Плодни дръвчета на ешпалир?

Модератор: Миша

denitsavm

Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от denitsavm »

Някой може ли да обясни повече за този метод на отглеждане? Дали въобще се практикува в БГ?

Това, което съм чела, е че е по-трудно, заради оформянето, но всичко останало, като обгрижване и обиране на реколтата е по-лесно. Давали точно толкова плод, колкото и иначе :hmmm: По-лесното подрязване и бране е ясно. Можели да плододават повече години, заради редовното подрязване и обновяване на растенията

Има много начини на "подреждане" на клоните, ще сложа 3-4 снимки от нета да има в темата, някъде бях намирала и плюсове и минуси на различните варианти, но сега не намирам тази информация

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Espalier Fruit Trees така се пише на английски :dovolen:
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от svetla06 »

Това не е ли палметна корона?
http://recepty.bg/gradina_12-836-Palmet ... -varhu-tel" onclick="window.open(this.href);return false;
В Русе съм виждала круши и ябълки така оформени. Но лични наблюдения нямам.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от Murof »

За малка градина, това е много удобен и практичен вариант :daaa: а и за разнообразяване на градската среда.
Това са снимки от Ротердам
Изображение
Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Изображение

На Ники ІІ ябълите са в "шпалир" в малката му градина. :nod:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от Гео, граф »

Само на мен ли ми се вижда противоестествено такова чекнене на дърветата ? Особено тия в Ротердам - ми те са изроди някакви :shock: :shock: ... Овощни градини като тези на Ники II изглеждат нормални и природни, но това ... :sdull:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
denitsavm

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от denitsavm »

Ами, на мен ми харесва по снимките на повечето места ... Нямам нищо против противоестественото чекнене, на така или иначе не-съвсем-естествено създадените растения :twisted: Мисля, че даже и да има разлики в плододаването в техен ущърб, ще е по-добре от нищо, при положение, че място за дърво нямаш... те са хоризонтирани, точно както правим с розите, само че малко по-геометрично...


Мисля да навия мама да засадим новите дръвчета сливокайсии по този начин в нейната градина :stiskam:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от Мария Николова »

Гео, граф написа:Само на мен ли ми се вижда противоестествено такова чекнене на дърветата ? Особено тия в Ротердам :
Изображение

Колко ракии струва това желязооо!!!! :o :o :o :o :o :o У нас няма да се задържи и една нощ под разсеяния поглед на полицая. Няма да виреят в София разчекнати дървета, цъ!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от denitsavm »

Да не го загубя - http://www.bhg.com/gardening/trees-shru ... nwdi073113" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: Плодни дръвчета на ешпалир?

Мнение от zeleno »

Това е палметно отглеждане на овошки
Има обаче още едно , което в момента не се сещам как точно се казваше , но се базира на много нисък ствол , короната започва практически на 50 см от земята - и то с цел лесно пръскане и обиране на плода
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”