Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Всичко за картофите

Мнение от bibi »

Миша,този препарат Сантана може ли да се внесе преди есенното оране или трябва напролет?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от Мария Николова »

Видях днес съседка от блока наредила пред гаража им 3-4 касети с картофи и прочиства пониците им.
В това топло време сигурна растат като не видели. Затова ви :gydigydi: да си прегледате картофите. :mrgreen:
Моите са в топлата витрина на Била "бейби картофки". :hihihi: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от mimilisa »

Буля има леко гайле. :gydigydi:
Днес на моя пазар виждам че са изкарали немско картофено семе.
Аз искам Пикасо или Санте ама не мога да намеря да продават на дребно.
Та са пуснали някакъв нов немски сорт който прилича на Пикасо , с розови очички.
Убеждават ме че бил със същите качества на Пикасо. Искам брашняни картофи, които не ми утаяват вода в мусаката.
За нашият интранет сорта Quarta е непознат. Има го само в немските сайтове.
Някой нещо да каже?

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Купих си семе от ранен картоф Ривиера,средно ранен Санте и късен Пикасо..Интересува ме как да задържа покълването на последните два сорта,защото Пикасото мисля да го садя след 3-4 месеца?Ако ги сложа в хартиени пликове и в хладилника? :hmmm: Или да им почиствам кълновете като поодраснат,но четох,че повече от два пъти не е препоръчително..В мазето май няма да стане,защото за две седмици почнаха да ми се правят на таралежи :lol: при положение че са на тъмно,много тъмно...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

..........при положение че са на тъмно,много тъмно...
Тук е грешката, сложи ги на възможно най-светло и не много влажно , така клуфците ще станат къси, здрави и дебели
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Мише,на светло съм сложил Ривиерата,защото мисля началото на март да я садя.Наредил съм картофките в кори от яйца,с очичките на горе и са в една светла неотопляема стая на около 10-12 градуса.Тоя сорт си имаше клуфци(много интересна дума).За сега върви добре-къси,дебели и зелени или лилави кълнове,ма аз не за него питам....Въпроса ми е как да спра развитието на клуфците на сортовете Санте и Пикасо,защото единия ще го садя април,а другия през юни..Пикасото още няма кълнове,ама Сантето е набол яко...От това което четох,а аз четох където и каквото намерих,разбрах, че за по-дълго съхранение семето се слага на температура от 4 до 7 градуса и на тъмно,а ти ми казваш да го сложа на светло..Напълно съм объркан. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

Съхраняват се на тъмно , когато са за храна, за да не позеленеят, за посев, напротив, колкото повече светлина видят-толкова по-здрави ще са , за посев може да се сложат на тъмно и влажно и топличко, ако искаме да ускорим рътенето , но след като изкарат белите клуфци, отново е добре да се закалят на светло и хладно, светлината задържа растежа на кълновете ( клуфци много повече ми харесва, стара шопска дума за кълн единствено на картоф) , така при саденето няма да се счупят , а и колкото са по-закалени, по-малка е вероятността да загният
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Мишееее,Мише :tzeluvka: за тая информация която ни даваш,трябва да ни взимаш процент от реколтата :nod:...Пак,за кой ли път,си права..Понеже Ривиерата ще я садя на два пъти през двайсетина дни я бях разделил-половината в светлата стая,половината в мазето-на тъмно..Сега като разбрах колко са на сто половинката,взех тия от стаята и ги занесох при тия в мазето за сравнение..Ми какво да ти кажа-разликата ще ми извади очите.Тия от мазето където бяха на тъмно са с два пъти по-големи клуфци,но светли и ми се струва,че са избили на много повече места,а тия от стаята имат почти незабележим прираст,сменили са цвета,даже и клубените са станали тъмно зелени..Значи какво правя-давам на Сантето и Пикасото макс светлина, ранните затъмнявам докато ми харесат клуфците,после давам светлина и на тях докато позеленеят и садя,добре ли съм разбрал? :hmmm:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Всичко за картофите

Мнение от ivko69 »

Ааааа,и друго се сетих да питам,ама няма да ми се смееш....Понеже няма място за картофите,съм решил да ги садя в чували от въглища,купил съм четири бали от по 250 литра субстрат на Грамофлор,като мисля да му добавя малко от моя компост и малко агроперлит,та след като разбъркам всичко това и засадя семето,трябва ли да полея веднага с вода или да разчитам на влажността на субстрата докато поникне.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от Миша »

ivko69 написа:Ааааа,и друго се сетих да питам,ама няма да ми се смееш....Понеже няма място за картофите,съм решил да ги садя в чували от въглища,купил съм четири бали от по 250 литра субстрат на Грамофлор,като мисля да му добавя малко от моя компост и малко агроперлит,та след като разбъркам всичко това и засадя семето,трябва ли да полея веднага с вода или да разчитам на влажността на субстрата докато поникне.
Защо да се смея, напротив, много харесвам експериментатори :tzvetentze:

Картоф не се полива, докато не никне, особено в по-студено време , ако субстрата е влажен изчакай да се подадат стъблата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”