зарзават

Модератор: Миша

troll

зарзават

Мнение от troll »

Начи в момента съм на вълна репички.
На опаковката на семената пише, че могат да се сеят с лук и пащърнак.
http://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D ... 0%B0%D0%BA
Това някой сял ли го е?
:shock:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: зарзават

Мнение от Миша »

troll написа:Начи в момента съм на вълна репички.
На опаковката на семената пише, че могат да се сеят с лук и пащърнак.
http://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D ... 0%B0%D0%BA
Това някой сял ли го е?
:shock:
За лук не съм чувала,но се сеят заедно с магданоз,моркови,с пащърнака също,защото репичките стават зо около 30-40 дни,за толкова време се очаква да покълнат съвместно насятите семена,освен че се получава уплътняване на насаждението,репичките запазват влагата и предпазват от просъхване на горния почвен слой,което спомага за по-дружното никнете на останалите семена,със съвместна сеитба се регулира и гъстотата на посева ,репичките при редовно и равномерно поливане и при добър сорт имат само един тъничък централен корен,който няма да извади повопокълналите семенца и т.нат .Редуването на ред репи,ред лук или чесън пък предпазва от нападение на бълха и молец ,основният враг на репичките,може би това са имали предвид под засяване на лук с репи,иначе може да се получи арпаджик с репички,но не и семена от лук с репички,семената на лука никнат за около седмица и се нуждаят от добро проветрение и светлина,за да не загният,репичките ще ги задушат.

Пъщърнака не понася разсаждане,сее се на място ,така че съвместно с репички се развива чудесно.А ако питаш какво е пащърнак :dovolen: -много вкусен корен за супи
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: зарзават

Мнение от troll »

Благодаря Миша!
Аз винаги съм се питал какво сазаместили картофите и май туй е от тези неща.
А таз дума никога не съм я чувал!
Ще се опитам да намеря даси купя, а може и да засадя с експериментална цел.
Естествено никога не съм пробвал.
С всички растения, големия ми проблем е обема земя, който е необходим и дълбочината.
Никъде не го пише, а аз се опитвам да си съкратя пътя.
Освен туй тук препоръчват минимална дистанция между растенията, а аз имам богат опит и знам че ако ги засееш нагъсто, най-силното става два пъти по- голямо.Конкуренция и естестве подбор.
И аз понеже семена имам.Например си купих пакетче семена на моркови.Не пише кошко са, не пише колко грама са, но пише, че са за 378 стъпки, около 120 метра. И понеже пише, че се сеят на 5 см 2 инча, значи в пакетчето трябва да има 240 семена.Пише че има и дихотомична пръст. Това е онуй, дето мравките го ядът и много го обичат, а след 24 часа гушват букета.Този дъшъг срок им дава възможност да я споделят с всички стещнати преди да опнат жартиера.
:mrgreen:
troll

Re: зарзават

Мнение от troll »

А дословно пише това:
Трик: За спестяване на място можете да сеете репичките в лехите на лука и пащърнака.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: зарзават

Мнение от Миша »

Аз винаги съм се питал какво сазаместили картофите и май туй е от тези неща.
Преди картофите да дойдат в менюто ни са се ползвали грудките на далиите, картофи се ядели само от простолюдието и животните ,но постепенно и аристократите се научили да ядат храната на простаците :mrgreen: ,щото войни,чума и още незнайни други болести унищожили част от работната ръка и далиите вече не били достатъчни да ги изхранват.Твърди се даже ,че след Голямата чума дори аристократите запретнали ръкави и започнали сами да произвеждат картофите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: зарзават

Мнение от Миша »

С всички растения, големия ми проблем е обема земя, който е необходим и дълбочината.
Никъде не го пише, а аз се опитвам да си съкратя пътя.
Пащърнакът прави голяма листна маса ,разстоянието между кореноплодите трябва да е минимум 40 см
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: зарзават

Мнение от Fiut »

Миша написа: Пащърнакът прави голяма листна маса ,разстоянието между кореноплодите трябва да е минимум 40 см
А пащърнак на сянка не става нали? Искам да комбинирам моркови, репички и пащърнак в една задигната леха. Като да остане и място за 3-4 корена домати по някое време. Мисълта ми тече така: Отвън има пояс зелен лук - от миналата година оставих за зелен. По вътрешния периметър на лука - репички. Следващ периметър пащърнак и най-отвътре - моркови. С идеята като извадя репичките да се намести пащърнакът по-свободно, после ще махна и лука и морковите след около месец. Вътре слагам доматите - отвън е пащърнакът, а около доматите листно цвекло. Дали е възможно?

Може и най-отвън чубричка да смени лука.
dal

Re: зарзават

Мнение от dal »

Fiut написа:
Миша написа: Пащърнакът прави голяма листна маса ,разстоянието между кореноплодите трябва да е минимум 40 см
А пащърнак на сянка не става нали? Искам да комбинирам моркови, репички и пащърнак в една задигната леха. Като да остане и място за 3-4 корена домати по някое време. Мисълта ми тече така: Отвън има пояс зелен лук - от миналата година оставих за зелен. По вътрешния периметър на лука - репички. Следващ периметър пащърнак и най-отвътре - моркови. С идеята като извадя репичките да се намести пащърнакът по-свободно, после ще махна и лука и морковите след около месец. Вътре слагам доматите - отвън е пащърнакът, а около доматите листно цвекло. Дали е възможно?

Може и най-отвън чубричка да смени лука.
хахахаха...егати гамбита у това поле , рокади , шах с пешката , хайдушки прикляквания :mrgreen:
къде се губиш , девойке? :tzvetentze:
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: зарзават

Мнение от Fiut »

Аааа ми пролет пуква и аз съм пак на вълна китки. Иначе се подвизавам плетачка, готвачка...
Такива са ми идеите за рокади - те такива ги измислих. То на малко дворче се налага малко като на подводница.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”