Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от peterstamov »

ivanina написа: Търся червен винен , ароматен сорт.
Купажи според мен е по-добре. Ако зреят по различно време де, иначе мачкаш заедно. От два сорта или повече. Аз добавям на моето Х. Мискет за аромат.
Може би Каберне е задължително да присъства, под формата на Совиньон или Фран, най-добре Марселан. Напоследък Сирата е модерна. Мерлото е добро!

Гледай кога зреят ......... дали искаш заедно да ги обработваш или на етапи и после купажи! С годините ще си нагодиш вкуса и съотношението от отделните сортове!
May the Force be with You!
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

ivanina написа:
wesselin написа:Не зная къде ги търсиш тези ароматни сортове,но ако попиташ и обясниш за какво са ти необходими,ще ти е по лесно смятам.Ще избегнеш търсенето,а само ще избираш.
Съгласен съм да напиша схемата на пръскане,но съм 99% сигурен,че никой няма да я приложи и от "писания" тук ще стане голяма "какафония".Първото пръскане миналата година съм го направил 01.04.,така че има време да споделя схемата
Търся червен винен , ароматен сорт.
Според теб как е по- добре - виното да е от един сорт ли , или да са два три сорта?
Също така искам съвет , как е по- целесъобразно да се отглеждат лозите - на асма или редово, с оглед добива.
Ако е на асма , хубаво е да зная и кои сортове са подходящи за тази цел, защото в случая ще търсим качеството - студоустойчивост в сорта , което може пък да го няма в най- ароматният търсен от мен сорт....така че ще ми се наложи да правя компромиси от към аромата.
Очаквам изцяло твои предложения за червен винен ароматен сорт за асма.
Така ще ми се наложи да купувам и по- малко брой лози. :nod:
Да започнем по ред.Според мен е добре да има няколко сорта,които да се смесват за вино,като всеки от тях да има свойте достойнства.За мен най-добрия сорт за червено вино е Евмолпия,създаден от (Мерло Х Мавруд).Ако се добави например Сира и,или Хамбурски Мискет със свойте мискетови аромати,става много добро вино.Ако се отглеждат добре(правилно рязане,натоварване,пръскане),тези сортове са достатъчно устойчиви на ниски температури.
Асмовидното отглеждане е една илюзия неправилна за повече добив.то и поради това не случайно обикновенно измръзват тези лози.Всяка лоза,дали е асмовидно или редово е едно и също растение и няма как при еднакви условия да искаме от едното повече,а от другото по-малко.Разликата е,че асмовидно отглежданите са с повече запас от стара дървесина,което е и + и -.
Не разбирам, каква икономия на лози ще има от метода на отглеждане. ;)
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:wesselin,
Лозите са садени през 160 см и е направена вертикална конструкция с височина 2м. При тази дължина на плодните пръчки ще се развият ли равномерно очите по цялата дължина или трябва да ги оставя по-къси :hmmm: За схемите на пръскане- бях свалила една от нета на Агропал и стриктно се придържах към нея за асмите- 5 сорта. Ами болести никакви, дори и след смазващата градушка миналия май месец. Но дали химията при тая схема не идва в повече :hmmm:
А баща ми цял живот с друго освен с бордолезов разтвор не е пръскал, а имахме декари лозя...
............и тогава много от сегашните болести ги е нямало и са пръскали след всяка капка дъжд и се обзалагам,че при дъждовна година не са брали добро грозде.И сега има такива,който пръскат по този начин и пръскат поне двайсетина пъти на сезон при повече дъжд.Според мен химията идва в повече,ако се прекалява с нея и не се спазват карантинните срокове.Важното е да се запазят лозите в началото от обикновенна мана,за да имат достатъчно листна маса да ги храни и след това при оформянето на плода от брашнестата мана.Започне ли зазряване,аз почти спирам пръсканията или само в крайна необходимост.Схемата на Агропал не е лоша ето дори е показало резултат,но винаги има и по-добро.Те си правят схемите според препаратите,които предлагат.
Растоянието 160см е малко за десертни сортове,но може да се получи,като се оставя плодна пръчка само в едната посока,например в ляво,а чеповете в дясно,и следващата година се сменят. :stiskam:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivanina »

"Отдавна на земята е признато ,
от прости и божествени вина -
най- хубаво е виното когато
човек го пие с влюбена жена!"
Честит Празник, лозари ! :tzvetentze:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Светката »

:daaa: :dovolen: :daaa: :dovolen: :daaa: :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

Честит празник, изобилна реколта и вина с високо качество за всички! :tzvetentze:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

Малко със закъснение,но вчера просто нямаше как 8-)

Честит празник !
Много грозде тази година,и най-вече без болести по него! :stiskam:
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

Ама при нас нощно време е до минус 5.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:Температурите се вдигат до около 10*C и така за напред, не е ли време вече да се реже или да се поизчака още...
От понеделник с ножиците и триона в ръце. :stiskam:
И малко по смело в рязането.Ако ви е страх,повикайте някой,който не ви харесва много. ;)
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:Ако не вали- в понеделник :stiskam: .
wesselin , препоръчваш при пръскането на овошките да се добавя Акарзин. За лозите валидно ли е?
Не.При лозите може сега преди да са набъбнали пъпките и след отравяне,който го е зарявал,да се напръска със Зелен камък или Калиев перманганат.А основните пръскания на лозето започват при набъбване на пъпките около края на март или началото на април,зависи от развитието на лозите,например с Делан + Бай фидан + Би 58.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”