Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Ето, че без да се драчим научих, че съм на прав път, имам добър избор, а така също имам координати на разсадник за Евмолпия. Ето затова съм тук. :daaa: Благодаря.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

cameraman написа:Ето, че без да се драчим научих, че съм на прав път, имам добър избор, а така също имам координати на разсадник за Евмолпия. Ето затова съм тук. :daaa: Благодаря.
Добрата дума всякакви врати отваря. ;)
http://amv-agro.com/%D0%95%D0%B2%D0%BC% ... 0%B8%D1%8F" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wrong dreamer »

Веселин, напълно прав си - AMV са нещо като разпространители на сортовете на Бабриков.
Към него не питая дълбоко уважение заради многото разочаровани лозари, които смятат, че като говорят с него, той ще им помогне. Взима им по 4-5 лв а им дава резници. Съседа ми има 4 дка Евмолпия . Той си го нарича Тракийски мавруд. Много изобилно растение. За Пловдив е малко неудобно, че зрее в средата на Септември, а
тогава често вали и трябва да се изчаква малко. Та това си мисля за сорта. Тук го смесват с Небиоло или Рубин / само 20% /.
Всичко е въпрос на вкус.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

wrong dreamer написа:Веселин, напълно прав си - AMV са нещо като разпространители на сортовете на Бабриков.
Към него не питая дълбоко уважение заради многото разочаровани лозари, които смятат, че като говорят с него, той ще им помогне. Взима им по 4-5 лв а им дава резници. Съседа ми има 4 дка Евмолпия . Той си го нарича Тракийски мавруд. Много изобилно растение. За Пловдив е малко неудобно, че зрее в средата на Септември, а
тогава често вали и трябва да се изчаква малко. Та това си мисля за сорта. Тук го смесват с Небиоло или Рубин / само 20% /.
Всичко е въпрос на вкус.
Taka e.Мойте чувства към Бабриков съвпадат с твойте,а и неговите към мен предполагам.Не е добре да лъжеш или пренебрегваш хората и след това да очакваш нещо положително.
Виното от Рубин според мен е много добро и го правим отделно.По пивко и по леко е.Но както казваш,въпрос на вкус,а и на това с каквото разполагаш.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Мария Николова »

Здравей, wrong dreamer!
Поводът е ето това мнение на nadin.
Поръчка Plandorex 14
Мнение от nadin » Пон Яну 08, 2018 8:55 am
wrong dreamer написа:
С това грозде стана интересно - кой от вас живее зимата на тези минуси ?
Лозата е едно от растенията които най трудно умират. А знаете ли , че не е Vitis Vinifera ? И има "лисичи вкус" като всички директни сортове . Характерното не е че не мръзне, а че не се пръска, защото не боледува. Според вкуса, отстъпва значително на европейските. Но пък избора е ваш.
Дай малко повече информация. Какво е ако не е Vitis Vinifera? И какъв точно му е вкуса?
Аз живея на студено и ми трябват студоустойчиви десертни лози, а и не обичам да пръскам.
Ето тука пише друго, че е хибрид на султанината и че вкусът е добър:
https://www.victoriananursery.co.uk/Gra ... _Lakemont/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://vinograd.info/sorta/bessemyannye/leikemont.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://vvinograd.ru/sorta-vinograda/vin ... emont.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Предполагам че за същия сорт пише.
Искам на теб и на nadin да предложа резници от моята хасма. Но нито тя, нито аз съм в час кога трябва тя да засади резниците, като по правило при нея земята е замръзнала до март. Ето за гроздето -
Наде, имам лоза, каквато ти трябва! :daaa:
Преди години срещу нас беше службата "Семеконтрол" и всички камиони, натоварени с облагородени лозички от ТКЗС Кортен получаваха тук сертификатите. Помолих веднъж за една лозичка и, за по-лесно, шофьорът ми хвърли един сноп лозички. :hihihi:
Прави едри чепки. Зърната са с бяло-зеленикаво месо и черна ципа, има сладък вкус и аромат на хамбургски мискет. :potekoha: Не са много едри, което казва, че сортът не е десертен, но затова пък не се пръска!!! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Режеш, береш, ядеш на корем и пиеш вино. :daaa:
Ако решиш да пробваш, с радост ще ти пратя резници. :mrgreen:
Дали ще е добре сега да затрапя в двора няколко резника и като му дойде време към март-април да й изпратя и вкоренени, и прясно отрязани резници? Това е въпроса. (По-добре да има и на съседи да раздава.)
И докато ми отговаряш, любимата ми песен на Нина Саймън. (Или Симон, както аз си го произнасям. :lol: )
" onclick="window.open(this.href);return false; :sbrokenheart:

:tzvetentze: Мария
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Я да задам един лаишки въпрос, продиктуван от невежеството ми.
Дали не е възможно да купя и засея 20 корена лозички(наведнаж трудно ще мога да отделя за цялото място, определено за лозе) и на втората година да засея резници от тези млади коренчета в останалия парцел за лозето? Освен загубата на време има ли някакъв друг рисков момент? Става дума за прословутата Евмолпия.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

cameraman написа:Я да задам един лаишки въпрос, продиктуван от невежеството ми.
Дали не е възможно да купя и засея 20 корена лозички(наведнаж трудно ще мога да отделя за цялото място, определено за лозе) и на втората година да засея резници от тези млади коренчета в останалия парцел за лозето? Освен загубата на време има ли някакъв друг рисков момент? Става дума за прословутата Евмолпия.
С посяването няма да е възможно,но може да се посадят. ;) Добре би било да се съобрази със слънцегреенето,за да направят сянка на по-късно посадените.Аз не препоръчвам саденето на самовкоренени лози,защото има опасност от филоксера,но всеки сам си решава. :stiskam:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Значи има сериозен риск при саденето. Не разбрах за сянката, ама щом има риск е все едно. :snif:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от cameraman »

Щото казахте, че Професорът продавал обикновени вкоренени резници... аз затуй се замислих да ...дявола във въздуха..
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от klapan »

cameraman написа:Щото казахте, че Професорът продавал обикновени вкоренени резници... аз затуй се замислих да ...дявола във въздуха..
Преди да правиш каквото и да е, прочети какво е това "филоксера". Има много инфо за тази болест по лозите . Ако имаш сериозни намерения и очаквания дълги години да береш грозде от посадените лозички, си купи облагородени лозички , а не бучи пръчки за вкореняване. За да не останеш неприятно изненадан от нападението на филоксерата.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”