията е повече красива отколкото функционална.
Трудна е за обслужване. А Кардинала иска и доста пръскане.
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

А когато са гъсто насадени, какъв е начинът за разреждане - рязане, изкореняване? Ако е домат, да го дръпна, но тук сигурно се заплитат корените. Имам около 5 м дължина. Сигурно 3 лози трябва да оставя. Лошото е, че тези, които искам да оставя, са в единия край. Но заникъде не бързам. Мога да разредя, да изкореня или присадя, а също да насадя нови пръчки напролет.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”