Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 176 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от dung »

Моите малини не са целогодишни. След като спрат да плододават (към края на юли) изрязвам до земята всички пръчки, на които е имало плод. Те и без това изсъхват до следващата пролет.
Към края на февруари (при мен тогава започват да се развиват новите пъпки на малините) изрязвам всички пръчки на около 1 м от земята. Чела съм, че трябва да се оставят по-дълги, но стават много високи и заемат много място.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Едно от малкото неща, за които мога да се похваля са малините Люнин,целолетни,така да се каже.Все още има малини,вчера си брах.Едри са ,стават високи .Продават резници по пазарите на пролет.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от ivanina »

Либра, благодаря за информацията която даваш, не знаех че има целогодишни малини. :dovolen:
Открих производителя им Институт по земеделие- Кюстендил http://iz-kyustendil.org/index.php?opti ... 95&lang=bg" onclick="window.open(this.href);return false; - предлагат посадъчен материал , аз вече си направих и поръчка. :daaa:
:tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Няма да съжаляваш!Тези ,които засадихме пролетта и то зад къщата,на северната страна,още имат плод. Трябва да обърнеш внимание на рязането.Ако трябва,ще попитам ММ.
Аватар
stp_stp
Виенско кафе
Мнения: 331
Регистриран на: Мар 12, '13, 21:58

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от stp_stp »

И аз се интересувам от рязането - тази пролет засадих няколко корена и сега не зная как да ги режа. Интересува ме също как се размножават от резници и кога - сега или през пролетта?
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от tili »

ivanina написа:Либра, благодаря за информацията която даваш, не знаех че има целогодишни малини. :dovolen:
Открих производителя им Институт по земеделие- Кюстендил http://iz-kyustendil.org/index.php?opti ... 95&lang=bg" onclick="window.open(this.href);return false; - предлагат посадъчен материал , аз вече си направих и поръчка. :daaa:
:tzvetentze:
:ieeee: Иванина, благодаря за адреса. И аз си поръчах малини и къпини, че дори и френско грозде. Днес ги пращат, утре получавам :ieeemyzh:
Отивам да чета за отглеждането :)
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от venetka70 »

tili написа:
ivanina написа:Либра, благодаря за информацията която даваш, не знаех че има целогодишни малини. :dovolen:
Открих производителя им Институт по земеделие- Кюстендил http://iz-kyustendil.org/index.php?opti ... 95&lang=bg" onclick="window.open(this.href);return false; - предлагат посадъчен материал , аз вече си направих и поръчка. :daaa:
:tzvetentze:
:ieeee: Иванина, благодаря за адреса. И аз си поръчах малини и къпини, че дори и френско грозде. Днес ги пращат, утре получавам :ieeemyzh:
Отивам да чета за отглеждането :)
Да споделя нещо за цариградското грозде.
Моите два корена от поръчка на Пландорекс от миналата есен до сега станаха много големи. Вече са високи около метър. Имах неблагоразумието да го засадя близо до масивния зид на съседската ограда. Чудех се какво да правя и как да ги оформям от тук нататък. Хрумна ми да ги орежа и оформя да вървят само в една равнина, тоест да не са храстчета с клони във всички посоки. В градината на Саша видях корени с цариградско грозде, който са оформени като малки дръвчета затова и позвъних. НМ ми обясни, че се режат рано напролет, цариградското грозде било едно от нещата, което много рано тръгва да се развива. Аз хич и не помнех кога тази пролет взеха да изкарват листа.
Ще следвам съвета му, пък да види какво ще успея да направя.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от libra »

Ще питам ММ за малините и ще пиша.
greenn
Kъсо кафе
Мнения: 73
Регистриран на: Окт 22, '13, 13:19

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от greenn »

stp_stp написа:И аз се интересувам от рязането - тази пролет засадих няколко корена и сега не зная как да ги режа. Интересува ме също как се размножават от резници и кога - сега или през пролетта?
Не се размножават с резници, а с разделяне на издънките, които покарват от корените.
За рязането има много информация в нета, зависи главно какъв сорт са малините, дали раждат само на двугодишни стъбла или на едногодишни (ремонтантните, които раждат до късна есен).
Deleted User 4608

Re: Ягоди, малини, къпини, касис ...........и др.

Мнение от Deleted User 4608 »

dung написа:Моите малини не са целогодишни. След като спрат да плододават (към края на юли) изрязвам до земята всички пръчки, на които е имало плод. Те и без това изсъхват до следващата пролет.
Към края на февруари (при мен тогава започват да се развиват новите пъпки на малините) изрязвам всички пръчки на около 1 м от земята. Чела съм, че трябва да се оставят по-дълги, но стават много високи и заемат много място.
Dung, :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”