Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от daxc »

А преди засаждане, колко да скъся върховете?
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivrabetsa »

Не е нужна някаква специална резитба.Това не са малини.Те така или иначе ще се разклонят.
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от daxc »

Благодаря за съвета.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Светката »

За поръчка на малини сорт Люлин 0897881969
гр.Сърница обл.Пазарджик
едногодишни 0,25ст.
двугодишни 0,50ст.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от venetka70 »

Мама и татко на село се предадоха, дигнаха ръце от моите прищявки и ме оставиха да правя каквото си искам.
В резултат на свободията освен малини напоръчах и други плодни.
Тайбери и цариградско грозде вече отглеждам и имам някакъв опит, но с касиса съм на вие.
Поръчах няколко броя на гол корен. Би трябвало да не е проблем да ги засадя сега директно в земята??
Има ли касиса някакви специални изисквания??? Четох разни статии из интернет, но реших да се допитам и до вас.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

Вени, много лесно касисът се прихваща от резници и ако искаш, мога да ти изпратя, когато режа. Когато опадат листата, режа около 20 см от върха на клонките и засаждам под 45 градуса (като долната част ще трябва да си я отрежеш хоризонтално близо под пъпка, а горната под наклон над пъпка или отгоре може да не се реже), като гледам две пъпки да останат под земята, две да са отгоре (няма лошо да са по повече). Но това става в началото на ноември. Всяка есен подрязвам. Трябва да се извършва и резитба на клонки, които не растат в добра посока, стари клонки, но моят касис е от 2014 и засега почти не съм рязала цели клонки. Имам два огромни храста, имат си капково и ги поливаме с всичко останало в градината. Ако поливам градината, в която е касисът, получават вода. Тази есен дадоха солидна реколта. На фона на 1 кг миналата година общо от двата, 6-те или малко повече килограма тази година ми се видяха страшно много. Част замразих и съм много доволна, друга част смлях със захар - 1 кг касис и 2 кг захар и в мазето в буркани. Малките храстчета все още не са се отчели, но тях садих от резници есента на 2015 г., като миналата есен ги пресадих на постоянно място. Торила съм с шербет от оборски тор и това е.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от naska50 »

И аз да питам за резитбата на касиса. Есента колко се оставя от клоните, ниско ли се оставят или само санитарно рязане.
НаталиГ
Кафевар/ка/
Мнения: 854
Регистриран на: Юни 23, '12, 17:51

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от НаталиГ »

Кога се завиват ягодите с мулчиращо фолио? Разсадих ги и са се прихванали, но не знам сега ли да ги покрия или на пролет :hmmm:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от polyabs »

Натали, аз съм виждала първо да се слага фолиото на високи лехи и после или има готови отвори за садене на ягоди, или сама си правиш. Та сега ще ти е по трудно да го завиеш и да търсиш къде е основата на корена. По принцип на пролет се прави за да се предпази от трева и да могат ягодите да не са на земята, но ако е с цел завет през зимата .... те ягодите са си достатъчно зимоустойчиви мисля и не е нужно. :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

naska50 написа:И аз да питам за резитбата на касиса. Есента колко се оставя от клоните, ниско ли се оставят или само санитарно рязане.
Моите ги режа по 20-тина см от върха. Дали е правилно, не знам, но станаха огромни храсти и както вече писах, съм доволна от реколтата. Ще се радвам да пише някой с повече опит и знания. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”