Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

Кртофите са запечатват с Афалон +Дуал ,или Зенкор+Дуал,вместо Дуал може да се порзва Стомп.когато взимате картофи трябва да се поинтересувате дали сортът е чувствителен на Зенкор,ако сте решили да ползвате зенкора .Афалон и Зенкор обхващат широколистните едногодишни,Дуал и Стомп-едногодишни житни .По време на вегетация срещу плевели може да се пръска със зенкор срещу широколистни,Пантера,Тарга ,Фузилад срещу житни едногодишни и многогодишни .

Срещу поветицата няма как да се бориш при засадени култури,борбата е преди това,полето трябва да се изчисти от коренища и тогава да се засажда .Срещу семена може да се ползва Базагран ,той е вегетативен ,може да се пръска при 2-ри – 4-ти лист на културата и 2-ри - 4-ти лист на плевелите .Ей тука са описали начините на борба с поветицата цък

,но химията,дето са дали унищожава само листната маса,имат краткотраен ефект и трябва да се ползват с повишено внимание,защото унищожават всичко,което докоснат.Давам ви доста химия,това е по принцип,но все си мисля,че е по-добре да има някой и друг бурен в градината,отколкото да вкарате толкова препарати.Има и нещо друго,преди няколко години от Африка дойде един молец,който снася яйца върху повърхността на земята ,при излюпването си ларвите се вгризват в картофите и ги правят на решето ,така че щом картофите изгорят по някаква причина трябва да се вадят,затревяването в този период може да бъде от полза,защото няма да позволи на бръмбъра да снесе толкова много яйца,той обича топла и чиста от плевели почва
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Всичко за картофите

Мнение от tsany »

Аз съм много доволна от сорт Пикасо, много вкусни и хлебни картофи. Леко червенеят на определени места, но не са червени а жълти. Абе щом на баща ми му харесаха и поръча да му купя семе за него, имам впечатление за Сантето което той сееше ама е по-блудкато и безвкусно на вкус.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Всичко за картофите

Мнение от emi »

При нас имаме проблем с теления червей.
Слагахме пиринекс, но миналата година не можах да намеря от него в Плевенските аптеки и резултатът беше, както е писала Миша: картофи на решето :eeeh:
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Всичко за картофите

Мнение от Iliana59 »

Започна ли се сеидбата на рани картофи? Аз си взех Ривиера и мисля до неделя да посея,но
нещо ме гложди -дали не е рано? :hmmm: Някой да сподели,ако има опит!Дават и времето
хладно и дъждовно?
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от mucunka »

Миналата година купих от един магазин на някакви си "Сортови семена"/ нароиха се много/ 10 кг. чувалче семе "Агрия" за 16 лв. Останах изключително доволна. Гнездата бяха пълни не с много, около 7-8 картофа, но огромни. Определено имаше разлика в големината там, където са до цветята и водата от тях е текла по браздите на картофите. Бяха наистина огромни. Изводът е, поливайте често, обичат водата. Не съм пръскала след засаждането с нищо, защото тук почвата е много лека и копаенето е меко казано, удоволствие. Окопах два пъти. Пръсках 3 пъти срещу бръмбарите в комбинация с фунгицид.До последно имаха свежа листна маса. Миналата година ги садих около Гергьовден, тази пролет по-рано,април. Този сорт е за зимно съхранение.
PS. Да допълня, при саденето слагах в браздите комбинирана тор, в комбинация с амониева селитра.Както писа по-нагоре Мишето.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Всичко за картофите

Мнение от Iliana59 »

Аз посадих ранните картофи Ривиера,то не са много 10кг.Агрията ще садя април.
Сега съм в чуденка ,след колко дни да напръскам с Зенкор+Стомп за плевели?
До сега не съм ползвала тези препарати,но като чета тук мога да мина с по малко
копане.Въпроса ми е-до колко дни след засаждането трябва да напръскам?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

До седмица преди поникване на картофите,никненето зависи от времето и начина,по който си ги садила ,хубаво е,когато пръскаш,почвата да е влажна,да не се рони,иначе запечатката отива по дяволите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Всичко за картофите

Мнение от Iliana59 »

Мише :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Аватар
desitata
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1004
Регистриран на: Сеп 15, '10, 22:41
Местоположение: София

Re: Всичко за картофите

Мнение от desitata »

Преди седмица насадих на около 20кв.м.картфи Провенто,завих с агривелото и ако имам късмет и тази година през май ще имам пресни картофки. :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”