Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Всичко за картофите

Мнение от gospodinov »

Здравейте на всички.
Нов съм във форума и това ми е първо мнение.
Да Ви попитам, някой има ли вечатления от българският сорт картофи "Орфей" на ИЗК Марица?
http://izk-maritsa.org/sortove/orfei/" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Тази година ще сея от тях.
На мен лично ми омръзна от безвкусицата на френско, германски и полски сортове, които сеем за домашни нужди на село....
Крайно време е да се събудим и да си спомним, че сме Българи и навремето ядяхме вкусни Български полодове и зеленчуци, родно производство от родни сортове.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от илюзия »

Срещнах такава информация в една статия:
Ако използвате за засаждане картофи от отгледаните за консумация, ще получите поне с около 25% по-нисък добив, отколкото от отгледаните за производство на посадъчен материал в специализираните стопанства...
Може ли някой разбиращ да обясни, какво им е различното на отгледаните за консумация и отгледаните за сеене картофи? И как всъщност се постига тази разлика, приложимо ли е за любители градинари и домашни условия?
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Мария Николова »

илюзия написа:Срещнах такава информация в една статия:
Ако използвате за засаждане картофи от отгледаните за консумация, ще получите поне с около 25% по-нисък добив, отколкото от отгледаните за производство на посадъчен материал в специализираните стопанства...
Може ли някой разбиращ да обясни, какво им е различното на отгледаните за консумация и отгледаните за сеене картофи? И как всъщност се постига тази разлика, приложимо ли е за любители градинари и домашни условия?
По традиция за посадъчен материал в дворовете се използват най-дребните картофи от реколтата. Даже да има достатъчно много едри картофи. :nod: На пролет дребните се "рътят". На топло и тъмно. Целта е да избият повече "очи". Образуването на множество "очи" трябва да осигури възпроизводството на вида с критично малка маса. А едрите картофи за консумация образуват много пъти по-малко на брой "очи". ("Очи" са бъдещите пОници.) В едно гнездо с 5-6 дребни картофи (посадъчен материал) ще поникнат много повече стръкове, в чиито корени ще се образуват картофчета, отколкото ако гнездото се запълни с 2-3 едри картофа.
Не зная дали е 25% разликата, но със сигурност тя не е в полза на едрите картофи за консумация! :daaa: :dovolen:
Ако се използват едри картофи, отгледани за консумация, които вече имат "очи", се режат на парчета около 3х3х3 см., всяко с поне едно "око", а масата без "очи" ... отива в тенджерата :lol: .
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от jozefin »

Моя позната ме пита за оранжеви картофи. Знаете ли за какво иде реч и откъде може да се намерят?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от greeneyed »

Предполагам, че става въпрос за батати. В големите хипермаркети продават всякакви чуждоземски зеленчуци, може да има и сладки картофи.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от jozefin »

И на мен бататите ми излязоха като ги потърсих в нета. Май в някакво кулинарно предаване са ги видели и сега търсят за посев :mrgreen: .
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

Май не съм ви показвала картошки, садени през юни :D , вече няколко години ги садим , когато останалите ги вадят :mrgreen: , с късното садене не се налага да се пръскат, а реколтата е :daaa:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Всичко за картофите

Мнение от renimoss »

Ехааа, юнски картофи! Супер изглеждат :tzvetentze:
И това е Софийско равно пОле, нали? Кога ги вадиш?
Deleted User 4608

Re: Всичко за картофите

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, а дали има значение сортът? Тези на снимките изглеждат розовки.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

В софийско са , на хвърлей място от вас, в същата червена почва, която не била хубава :angel2:

Садим 4 сорта- 3 жълти и един червен , 2 ранни, и два средно ранни, за да се вадят поетапно, първите се вадят в края на август, последните, когато смогнем преди да стегне студът :mrgreen: , общо взето гледаме да ги вадим в момента, в който започват тук-там да изсъхват стъблата, така се избягва пръскането против молец, ако се остави гола почва молецът лесно снася яйца и дупчи картофките дори и след като са прибрани .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”