Краставици

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Краставици

Мнение от mimilisa »

Махни я и този първи колтук от дъно, защото ще забавят растението.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Краставици

Мнение от mimilisa »

Корнишоните ми са перфектни
Изображение

И краставичките ми Тимор и те са перфектни. Много нежни и хрупкави с нежна кора.
Изображение

Вчера пръсках салатните с Куадрис и Моспилан, а корнишоните с Ридомил, Топаз и Моспилан.
От време навреме ги пръскам с Лактофол с желязо.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Краставици

Мнение от calico »

Нашите краставици са на земята. Никога не сме дигали краставици нагоре, по колове и мрежа, никога. Доста листа опират по земята. Скоро ще започват да се разболяват, с нищо не съм пръскала и не мисля да пръскам. Просто тия дни ще засея нови семки направо в земята, докато старите сдадат багажа, новите ще станат за бране.
Сега вече берем по около килограм на ден, а влековете са още малки, около метър и малко. Има ли нещо с което да ги напръскам профилактично, та да забавя болести, които неминуемо се появяват? Нещо комбинирано за всичко евентуално, и с кратък карантинен срок?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Краставици

Мнение от sendi1966 »

Калико,най безобидното което мога да те посъветвам е сода бикарбонат.Прочетох в един руски сайт и споделих с колежка,тя пръска и казва че няма пожълтяване на листата.На 10 литра вода една супена лъжица сода през три дни.Аз снощи напръсках,но при мен са се появили тук таме жълти петна та не знам дали ще има ефект.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Краставици

Мнение от mimilisa »

Аз бих и препоръчала устойчиви сортове.
След първия дъжд няма да има и помен от содата бикарбонат, а содата създава алкална среда, вредна за гъбите и любимата на бактериите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Краставици

Мнение от calico »

sendi1966 написа:Калико,най безобидното което мога да те посъветвам е сода бикарбонат.Прочетох в един руски сайт и споделих с колежка,тя пръска и казва че няма пожълтяване на листата.На 10 литра вода една супена лъжица сода през три дни.Аз снощи напръсках,но при мен са се появили тук таме жълти петна та не знам дали ще има ефект.
Сенди, благодаря. колко пъти през три дни, два пъти само?
ще опитам, не пречи
може и онова с прясното мляко и йод да опитам.
намерих и в нета масло от Нийм, чудя се дали да не го купя и него?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Краставици

Мнение от МГХ »

Ани ,ето още една рецепта ,която съм изпробвала : Смесете една супена лъжица сода за хляб, една супена лъжица растително масло, една супена лъжица биоразградим препарат за съдове /например фрош или течен сапун /и 3 литра вода и напръскайте листата на уязвимите растения. Спреят от сода за хляб работи, защото содата разрушава гъбичните спори и им пречи да покарат. Маслото и сапуна помагат на сместа са се задържа към листата на растенията и действат против инсекти.
А това четох тези дни и още не съм го опитвала : " Поливайте краставиците със содов разтвор в съотношение една лъжица на 10 литра вода веднъж на две седмици, за да предотвратите пожълтяването на листата им.
Содата се бори отлично и с всевъзможните гъбички. Нейният разтвор е прекрасно средство срещу брашнестата мана, като само една чаена лъжичка на литър топла вода помага за ликвидирането на заболяването в началния му стадий на развитие. Краставиците имат нужда от пръскане с него поне веднъж седмично." Ето източника на информация http://sinor.bg/44567-sodata-e-samo-ot- ... -gradinata" onclick="window.open(this.href);return false;
На мен не ми се пръска с много химични препарати.Нали искаме да ни е чисто ,това което отглеждаме. Затова, ако не са болни , по -добре с такива средства.
Сетих се и за още нещо прочетено ,което ще опитвам тези дни : " 37. Аспиринът е профилактика и лекарство за гъбични проблеми, черни петна, брашнеста мана и ръжда. Две таблетки (325 милиграма), разтворени в 1 литър вода и използвани за листно пръскане предпазват от тези заболявания."
"1. Всеки месец пръскайте с разтвор от английска сол (на 1 литър вода - 1 пакетче от 30гр.) – това е първа помощ и при пожълтяване на листата, тъй като засилва производството на хлорофил. Едно пръскане е достатъчно за цял месец."
Дано съм била полезна!
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Краставици

Мнение от Kaira »

Южна наслада от Миша :dovolen:
Изображение

Изображение
Тимор
Изображение

Изображение
Гергана
Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Краставици

Мнение от Светката »

Браво Кайра!
И аз бера Южна Наслада.Най -доволен съм от този сорт.
Имам и Тести Грийн и други.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Краставици

Мнение от Kaira »

Благодаря, Светка! Аз харесвам и Тимор - ранен сорт, обилен и хрупкав. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”