Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

greenn, благодаря, нека поизсъхне след трите дни дъжд и ги почвам ягодите!
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от vlax »

alys написа:Ягодите ми тревясаха и плевенето е почти невъзможно. Кога е подходящо да прекопая и да засадя нови от ластуните? Дали да сменя мястото? И още един въпрос - на какво растояние да садя между растенията и между редовете?
alys защо не опиташ с мулчиращо фолио за ягоди,там дупките са ти направени фабрично,между редове и между растенията.Не е скъпо.Но трябват и капкови маркучи,които също не са скъпи.Това съм го направил вече трета година и съм много доволен.
Предимствата са много и не са за пренебрегване
1.Не плевиш, няма трева
2.По-малко разход на вода
3.Чисти ягоди,а не кални при бране
4.По-добро развитие,почвата се затопля от черния найлон
5.Равномерно и дозирано поливане,не зависиш от дъждове и т.н.
Така с фолио вече трета година отглеждам ,ягоди,домати,краставици,пипер,тиквички,тази година за първи път чубрица,зелен боб и ряпа-резултатите са повече от добри.
Повярвай ми не трудно и сложно,ще се убедиш в предимствата още първата година.
Ето някои мои снимки

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

след градушката

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

vlax, много подредено! Ще проверя за фолио. Някакви препоръки какво да избирам?
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1809
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от mariyanag »

благодаря за споделения опит в снимки. А как процедираш с охлювите и фолиото? Те обичат влага и се моткат около капковото.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от vlax »

alys написа:vlax, много подредено! Ще проверя за фолио. Някакви препоръки какво да избирам?
Фолиото за ягоди си е с пробити отвори фабрично,няма как да го сбъркаш.Не знам като дебелина да ли има варианти.Колкото по-дебело по-добре,тъй като ще го ползваш няколко години.
Аз ползвам твърди капкови маркучи с капкообразуватели през 20 см.Поставям ги под фолиото и там си остават зиме и лете докато се развали място,след 3 години.Препоръчвам ти твърдите пред лентовите,по издръжливи са.
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

Капково имаме (тръби), остава фолиото.
А за охлювите мисля, че е еднакво с фолио или без него. Само Мезурол Шнекенкорн или Вениш против тях.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от vlax »

mariyanag написа:благодаря за споделения опит в снимки. А как процедираш с охлювите и фолиото? Те обичат влага и се моткат около капковото.
Аз до сега съм нямал проблем с охлювите,може мястото да е такова,да няма много охлюви,не знам.
Маркучите са под фолиото,влага няма извън фолиото.
Виждал съм охлюви от страни по алеите,но по фолиото и под него не съм видял нито един до сега.Може би ,защото фолиото се напича много от слънцето,знам ли.Но за сметка това има много щурци ,които се крият под фолиото,излизат от и влизат в дупките.Първата година ме притесняваха,но се оказа че не вършат поразии.Голям проблем са ми мравките,цялото място е пълно с тях.Мравките почват да правят по стеблата на ягодите нещо като термити от пръст,като затрупват сърцето на ягодата.В началото ме притесняваха ,мислех че ще изсъхнат или изгният ягодите,пръсках за мравките,изчезваха за определено време,после пак се появяваха и накрая ги оставих,оказа се че на ягодите не им пречи.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

vlax, това което показваш е направо възхитително...поздравления! :tzvetentze:
...ми то , въобще не ти се налага да копаш!...а това е работа тъкмо като за мен- сееш и береш! :twisted:
И аз хич не се и мисля...бързо схващам на работата - лекото , и ей ме на - тия дни купихме дебел черен найлон специално за ягоди, с фабрични отвори , също така и твърдо маркучово капково ...ММъЖ обърна теренчето на права лопата , а Аз засадих ягодите . :nod:
Найлончето при нас се търгува 1.20 лв. на метър, купих 10 м./може и да има и по-евтино в Търговия на едро/
Капковото 60ст. на метър - взех 20 м., защото отворите са два реда и , цялото удоволствие ми струваше точно 24 лв.
Това са първите ми стъпки в мулчираното садене- хареса ми и смятам да продължа. Имах леки съмнения относно беритбата ...ще стигна ли изобщо до нея с тия найлони- /дето ми вика една колежка - то хубаво че няма да копаш - ама дали ша береш ягоди!?/ , но с тия шеметни снимки които vlax показа- прогони всичките ми страхове и днес ще направя още една покупка на найлон за още един ред ягоди- туй що е оцеляло в тревалака ми след сушата и подстрижката с косачката.
Ето и ягодките на Сенди1966 - доста щедро е това момиче 70 корена :tzeluvka: ...как ще ти се издължавам Сенди!?
....сетих се - напролет с корени домати! :P Поклон и благодарности! :gush:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от vlax »

ivanina написа:vlax, това което показваш е направо възхитително...поздравления! :tzvetentze:
...ми то , въобще не ти се налага да копаш!...а това е работа тъкмо като за мен- сееш и береш!
Благодаря за поздравленията :nazdrave:
Ми аз не копая.Проблема ми е докато подготвя мястото,повдигнати лехи,после само връзвам,култуча,пръскам,поливам и бера.Е понякога минавам по пътеката да отсича някой по-висок бурен,че ме дразни да го гледам как загрозява общия фон.Поливам всичко едновременно, домати краставици боб тиквички през 4 дни не ги деля на видове , ягодите на 7 дена и нямам проблем. Комшиите поливат с кофи,маркучи,вади,дупки т.н.Цялото време вечер им отнема поливането,разхода на вода е по-голям,изпаренията са по-големи и повече болести.При мен поливането ми е да отворя крана и да го спра след около 2 часа,през което време върша нещо друго.Аз поливам по всяко време дори и в най-голямата жега ,нямам проблеми.Част от болестите се предават от изпаренията от почвата.Това при мен е сведено до минимум.Но когато вали дъжд комшиите не поливат а аз поливам и те ме гледат много учудено.
Но аз съм убеден че фолиото помага,щом при тази бедна почва без естествени и изкуствени торове правя реколта по-добра от комшиите,които с торове и с дълъг стаж в земеделието,а аз съм новобранец ,вече 3 години.Мрежата против градушка също и засенчва около 25 % ми помага да не изгарят растенията от голямото слънце.
Забравих да ти кажа ,че засаждането го правя като бъркам в дупките със садило за луковици ,много по-лесно и бързо става с него
Изображение
Какъв сорт са ягодите на Сенди1966? Моите са Бел Руби и съм моного доволен от сорта,но тъй като градушката тотално на 90 % ми съсипа ягодите/показал съм снимка по-горе/и сега ги разсаждам на ново.Тъй като три реда са ми много да раждат на веднъж,търся някакъв сорт по-късен от Бел Руби,но не искам тези месечните,че не ми се занимава цяло лято с ягоди.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от sendi1966 »

Иванинка,имала съм дала съм :dovolen: За мен едно Благодаря ми е напълно достатъчно :dovolen:
Влах,какъв сорт са не зная,целогодишни са.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”