от А до Я за любимите домати!

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

от А до Я за любимите домати!

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,иска ми се да започна с нещо ,което винаги ме е вълнувало най-много нещото ,което ме кара да тръпна в очакване месеци наред, невероятния вкус на плода на това чудно растение.Когато дойде средата на юни и започна да бера домати от моята градина сутрин закусвам с тях секунди след като съм ги откъснал ,обядвам със салата от тях ,а вечер....пак салатка от домати и така почти до 6 януари когато засявам с очакване и превъзбуда новите семена.Затова ще започна с най-важното ,което мотивира милионите любители..." сорта ех кой да бъде сорта".Сортовото разнообразие е огромно, днес вече можем да поръчаме семена от където си решим,но защо първо да не проучим нашия пазар в България.Аз го разделям условно на два дяла магазина мрежа ,която работи с фирми селекциониращи сортове и произвеждащи семена и нашего брата който търси пита и разпространява семена от директни сортове домати изпитани с времето и практиката и доказали се в златния фонд на прекрасната ни страна.Искам само да продължа с уговорката,че всичко ,което ще пиша от тук на там се основава на личния ми опит в софийското равно поле и на моя вкус,а както знаете вкусовете рядко съвпадат.Още една уговорка предпочитам директните сортове само за ранни сея хибриди ,от фирма "Геосем"съм пробвал :Прекос,Дорина,Парис,Руен,Рила и Калина ,единствено Калина ми допадна много мощно растение ,много родовито и сравнен с другите сортове вкуса му ми допадна по-сладичък е другите са киселки за моя вкус.Опал зи:За ранен Жар е супер двустъблено формиран на 6 съцветия вкуса му е добър, балансиран с лек превес на киселото,Розова магия изключителен домат малко по-ранен от другите розови домати ,които се предлагат на пазара родовит вкусен,Фантазия за червен сорт домат много добра селекция родовит и вкусен(формирам го двустъблено като всички едросортни домати защото изресяват в жегите)Наслада за нея чувах много добри отзиви ,но при мен не стана мога да кажа само за вкуса по-сладък е от Рила .Агрогид:Паулина БГ сравнително нов сорт много странно растение с особено накъдрени и разположени листа,но за хибрид и то български е супер с около 7 дни по-късен от Жар ,но доста едър последните ги обрах вчера направо бих казах българския Биг Бииф само дето е по-ранен от него.Розов блян доста подобен на Розова магия да ви кажа трудно ги различавам в градината и по вкус.Ще продължа да пиша по-късно ,че ще излизам ,но ви моля пишете и вие мненията си за сортовете домати ,защото понякога едно хубаво обяснение за сорт домат донася радост и желание да го опитаме ,а друг път спестява пари и огорчение.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от Краси Лазаров »

Продължавам със сортовете,ЕТ Влади :Робин много добър сорт вкусен прилича на градинския домат родовит ,недостатък скъпи семена големи разфасовки ;Амати вкус подобен на Рила ,не бих го повторил;Оптима опитвах го три години все едно и също дребен с твърда ципа недоумявам друго съм чел за този сорт възможно е проблема да е в семената;Биг Бииф не го мъчете за навън качествата си показва само в оранжерия има плитък корен имайте го предвид много добър домат.Фирма EIF 91 Ванеса ,Сабрина ,Джесика едроплодни домати твърди издържливи вкус добър много дебела ципа,Габи ранен по-дребен не ме впечатли общо взето всички домати на тази фирма бих ги нарекъл "търговски домати".Любо 76 от тази фирма съм сял само" Жар ",който няма нищо общо с оригиналния" Жар" на професор Данаилов,но си заслужава да се опита много мощно растение много родовито, вкус ако е на слънчево място много добър,недостатък по-дебела ципа.Фирма "Генко Енчев" сорт" Розали" розов домат малко по-късен от" Розова магия" ,но с много изравнени плодове и по-наситен розов цвят втора година го сея много съм доволен вкус типичен за розовите домати.Ивесто: сорт "Медина" дребен ,но ранен много вкусен за ранен хибрид червен полудетерминантен задължително се формира на основно стъбло и колтук на по три съцветия,има и малки разфасовки по 100 семена. Сорт" Назарет" червен дават го за ултра ранен при мен стана средноранен вкуса не ми допадна.Сорт" Марманд"много ранен сорт червен директен домат ,но вкуса не ми хареса нито сладък нито кисел леко блудкав , оставих един домат да узрее даже презря ,но все същото.Крушовидни "Сърцето на Албенга" и "Червена круша"лично аз предпочитам втория според мен е по-добър като вкус и има по-едри плодове,това са типични домати за консерва с много сухо вещество и малко семе ,а също стават и за салата и сушене опитал съм.Някой може да спори с мен ,но предпочитам консерва от такъв домат ,а не от сортове подобни на "Рома".Ако някой се интересува от конкретен сорт ще обясня с подробности.Това е за сега ще продължа със сортове домати от приятели и колеги градинари и сортове моя селекция.Всички сортове ,които съм описал са хибридни без Марманд и крушовидните.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от kim »

Благодаря за ценната информация
За "Оптима" исках да споделя, че при мен винаги са ставали доста едри и много вкусни, явно има семена и семена.
Споделям същото и за "Медина" на Ивесто, като подобни на тях са и техните "Соломон", зреят около седмица до десет дни по късно от Медина.
За "Рома" аз вереоятно не попаднах на качествени семена.Доматите до един вътре бяха кухи, като чушка, а такива отзиви четох за тях.
Доволна съм и от сорт "Ванеса".
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от calico »

ей, ти си Флюбен в доматите :mrgreen: И аз, и аз!

благодаря, ще питаме разни работи нататък. на първо време ми предложи ранен сорт доматчета, да не са кисели и да имат тънка ципа, едрината не е от значение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от ivanina »

Много хубава тема...И аз изпадам пролетно време в голяма главоблъсканица кой сорт домати да сея тази година след като миналата съм останала разочарована ,примерно от сорт Наслада-воднисто,кисело. Сорт Идеал-нищо общо с някогашното сладко домати .По-доволна останах от ранните домати от оранжерията си сорт Дорина и Жар. За идващата пролет си набелязах директни домати сорт Розов блян, Розов градински, Воловско сърце и Хоумстед. За първи път ще ги сея и ако някой има вече впечатления за тях хубаво ще е да ги сподели. :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от Миша »

Всички ранни домати са леко кисели,за мен жар си остава най-добрия ранен домат,но оригиналния Жар на Геосем.Калина е хубав домат,но люспест.Хоумстет е с тънко стъбло и голям плод ,често чупи клотката,самия плод е с голяма дръжка и лесно се нацепва,лесно изресява при неблагоприятни условия ,по-добър от италианските директни сортове според мен е Пондероса ,сладко-кисел вкус ,значително по-ранен от останалите розови домати,ражда неравномерни плодове,от 200 гр до килограм и отгоре,може да се отглежда и храстовидно,но на конструкция ,големината на плодовете почти не намалява при храстовидно отглеждане,ние го садим в краищата на полето храстовидно,няколко редици ,стегнати отстрани със сезали,за да посреща и спира вятъра,още бера от него .Много добър стар сорт е Бононията,вкусен,почти няма люспа,много родовит ,със зелен пръстен,който при узряване изчезва,малко по-мек от новите сортове домати,което за мен си е живо предимство,все пак доматът е с плод "ягода",трябва да е сладък ,мек и вкусен
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от dal »

ами аз много ви се радвам на темата и дискусията
Поздрави за новия форумджия и добре дошъл !
само ще ви помоля към януари да сте избистрили триуменето и да сте изчистили качествените сортове до ниво "сдъвкано" , че да можем да прочетем и сеем ние лаиците :tzeluvka:

смятам Мишето да прехвърли тук няколкото си поста за сортовете домати от темата за зеленчуците , ако я мързи аз ще ги копирам , вярвам че зимата на никой няма да му се рови из много теми :nod:
давам си сметка че подобна информация няма от къде да я прочетеш , накуп - и ви благодаря :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от Миша »

Дал,копирай ,каквото мислиш,че е полезно,аз наистина нямам време сега ,а и не познавам всички сортове,доста съм пробвала,но съм се уморила от експерименти,особено от евтините семена,при които нямаш никаква гаранция,че догодина ще е същия сорт.Мога само да кажа,май и друг път съм го казвала ,доматите на Опал и на Геосем са на два екипа учени от БАН,така че при тях има по-голяма гаранция за качество.Спряла съм се на няколко сорта,добри за софийско ,т.е. сравнително ранни,вкусни и родовити ,от салатните едри домати предпочитам мои семена,това са домати с традиционния стар български вкус ,ще помагам,доколкото мога ,но сигурно чак зимата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
anny
Виенско кафе
Мнения: 347
Регистриран на: Апр 9, '13, 20:48
Местоположение: София

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от anny »

Чудесна тема! За пръв път тази година (догодина на пролет де) ще опитвам да си завъдя мои си зеленчучки на вилата, като огромно желание имам за доматки, така че ще следя темата с интерес и ще приемам акъли, съвети и споделен опит от всички, особено подвизаващите се в софийския регион :mrgreen:
dal

Re: от А до Я за любимите домати!

Мнение от dal »

ето едно мнение на Миша

темата е тази http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... &start=720

Re: За зеленчуците :dovolen:
Мнение от Миша » Съб Сеп 07, 2013 9:52 am

Южна наслада,семена или готов разсад- при мен или в братска Сърбия,съжалявам,но не само вие четете в нета,а за тези краставици при мен идват от цяла София,не мога да издавам източника на семена :twisted:

пипер-за сушене,само от старите български сортове,това,което е по магазините,не е добро за сушене,мога да ти изпратя семена
за печене-куртовската капия на института в Пловдив ,никоя друга,това от евтините семена,или един сорт капия на Клаус,хибрид,много скъп ,но изключително вкусен,ражда над кг от корен,при добро гледане спокойно стига до 2 кг,ранен,изключително прави и гладки чушки ,месести ,подходящ за печене ,големината на чушките е като стандартна капия,тежина около 120-140 гр.Сръбските хибриди не ги харесвам,раждат по-малко,прекалено огромни чушки,стигат до 250-300 гр ,винаги съм се чудила защо някои предпочитат дебели по 5 мл и отгоре чушки,такава чушка не може нито да поеме марината,нито за паниране е хубава,но всеки си има вкус .Сръбските и турските капии са такива,чушките са огромни и не толкова прави като българската куртовска капия.Между другото куртовската капия е създадена въз основа на селектирания от съратника на Левски отец Матей Преображенски пипер,все още в някои райони се отглежда чушките матейки,или ги наричат Очите на отец МатейВсе се каня да отворя една тема за забравените български гении-един от най-ярките примери е Матей Преображенски,наричан българският Леонардо да Винчи,направо ме изумява този човек .Куртовската капия е призната за пипера с най-богато съдържание на калий,което я прави една от най-сладките чушки ,говоря за традиционно отглежданите пипери.Сърбите и турците правят своята селекция въз основа на българската куртовска капия,като я съчетават с техни по-едри чушки,но при тях сладостта се губи за сметка на едрината.
Доматите-стария български едър червен,не розов!,градински домат,това е Доматът,ражда малко,но е невероятно вкусен.Хоумстет е хубав сорт,но аз го наричам тиквов :mrgreen: ,има голяма дръжка,лесно се нацепва,стъблото му не е достатъчно силно,за да издържи плода ,като на почти всички италиански домати ,първият завърз е добър,но в последствие лесно изресява .Много по-добър от италианските сортове е Пондеросата-също розов,сладко-кисел,много ранен,ражда по 3-4 плода на китка,средно около 300 до 500 гр и отгоре,отново с тънко стъбло,което трудно издържа тежестта на плодовете.Много сладък домат е оранжевия биволско сърце,благодаря на една слънчева съфорумка за него-вкусен,с тънка кожица ,едър.Стария български сорт-розово волско сърце също е страшно вкусен,не онова биволско сърце,което всички го знаете,волското сърце е с типичен вид на ягода,с тегло ,често стигащо до 1,500 кг ,само месо,почти без семки ,от един такъв огромен домат едва вадя по десетина семки :ufff: ,така че моля,не ме нападайте за семена от него,просто нямам ,тази година 3 пъти ни удари градушка и пазя всичко читаво за семе :snif: Търсете при бабите от селата ,ако искате да ядете наистина вкусен домат.Има обаче хора,които искат твърд и вкусен домат,старите едри сортове са с типичния вкус на български домат,но са меки,какъвто и трябва да е един домат :angel2: ,новите хибриди имат сладост,някои :twisted: ,но са с дебели люспи.От безколовите домати хубав сорт е Бонония,по-мек от останалите,но вкусен,много ражда,задължително обаче трябва да го вдигате на конструкция,иначе чупи клоните,става доста висок,до метър и отгоре,но не се занимавате с колтучене,големина около 200 до 250 гр.Вкусен,но леко люспест нисък домат е Никулина-това ,ако сте свикнали с новите вкусове на червените домати .Разните жълти,раирани,черни домати са по-скоро екзотика,отколкото вкус,не съм пробвала всички,но доста съм пробвала,никой не може да се равнява на стария градински български домат.В момента много рекламират нов български жълт сорт заради високо му съдържание на бета-каротин-разработен е от института в Пловдив-притежавал антиоксидантни качества ,изобщо новото чудо,което ще ни спасява от редица болести :mrgreen:
http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifes" onclick="window.open(this.href);return false; ... 50112.aspx



Май никак не помогнах :twisted: :mrgreen:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”