Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 5366 »

vanina_g написа:Хора, ами не можах да устискам положението и последното набрано грозде ММ реши да пробваме да направим вино, па макар и малко!
Станаха три 10 литрови туби от мин.вода - две червено и едно бяло пълни до 2/3 с намачкани зърна. Купихме захаромер - червеното 22%, бялото 17%. На бялото разтворих захар с вода и налях, ама на око и забравих че трябва да я преваря водата и...така - бързане от мерак :oops:
И сега въпрос - според мен много малко течност има в тубите, особено при бялото - повечето е разполовени зрънца и люспи, едвам го разбърквам - мога ли да го извадя и да се опитам да го намачкам по-добре или да не го пипам и каквото такова? Казаха ми, че то само ще си пусне още течност, ама не съм сигурна...
Ще си позволя да Ви дам няколко съвета: първо, захарта се слага в сока, а не с вода. Вади се сок и в него се разтваря захарта.Това за догодина; второ, бялото вино е добре да ври без шлюпките. В противен случай ще поеме танини и др. подобни вещества и ще стане "червено" , независимо че цветът му е бял. Затова по-добре изстискайте шлюпките до сухо. Тъй като сокът ще е малко, по-добре го сложете в по-малка бутилка. За да осигурите безкислороден процес, на капачката на бутилката залепете лентичка тиксо и забодете иглата на система за кръвопреливане. Другият край на шлаухката потопете в съд с вода, като махнете предварително регулатора на капките. Червеният сок извадете от шлюпките 5 до 7 дни след смачкването им.
Затворете бутилките като бутилката на бялото. Когато спре излизането на мехурчета, значи виното е готово. Изчакайте да се избистри и наздраве!
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от vanina_g »

ОК, разбрах! Благодаря и на теб Станимир! :tzvetentze:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от shoshy »

Всеки с проблемите си ;) ... И аз да ви занимая с моите.
Моля, да разпознете това грозде. Много ми хареса, без семки, сладко и хрупкаво.
Изображение
Изображение
Deleted User 2919

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 2919 »

Станимир написа:
vanina_g написа:Хора, ами не можах да устискам положението и последното набрано грозде ММ реши да пробваме да направим вино, па макар и малко!
Станаха три 10 литрови туби от мин.вода - две червено и едно бяло пълни до 2/3 с намачкани зърна. Купихме захаромер - червеното 22%, бялото 17%. На бялото разтворих захар с вода и налях, ама на око и забравих че трябва да я преваря водата и...така - бързане от мерак :oops:
И сега въпрос - според мен много малко течност има в тубите, особено при бялото - повечето е разполовени зрънца и люспи, едвам го разбърквам - мога ли да го извадя и да се опитам да го намачкам по-добре или да не го пипам и каквото такова? Казаха ми, че то само ще си пусне още течност, ама не съм сигурна...
Ще си позволя да Ви дам няколко съвета: първо, захарта се слага в сока, а не с вода. Вади се сок и в него се разтваря захарта.Това за догодина; второ, бялото вино е добре да ври без шлюпките. В противен случай ще поеме танини и др. подобни вещества и ще стане "червено" , независимо че цветът му е бял. Затова по-добре изстискайте шлюпките до сухо. Тъй като сокът ще е малко, по-добре го сложете в по-малка бутилка. За да осигурите безкислороден процес, на капачката на бутилката залепете лентичка тиксо и забодете иглата на система за кръвопреливане. Другият край на шлаухката потопете в съд с вода, като махнете предварително регулатора на капките. Червеният сок извадете от шлюпките 5 до 7 дни след смачкването им.
Затворете бутилките като бутилката на бялото. Когато спре излизането на мехурчета, значи виното е готово. Изчакайте да се избистри и наздраве!
:daaa: От миналата година останаха две бутилки, стояха в хладилника..Мислихме, че уж вкиснало.Ама не! То стана по-вкусно и от миналата година.Старо вино.Правихме без захар. Същото правихме ,както препоръча Станимир.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от shoshy »

shoshy написа:Всеки с проблемите си ;) ... И аз да ви занимая с моите.
Моля, да разпознете това грозде. Много ми хареса, без семки, сладко и хрупкаво.
Изображение
Изображение
Гроздето е от магазин. Търся какъв е сорта за да купя такава лоза.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Светката »

А аромат няма ли? Прилича ми на Афродита
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от shoshy »

Не е Афродита, няма аромат.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

shoshy написа:Не е Афродита, няма аромат.
Афродитата също няма аромат.Кога узрява?
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от shoshy »

Днес го купих от магазина. Изглежда прясно - логично мисля е да узряло скоро. На етикета пишеше " бяло без семе", но на снимката на този сорт на Севастианов гроздето не е точно такова.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

shoshy написа:Днес го купих от магазина. Изглежда прясно - логично мисля е да узряло скоро. На етикета пишеше " бяло без семе", но на снимката на този сорт на Севастианов гроздето не е точно такова.

Това че е "бяло без семе" е очевадно,но мисля да е Афродита,защото тя е най-масово садена у нас,ако разбира се е отглеждано в България.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”